Tenisový loket – příznaky, léčba, cviky

Tenisový loket je velmi nepříjemné onemocnění, ke kterému dochází při namožených této oblasti ruky. Nejčastěji postihuje sportovců hrajících tenis nebo jiné raketové hry, ale klidně se může vyskytnout i mimo tyto oblasti.

Tenisový loket - bolest lokte

Vysvětlíme vám, jaké jsou příznaky tenisového lokte a jak jej efektivně léčit - ať už pomocí krémů, léků nebo rehabilitačních cviků.

Oblíbené bandáže na tenisový loket

Co je to tenisový loket?

Tenisový loket, odborně laterální epikondylitida, je zánětlivé onemocnění šlach na vnější straně loketní oblasti. Onemocnění vzniká na úponu svalů a vaziva na často využívaném místě a právě proto jde o poměrně závažný problém.

Svaly a zejména šlachy spojují v lokti tři kosti - ramenní, vřetenu a loketní. I když je toto místo přizpůsobeno na velkou zátěž, tak při nadměrném používání a monotónních pohybech se bolest a zvýšená citlivost dostaví velmi snadno.

Příčiny vzniku tenisového lokte

Jak jsme již naznačili, tak tenisový loket se objeví tehdy, když je loketní oblast vystavena velké námaze - zvláště při sportu. Svůj podíl mohou mít i vnitřní faktory - cukrovka a geneticky / hormonální podmíněné onemocnění mohou přispět ke vzniku tenisového lokte.

Muž s bolestí lokte během hraní tenisu

Při tenisovém lokti dochází k takzvanému procesu paradoxní ischémii, kdy se krev z úponu a šlach přesune do svalů při zatížení. Na tenisový loket jsou nejvíce náchylní chlapi ve věku 30 až 50 let.

Rizikové skupiny

Nejrizikovější skupinou z hlediska vzniku tenisového lokte jsou pochopitelně tenisté. Ti při natažení ruky a stabilizaci zápěstí vystavují velké zátěži ECRB sval, čili krátký vystírací zápěstí. Časem se tento sval oslabuje, což vyúsťuje k zánětům a bolestem lokte.

Tenisový loket je označován také jako nemoc z povolání a může postihnout kohokoliv z následujících skupin:

  • automechanici,
  • instalatéři, malíři, dělníci, tesaři,
  • kuchaři, řezníci, pekaři,
  • lidé zdvihající těžké předměty.

Příznaky tenisového lokte

Bolest, zvýšená citlivost či slabý úchop a další jiné. To vše může naznačovat, že trpíte tenisovým loktem. Ve většině případů je zasažena více zatěžována ruka, ale nejsou vyloučeny tenisové lokty ani na obou horních končetinách. Pojďme si tedy shrnout všechny možné příznaky:

  • bolesti, zvýšená citlivost nebo pálení na vnější straně lokte,
  • slabý úchop nebo bolest při zvedání těžších předmětů,
  • bolest při pohybech zápěstí nebo podávání ruky.

Jak léčit tenisový loket?

Při léčbě tenisového lokte já v první řadě nutné pochopit to, že jde o dlouhodobý proces, který netřeba uspěchat. Existuje několik variant - od klasických liečob mastičkami a léky přes cviky až po chirurgické zákroky. Pojďme si je postupně rozebrat.

Bandáž na tenisový loket

Konzervativní léčba - krémy a léky

Většina pacientů (cca 80 až 95%), která trpí tenisovým loktem si vystačí s "klasickou" léčbou. Je nesmírně důležité, abyste ruce dopřáli odpočinek a klid. To znamená, že si ze seznamu vykonávaných činností vyškrtněte sport a jakékoliv příslušné fyzické aktivity, které by ruku a loket mohli zatížit. V oddychocom režimu by ruka měla být několik týdnů.

K tišení bolesti a zánětu můžete na loket přikládat ledové obklady a různé protizánětlivé masti, léky, analgetika a tak podobně. Efektivním krémem je i Ibuprofen, který obsahuje léčiva zmírňující bolest a otok svalů a šlach. Pro léčbu je dobrá i kyselina acetylsalicylová.

Vybíráme z katalogu

Alternativní a domácí léčba

Pokud vás klasická léčba neoslovila nebo jste ji vyzkoušeli a nepomáhá, tak můžete vyzkoušet alternativní metody léčby. Zde můžete například vyhledat odbornou akupunkturu, zakoupit si speciální biolampu nebo využít homeopatické krémyreflexní masáže či chladivé zábaly. Dobrou pomůckou je i bandáž / ortéza, která zpevní loketní kloub a pomůže tak k rehabilitaci.

Cviky na tenisový loket

Existuje několik jednoduchých, ale za to efektivních cviků na tenisový loket. Ty by se měly provádět opatrně a tak, aby nezpůsobovaly bolest. Nejčastěji se zmiňuje pomůcka FlexBar - jde o gumový válec vyrobený z přírodních materiálů, který se používá pro fyzioterapeutické účely.

Léčba tenisového lokte

Operační zákrok

Operační léčba je poslední instancí v případě, že všechny předešlé metody selhaly. Nejdříve je třeba vyzkoušet dostupné léčby a snažit se o "přirozenou" rekonvalescenci po dobu 3-6 měsíců. Pokud se váš stav ani potom nezlepší, tak je na čase provést podrobnou diagnostiku lokte a absolvovat operaci.

Při operaci se odstraňuje poškozená část vaziva nebo se zvětší průtok krve do postižené oblasti, která se tak rychleji regeneruje. Operace je úspěšná a efektivní přibližně u 80 až 90% pacientů.

Prevence a shrnutí

Tenisový loket postihuje především sportovce, ale klidně se může vyskytnout i při jiných povoláních. Jako prevenci určitě doporučujeme důkladný strečink před i po tréninku. Nezaškodí ani když po namáhavé činnosti loket zchladíte suchým ledem nebo dopřejete danému místu masáž.

Oblíbené bandáže na tenisový loket


Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...