Syndrom apnoe – zákeřná spánková choroba. Symptomem je i chrápání

Nejčastější problém, který lidé při spánku řeší je chrápání a nespavost. Jenže tyto dvě nepříjemnosti způsobují ještě větší nebezpečnější nemoc a to spánkovou apnoe.

Onemocnění spánkové apnoe

Mnoho z nás ani netuší, co tento pojem znamená. Bohužel dnes touto nemocí trpí stále více populace, proto je důležité nepodceňovat její symptomy a léčbu.

Co je syndrom spánkové apnoe?

Tuto chorobu způsobuje stav, kdy při spánku dochází k nekontrolovatelné zástavě dechu po dobu delší než 10 sekund. Během jednoho spánku se opakuje a nejčastěji postihuje dospělé, především mužů ve věku od 40 let. Projevuje se zablokováním hltanu a může trvat až minutu. Odblokování způsobí až částečné probuzení, které způsobí poplašný impuls mozku. Je obtížné zjistit příznaky této nemoci, protože toto čiastnočné probuzení je většinou nevědomé.

Projevy apnoe

Jelikož je složité zjistit příznaky během spánku, je podstatné je sledovat během bdělého stavu. Syndrom spánkové apnoe se projevuje například celodenním únavou, kdy se člověku chce až nekontrolovatelně spát. Právě toto zapříčiňuje narušený noční spánek. Důvodem je nepravidelné dýchání, které neumožňuje dostat tělo do klidového stavu. Ten provází časté buzení, bezesný spánek a chrápání.

Symptomy spánkové apnoe
zdroj obrázku: philips.sk

Neodpočinou si nejen tělo, ale i mozek. Únava se projevuje i na vaší výkonnosti a soustředěnosti, bolestí hlavy, nechutí nějaké činnosti a dokonce i depresemi.

Co vážnější může spánkové apnoe způsobit?

Jelikož je dýchání přerušované, snižuje to okysličování mozku. Špatně okysličený organismus je náchylnější na nemoci, způsobuje zužování cév a zvyšování krevního tlaku. Velký vliv na toto onemocnění má obezita, nedostatek pohybu, kouření a alkohol. Jednoduše špatná životospráva, která si bere svou daň. Následky mohou být až fatální, proto neléčení této nemoci, může zapříčinit mrtvici nebo infarkt. Při zjištění příznaků je dobré co nejdříve navštívit lékaře a podstoupit případné vyšetření. Pokud se na nemoc přijde včas, je její léčba většinou úspěšná.

Jak se zbavit spánkové apnoe?

Léčbu této choroby zahrnuje změna životního stylu, v některých případech redukci váhy a spánkovou pohodu. Mimo toho jsou na výběr dvě možnosti léčby. První je tzv. konzervativní léčba přetlakového dýchání CPAP a BiPAP nebo chirurgická léčba.

CPAP je nejpoužívanější léčbou. Zařízení CPAP zajišťuje konstantní průběh tlaku v dýchacích cestách prostřednictvím přetlakové masky a tím dýchací cesty zůstávají otevřeny během celého spánku a pomáhají léčit spontánně přerušení dýchání způsobené spánkovým apnoe.

CPAP maska na spaní se spánkovým apnoe

Efekt léčení je bez doprovodných onemocnění a je účinný i u pacientů po infarktu nebo cévní mozkovou příhodou. Léčení spočívá v masce, která je upevněna na nos. Od masky vede hadice připojena na kompresor a řídící elektroniku. Tento přístroj lze nastavit podle individuálních potřeb pacienta a kromě léčby choroby, pacientům zajistí kvalitní a hluboký spánek.

Výběr správné masky při léčbě CPAP

Na trhu je mnoho přetlakových CPAP masek, které vám zajistí kvalitní léčení a vysoký komfort. Mezi ty nejkvalitnější patří CPAP masky Philips, kde si může pacient vybrat masku podle svých potřeb a pohodlí.

CPAP maska Phillips

Navíc jsou lehké a vyrobené z kvalitních materiálů, které na tváři netlačí. Philips myslí i na pacienty, kteří si chtějí užít dovolenou, nebo často cestují. K dispozici mají snadno přenosné přístroje, které nezaberou mnoho místa.

Spánkové centra pro diagnózu syndromu apnoe

Pokud máte podezření, že i vás může trápit syndrom apnoe, neváhejte a co nejdříve navštivte jedno ze spánkových laboratoří. Doktor se vás při návštěvě zeptá na vaše návyky a zlozvyky, které máte hlavně těsně před spaním (kouření, pití alkoholu, jedení, psychické problémy a jiné). Podstatné je, abyste byli k němu upřímný, protože nejdůležitější je zjistit příčinu, aby se dala nemoc správně léčit.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...