Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar (odborně herpes zoster) je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Často se vyskytuje zejména u starších lidí.

Pásový opar na zádech u dětí

Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a kdy je čas navštívit s tímto onemocněním lékaře.

Přípravky vhodné k domácí léčbě pásového oparu

Když neštovice neřeknou poslední slovo

Příčina vzniku pásového oparu je náhlá aktivace varicella-zoster viru, způsobujícího plané neštovice. Po jejich překonání zůstane totiž uložen v neaktivní podobě v oblasti nervových vláken. Pásový opar je v podstatě zánět nervu a postihuje převážně dospělých lidí (často nad 65 let), zejména těch s oslabenou imunitou. Může jít např. o alergiky, onkologické pacienty, seniory či pacienty užívajících imunosupresiva, případně o lidi, kteří prodělali závažné infekční onemocnění.

Inkubační doba pásového oparu je 7 – 18 dní. Začátek onemocnění provází celková slabost, únava a mírná horečka – podobně, jako např. při chřipce. Pásový opar může mít za následek i oteklé lymfatické uzliny. O 2 – 3 dny se onemocnění projeví silnými bolestmi a ztrátou citlivosti v okolí postiženého nervu. Zanedlouho se na těchto místech vytvoří uzlíky a později puchýřky na zarudlé pokožce. Ty často tvoří souvislé pásy (odtud název nemoci). Puchýřky mohou být naplněny krvavou nebo vodnatou tekutinou a mohou se rozpadat.

Pásový opar se vyskytuje na ruce, noze, hlavě i zádech

V některých případech kožní projevy chybějí a pásový opar je bez vyrážek, v jiných může pásový opar vyskytnout iv hrdle, na obličeji, kolem uší, kolem očí či na vlasové pokožce. Výskyt v oblasti hlavy je velmi nebezpečný, protože v tomto případě může pásový opar způsobit částečné ochrnutí obličeje a také napadnout centrální nervový systém. Tehdy se mohou objevit i poruchy vědomí či začínající ochrnutí nohou. Vředy se mohou tvořit i na rohovce a duhovce oka - tehdy hrozí dokonce až oslepnutí.

Bez léčby lékařem se obejdou jen mírně případy bez komplikací. Jelikož však může pásový opar napadnout i oči a centrální nervovou soustavu, neměli byste o návštěvě lékaře dlouho uvažovat. Ve vážnějších případech provede lékař i vyšetření mozkové tekutiny, případně vyšetření na náznaky dalších těžkých onemocnění, které mohly oslabení imunity způsobit a tím opar vyvolat.

Lékař vám na pásový opar předepíše léky v podobě antivirotik, při vážnějších případech i ve formě infuzí. Jako doplňková léčba se předepisují i ​​léky proti bolesti, na vyrážky je účinná zinková pasta, případně jiné masti vysušující jejich povrch.

Léčba by měla být zahájena nejpozději do třetího dne od prvních příznaků onemocnění. Pohotově podána léčba totiž dokáže zabránit šíření viru a také komplikacím jako postherpetická neuralgie. Jde o bolesti, které mohou přetrvávat i několik týdnů či měsíců od vyléčení.

Pásový opar na ruce

Neléčený herpes zoster, který je bez komplikací, vás potrápí na 1 – 2 týdny, v případě zásahu lékaře se pro pásový opar zkracuje doba léčby na několik dní (opět při jednouchších případech bez komplikací).

Nejúčinnější prevencí proti pásovému oparu je očkování proti planým neštovicím pro lidi, kteří toto onemocnění ještě nepřekonali. Pásový opar a plané neštovice totiž způsobuje stejný virus. Novinkou je také speciální vakcína právě proti pásovému oparu pro lidi ve věku nad 50 let.

Domácí léčba

Samotného viru pásového oparu se sami doma nezbavíte, ale můžete potlačit jeho symptomy. Pokud si troufáte na domácí léčbu, můžete vyzkoušet jednu z následujících možností:

 • Zvyšte příjem vitamínu B – vyšší dávky vitamínů B1, B6 a B12 dokážou potlačit nepříjemné bolesti vyvolané onemocněními či podrážděním periferních nervů. Vitamíny B v stravě, ale nejrychlejší cesta k vyšším dávkám jsou výživové doplňky obsahující tyto látky. Jedním z nich je např. doplněk Milgamma N, který je přímo doporučen k léčbě symptomů pásového oparu.
 • Posilte imunitu – kromě vitaminů B zvyšte i příjem vitamínu C, který má klíčový vliv na správnou funkci imunitního systému. Můžete využít výživové doplňky, případně ovoce či zeleninu s jeho vysokým obsahem. Na zlepšení imunity pomáhá i zinek.
 • Natírejte vyrážky mastmi – účinné jsou zejména masti a pudry s vysušujícím a zklidňujícím účinkem. Patří sem např. zinková mast či kalamínová mast (tu vám na požádání namíchají v lékárně). Pokud vás vyrážky nesvědí, nejlepším řešením je nechat je tak, protože potírání mastí či pudrem by mohlo pokožku podráždit.
 • Vyhýbejte se teplu – teplé prostředí může pokožku podráždit, vyhýbejte se proto pobytu na slunci či v zimě v přetopených místnostech.
 • Zkuste koupel z kukuřičného škrobu – do vany plné vody nasypte hrst kukuřičného škrobu nebo ovesné mouky a dopřejte si 20 min. koupel. Tento druh koupele zklidňuje podrážděnou pokožku.

Pásový opar na hrudi (břiše)

 • Použijte kapsaicínovú mast – kapsaicin v pálivých papričkách blokuje v organismu proces předávání impulsech o bolestech v nervech. Z toho důvodu mast s podílem kapsaicinu působí proti podráždění nervů a zmírňuje bolest při pásovém oparu.
 • Přiložte studený obklad – přikládáním vlhkého studeného obkladu, případně ledu na postižená místa uklidníte podrážděnou pokožku.
 • Zkuste benedikt lékařský – jde o bylinku, která se již ve středověku používala jako univerzální lék. Na vnější použití se hodí nálev z 1 lžíce podrcených lístků na 0,8 l vody. Vývar z benediktu lékařského můžete také pít jako čaj.
 • Pomoci mohou také volně prodejné antivirotika bez receptu jako Herpesin, Zovirax, Vectavir či Erazaban, i když ty se používají spíše na herpes simplex. Je nutné je však začít užívat v časných stádiích oparu, kdy cítíte svědění, mravenčení či brnění, ale bez puchýřků na kůži.

Vybíráme z katalogu

Další otázky a fakta o pásovém oparu

 • Pásový opar v těhotenství – výskyt vrozených vývojových vad plodu při pásovém oparu v těhotenství nebyl prokázán a toto onemocnění není důvodem k přerušení těhotenství.
 • Pásový opar a sprchování – při pásovém oparu se můžete sprchovat, v některých případech ale může sprchování a koupání zintenzivňovat bolesti postiženého místa.
 • Pásový opar a nakažlivost – lidé, kteří dosud neprodělali plané neštovice, se jimi mohou nakazit právě z pásového oparu u jiného člověka. Pokud tedy máte malé děti, dávejte si na možný přenos onemocnění pozor. Obzvlášť nebezpečný je pásový opar a novorozenec v domácnosti – organismus novorozence je ještě příliš slabý a pravděpodobně by toto onemocnění nezvládl překonat, proto pokud vy nebo druhý rodič trpíte tímto onemocněním, měli byste provést karanténní opatření.
 • Pásový opar a slunce – při výskytu pásového oparu byste se měli vyhýbat pobytu na intenzivním slunci, které by mohlo postiženou část kůže ještě více podráždit.

Jak se tedy zbavit pásového oparu

Někteří lidé překonají pásový opar tak, že si to ani moc nevšimnou, ale při oslabené imunitě může mít toto onemocnění velmi nepříjemný průběh. Nezapomínejte, že nevinně vypadající pásový opar na hlavě se může o několik dní rozšířit a napadnout centrální nervový systém či oči nebo uši a v některých případech může pásový opar způsobit i oslepnutí, trvalé ochrnutí či smrt.

Naštěstí lékaři dnes mají k dispozici široké spektrum antivirotik a jiných podpůrných léků, kterými vás zbaví bolesti a potlačí další nepříjemné symptomy. Následky pásového oparu tak spočívají obvykle jen v mírné změně pigmentu na postižené části pokožky.

Přípravky vhodné k domácí léčbě pásového oparu


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...

Hloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od PhilipsuHloubkové čištění pleti? Vyzkoušejte VisaPure od Philipsu

Jak často si čistíte pleť a co všechno an čištění používáte? Hloubkové čištění pleti sice není žádná věda, s některými maskami či zařízeními to však jde snadněji. Víte, které to jsou?