Valetol – cena, dávkování, složení. Účinky na bolest hlavy i zuby

Bolest zubů, migréna či bolestivá menstruace – problémy, které dokáží člověku pořádně znepříjemnit den. V dnešní době naštěstí máme na výběr z množství volně prodejných léků, které si s nimi dokáží poradit.

Valetol – recenze léku proti bolesti a horečce

Jedním z nich je Valetol, lék tlumící bolest a snižující tělesnou teplotu.

Složení Valetolu

Valetol obsahuje Propyfenazon, paracetamol a kofein:

 • Propyfenazon – působí proti bolesti, horečce a zánětu
 • paracetamol  tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu
 • kofein posiluje protibolestivý účinek, zmírňuje únavu a zvyšuje duševní aktivitu

Dalšími složkami jsou kukuřičný škrob předbobtnalý, povidon, sodná sůl kroskarmelosy, mastek, kyselina stearová, magnesium, alumíniumstearát, kukuřičný škrob, sodná sůl karboxymethylškrobu, mikrokrystalická celulóza.

Účinky

Valetol je lék používaný proti bolesti, a to zejména při:

bolesti hlavy
bolesti zubů
migréně
bolesti při nachlazení
pooperační a revmatické bolesti
ischiasu
neuralgii
bolestivé menstruaci

Nástup účinku přichází do půlhodiny od užití léku a přetrvává několik hodin. Pokud se horečka nesníží do 3 dnů a bolest nepřejde do 5 dní, je třeba poradit se s lékařem.

Dávkování a cena

Doporučená dávka je 1 – 2 tablety a další dávku je možné užít s odstupem 4 hodin. Na den však užijte maximálně 5 tablet. Valetol není vhodný pro dlouhodobé užívání, proto ho neužívejte déle než 1 týden. Přípravek je možné dostat v kamenných i internetových lékárnách bez lékařského předpisu. Cena 24-tabletového balení Valetolu se pohybuje okolo 90 Kč. Je možné dostat i menší, 12-tabletové balení, jehož cena se zas pohybuje okolo 60 Kč.

Užívání v těhotenství a při kojení

Valetol se nesmí užívat v těhotenství a při kojení. O vhodné alternativě se poraďte se svým lékařem.

Zkušenosti

Pacienti užívající Valetol mají převážně pozitivní zkušenosti. Chválí si převážně rychlý nástup účinku, jedna uživatelka uvedla, že úleva od bolesti přichází už po 15 minutách. Spokojenost je i se samotným účinkem – lék prý zabírá i na velmi silnou bolest. Jedna uživatelka si lék pochvalovala při silné bolesti zubů, další zas při migréně.

Recenze a zkušenosti s užíváním Valetolu

Kromě účinku jsou uživatelé spokojeni i s nízkou cenou. Uživatelka s citlivějším žaludkem však uvedla, že po užití měla mírně žaludeční problémy.

Vedlejší účinky a upozornění

Každý lék může vyvolat nežádoucí účinky. Ty se nemusí projevit u každého, ale v případě jejich výskytu zpozorněte, přerušte léčbu a vyhledejte lékaře. V případě Valetolu jde o tyto nežádoucí účinky:

 • Závažné kožní reakce,
 • poruchy krvetvorby (trombocytopenie, leukopenie, pancytopenie, neutropenie, agranulocytóza),
 • kožní vyrážky,
 • nechutenství,
 • nespavost, neschopnost koncentrace, zvýšená dráždivost, závratě, útlum (sedace),
 • bušení srdce,
 • potíže s dechem (bronchospazmus),
 • lehké zažívací potíže (nevolnost, zvracení, tlak v nadbřišku, průjem),
 • alergické reakce – kopřivka, senná rýma a otok (léčbu přerušte a ihned vyhledejte lékaře).

Lék Valetol neužívejte:

 • pokud jste alergičtí na jakoukoliv jeho složku,
 • pokud u vás podobné léky vyvolaly alergickou reakci, astmatický záchvat, kopřivku nebo alergickou rýmu,
 • při vážném onemocnění ledvin, játrech, žloutence, alkoholismu,
 • při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku v akutním stavu,
 • dlouhodobě,
 • děti do 15 let,
 • při nedostatku enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenáza v krvi,
 • při současném užívání léků, které poškozují játra,
 • při chronické hypoxii.

Pokud užíváte i jiné léky, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem a přečtěte si příbalový leták. Současné užívání některých léků může mít vliv na jejich účinek. Během léčby neužívejte alkohol. Jedna tableta obsahuje 50 mg kofeinu (1 šálek slabé kávy).

Závěrečné hodnocení

Valetol je volně prodejný lék, který dobře tlumí bolest a snižuje horečku. Zkušenosti s užíváním potvrdily rychlý nástup účinku a zmírnění i silných bolestí a migrény. Tablety mají skvělý poměr ceny a kvality složení, nejsou příliš velké, a proto se dobře polykají. Tak jako každý lék, i Valetol může vyvolat nežádoucí účinky, při kterých je třeba zpozornět. U lidí s citlivějším žaludkem může způsobit mírné žaludeční problémy.Publikováno dne: 13.04.2020
Hodnocení článku:
(91.8%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...