Suché a popraskané paty – příčiny a léčba

I chodidla nohou mohou být dehydratované. Suchá, drsná či dokonce popraskaná kůže nejenže vypadá odpudivě, v některých případech ji doprovází i bolest a pálení na patě.

Suché a popraskané paty

Pokud se jí chcete vyhnout, pravidelná péče bude nejlepší prevencí vůči rozšíření trhlinek do silnějších kožních vrstev. Navíc nezabere mnoho času.

Příčin popraskání existuje několik. I když se zpočátku jeví jako kosmetický problém, jejich ignorování může vyústit do zdravotních komplikací. Malé ranky vzniklé popraskáním suché pokožky mají tendenci zvětšování, a tak se stanou citlivými. Nezahojené bolestivá místa mohou, dokonce, vyvolat zánět.

Osvědčené krémy na paty

Popraskané paty – příčina obvykle není jen jedna

U některých lidí má pokožka tendenci rohovatět rychleji. Stupeň rohovatění přitom ovlivňuje několik faktorů:

 • důsledek zvýšené mechanické námahy (například při povolání, které vyžaduje dlouhé stání),
 • nevhodná obuv,
 • genetické predispozice,
 • nadváha a obezita,
 • žádná nebo nesprávná péče,
 • kožní onemocnění, ekzémy, psoriáza a podobně,
 • dlouhý čas trávený na slunci a chození naboso,
 • prašné a klimatizované prostředí,
 • věk – kůže přirozeně ztrácí na vlhkosti.

Péče o popraskané paty v pohodlí domova

Pravidelné odstraňování odumřelé tkáně a následná hydratace pokožky je základ. K péči poslouží pomocníci v podobě pemzy, pilníku (výborný je například skelný), peelingu a krémů určených na chodidla. Poslední zmíněné se používají zejména před spaním, kdy se vmasírují do pokožky a nechají působit během celé noci.

K účelu prevence i léčby slouží přípravky s obsahem emolientů, a tedy změkčujících látek, jakými jsou například přírodní vosky a oleje (✅ makadamový olej, silice ze šalvěje apod.). Mezi účinné hydratační složky patří zejména glycerin, urea, panthenol, ✅ bambucké máslo. Pokud jste péči zanedbali, zhrublou vrstvu kůže nemusíte odstranit pouze mechanicky.

Vhodným řešením je také použití tzv. ovocných kyselin, organických hydrokyselín. Především kyselina glykolová je v praxi ověřená a výrazně se podílí na rozpuštění zrohovatělé vrchní vrstvy kůže. Po aplikaci často stačí omytí s jemným kartáčkem a výsledný efekt je zaručen.

Mast a krém na popraskané paty – léčba ověřenou klasikou

Před aplikací masti či krému musí být nohy čisté a osušené. Doporučuje se nanést jejich hrubší vrstva s použitím speciálních ponožek. Alternativou může být i igelitový sáček, na které natáhnete klasické ponožky. Během noci se chodidla hydratují a pravidelným krémování zjemní.

Osvědčené krémy na paty

Ať se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, k dosažení požadovaného výsledku je nutné jeho pravidelné používání.

Recept na popraskané paty – jak je léčit pomocí babských rád?

  • Lázeň ze sody odstraní nejen suchou pokožku, ale také některé typy kožních onemocnění či mykóz. Stačí, když do lavoru nalijete teplou vodu v objemu cca tří litrů a přidáte do ní tři polévkové lžíce sody. Po jejím rozpuštění si máčejte nohy dvacet minut a následně pemzou odstraňte odumřelou kůži.
   Nohy opláchněte, osušte a natřete hydratačním krémem. Opakujte během celého týdne, po viditelných výsledcích stačí měsíčně čtyřikrát.

Močení tvrdé pokožky na patách

  • Domácí mast na paty z lehce dostupných ingrediencí má regenerační i změkčující účinky. Její výroba spočívá v louhování celého vejce se skořápkou v šálku octa během týdne (na tmavém místě). Když se skořepina rozpustí, opatrně vyjměte vejce (díky octa bude držet svůj tvar) a dejte ho do šálku s novým octem. Přidejte dvě stě gramů másla, rozmíchejte na pastu a natírejte během celého týdne, později v nepravidelných intervalech.
  • Mast si vyrobíte i z tvarohu nebo sedla.
  • Za vyzkoušení stojí také účinný trik v podobě voskové kúry, na kterou potřebujete svíčku a hořčičný olej. Ten zahřejte a smíchejte s rozpuštěným voskem. Teplou směs naneste na chodidla a nechte působit dokud neztuhne a sama neodpadne. Aplikujte pravidelně a po zlepšení alespoň sporadicky.

Suché a popraskané paty do krve? Domácí péče nestačí!

Suché a popraskané paty jsou také náchylné k infekci. Bakterie a kvasinky v nich totiž nacházejí ideální prostředí na život. Působí zánětlivě, čímž vyvolávají větší bolest a brání hojení prasklinek.

U některých pacientů se mění z malých na hluboké praskliny, tzv. ragády. Vyžadují speciální pozornost, protože pokud je napadnou zmíněné patogeny, projeví se mykotickými onemocněními, které budou mít za následek loupání kůže, svědění, pálení, červené fleky či vodnaté vřídky.

Hluboké praskliny na patách

Jelikož ragády zasahují do hlubších vrstev kůže, otevírají cestu choroboplodným zárodkům a způsobují intenzivní bolest, srovnatelnou s chozením po skle či jehlách.

Nadměrně zhrubělá a popraskaná kůže proto vyžaduje pravidelné návštěvy tzv. medicinální pedikúry, která je kombinovaná s domácí péčí. I návštěva dermatologa bude dobrou volbou.

Medicinální (léčebná) pedikúra je v podstatě složitější ošetření nohy (zahrnuje zarůstající nehty, otlaky, kuří oka a podobně). Může být klasická, a tedy mokrá nebo přístrojová, nazývaná také suchá. Používá se i jejich kombinace. Mnozí doporučují právě suchý typ tohoto ošetření za pomoci speciálních přístrojů, protože na chodidle zůstává jemná vrstva kůže a nová se tak netvoří ve zvýšené míře.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...