Tinitus - pískání a hučení v uších způsobuje i krční páteř

Určitě jste už alespoň jednou zažili pískání či šumění v uších, které nemělo zjevnou příčinu, např. ve vystavení nadměrnému hluku. Lékaři říkají tomuto stavu tinitus nebo také ušní šelest.

Nepříjemné pískání v uších

Tento jev může mít několik příčin - v článku vám objasníme, které to jsou a jak se můžete tohoto život znepříjemňující stavu zbavit.

Jak se tinitus projevuje

Tinitus (v latině se nazývá také tinitus auris) je vnímání zvuků, které ve skutečnosti neslyšíte, resp. nepřicházejí do ucha z vnějšího zdroje. Může mít podobu pískání, bzučení připomínajícího letícího komára, hučení, šumění (jako když si přiložíte k uchu mořskou mušli) či dokonce různých tónů.

Existují dva případy:

  • Subjektivní tinnitus - zvuk může slyšet pouze pacient ve své hlavě. Vzniká v sluchovém analyzátoru nebo v centrálním nervovém systému. Tento typ je častější.
  • Objektivní tinnitus - jde o skutečný zvuk vydávaný lidským tělem. Může vznikat např. prouděním krve v cévách a vyskytuje se např. u některých pacientů s vysokým krevním tlakem.

Většina lidí zažije krátký tinitus několikrát za život - pokud k nim patříte, můžete si gratulovat. Mnozí lidé totiž trpí chronickým tinitem trvajícím několik měsíců či dokonce let.

Tento stav má nepochybně velký vliv na psychiku člověka. Někteří lidé si na něj po čase zvyknou, jiným však může vadit natolik, že začnou mít problém se soustředěním, případně začnou trpět poruchami spánku či dokonce úzkostí a depresivními stavy.

Jaké má tinitus příčiny

Tinnitus sám o sobě není onemocněním, jde o příznak nějakého onemocnění nebo problému v těle. Jednoznačnou příčinu lékaři nevědí určit.

Může vznikat v sluchovém analyzátoru - tehdy slyšíte spíše jednoduché zvuky jako pískání, šumění či hučení. Spouštěcími mechanismy jsou v tomto případě záněty nebo onemocnění ucha jako např. otoskleróza, Meniérova choroba, nádory sluchového nervu atd.

Pokud jsou spouštěčem tinitu onemocnění nervového systému jako roztroušená skleróza či borelióza, budete pravděpodobně slyšet spíše složitější zvuky či hudební tóny. Tinnitus může spustit i užívání některých léků.

Bolest zad jako důsledek sedavého zaměstnání

Nejčastějším spouštěčem je ale přetížení krční páteře, kterým trpí při dnešním způsobu života velká část populace. S tinitem se z tohoto důvodu setkává stále více mužů, žen i dětí. Často jde o lidi s jednostrannou zátěží páteře, který mohou mít sedavé zaměstnání, pracují na výrobní lince v jedné poloze po celý den, případně se věnují sportům jako golf či tenis, které zatěžují páteř stále stejným způsobem.

S tinitem se setkají např. i cyklisté - zejména ti jezdící v příliš velkém předklonu na silničních kolech ale také např. děti s nedokonalým držením těla a nezdravým předklonem.

Možná si pomyslíte, že přetížena krční páteř se musí projevit ihned její bolestí. Nejčastější příznaky jsou však bolest ramen, již zmíněný tinitus, horší vidění či problematické trávení.

Alternativní zdroje o duchovním sebepoznání člověka dokonce uvádějí, že tinitus může mít duchovní příčinu. Zda jim budete věřit, je jen na vás.

Věděli jste, že? Na tinitus trpěli i známé osobnosti naší historie jako např. Ludwig van Beethoven a Bedřich Smetana (slyšeli hučení vodopádu), Martin Luther, který slyšel zvuk větrných mlýnů nebo Vincent van Gogh, s jehož uchem to možná i z tohoto důvodu nedopadlo příliš dobře.

Tinitus a léčba

Tinnitus byste neměli podceňovat, protože klidně může být i příznakem závažnějšího onemocnění. Nejlepší bude, když navštívíte nejprve svého praktického (obvodního) lékaře. Ten vás pravděpodobně pošle na ORL vyšetření uší a na rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření krční páteře. V závislosti na jejich výsledků vás může poslat i na specializované vyšetření do neurologické nebo do foniatrické ambulance, kde se zabývají poruchami hlasu, řeči a sluchu.

Léčba probíhá v závislosti na zjištěných příčin tinitu. Objektivní tinnitus lze ostranit léčbou onemocnění, které ho vyvolalo. Při subjektivním variantě však příčinu nelze léčit, lékaři vám však mohou pomoci léčbou paliativní příznaky.

V tom případě se používají např. léky na rozšíření cév v oblasti ucha a mozku, vasodilatační léčba v podobě léků a infuzí nebo léky působící v oblasti vnitřního ucha a rovnovážného orgánu.

Při tinitu způsobeném blokací krční páteře vás praktický lékař nasměruje k fyzioterapeutovi. Ten vás vyšetří a identifikuje případné blokády ve vašem těle. Následně je napraví, případně použije ultrazvuk, laser či tejpování. Pokud bude blokáda příčinou tinitu, můžete cítit mírné zlepšení, často je ale nutné navštívit fyzioterapeuta vícekrát, nakolik nejhlubší zádové svaly nelze uvolnit jednoduše. Fyzioterapeut vám také poradí cviky na domácí cvičení, které vám dále pomohou.

Sezení u fyzioterapeuta

V případě subjektivního tinitu vám může pomoci i tzv. retréningová léčba prof. Jastreboffa, která vám pomůže dosáhnout, že pískání či šumění přestanete vnímat jako rušivý zvuk a postupně si na něj navyknete. Tato forma léčby probíhá ambulantně v půlročních intervalech.

Tinnitus je tématem, která zaplňuje nejedno diskusní fórum o zdraví. Někteří diskutující se zkoušeli tinitu zbavit i užíváním doplňků výživy jako např. ginko či zinek. Tyto s oblibou předepisují dokonce i někteří lékaři, často je však příčina někde jinde a tyto doplňky nepomohou.

Na tinitus v některých případech funguje i akupunktura. Pokud jste příznivci alternativní medicíny, možná pro vás tato možnost stojí za zvážení. Léčba trvá obvykle 14 dní, eventuálně se po několika měsících opakuje.

Nezapomínejte na prevenci

Tinnitus se častěji vyskytuje u lidí s poruchami sluchu. Může se však vyvinout i při dlouhodobému vystavení hluku např. při práci v hlučném prostředí s intenzitou nad 85 dB. Pokud pracujete v hluku, nezapomínejte tedy na ochranné prostředky.

Rovněž může vzniknout při nárazovém vystavování extrémnímu hluku. Ohroženi jsou tedy např. hudebníci v kapelách, ale i zvukaři či často i návštěvníci koncertů a hudebních festivalů, dále také např. vojáci, myslivci či techničtí pracovníci na letištích.

Mnoho lidí si myslí, že se tinitu zbaví, když utlumí všechny okolní zvuky a budou trávit hodně času v tichém prostředí. V těchto situacích se však často stává, že pískání a hučení v uších začnou vnímat ještě intenzivnější, protože kontrastuje s tichem. Úplné ticho je tedy pro lidský organismus také nepřirozené.


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.