Studené nohy, ruce a jejich brnění – příčiny a léčba. Pomohou cviky i léky

Mnoho lidí trápí věčně studené ruce a nohy. Jaké jsou příčiny tohoto jevu a jakou měrou je pro lidské tělo nebezpečný?

Studené ruce trápí často ženy

O tom a i způsobech léčby studených nohou se dočtete v našem článku. Také vám doporučíme vhodné výživové doplňky stravy, které pomáhají zlepšovat průtok krve v končetinách.

Výživové doplňky na pomoc se studenými končetinami

Optimální teplota lidského těla

Je obecně známým faktem, že procesy v lidském těle jsou přizpůsobeny tak, aby si udržovalo celkovou teplotu přibližně 37 °C. O signalizaci teploty se starají takzvané termo buňky. Tělo se při nižších teplotách snaží udržet v teple životně důležité orgány tím, že se omezí průtok krve do končetin.

Jak probíhá změna teploty v těle?

Termo buňky detekují snížení teploty a reagují stažením cév - odborně vazokonstrikce. Tím se do končetin dostává méně krve a jsou chladnější. Při tomto procesu je spatřována i změna barvy pokožky - z fialové přechází do oranžové, modré až bílé.

Studené nohy - jak je léčit?

Když se průtok krve ustálí, tak pokožka nabývá původní barvu a na daných místech můžete cítit pulzování. Také může dojít k zarudnutí z důvodu zrychleného průtoku krve. Mnozí tento jev podceňují, ale ve skutečnosti může indikovat i vážné poruchy oběhového systému.

Příčiny studených končetin

První příčinu jsme si prakticky už rozebrali výše a je jí zima. Tělo ve snaze udržet v teple důležité vnitřní orgány ochlazuje končetiny. Jsou zde však i další, vážnější příčiny:

 • Raynaudova choroba: Jde o poměrně rozšířenou poruchu oběhového systému, konkrétně mikrocirkulace krve v končetinách. Kromě nesprávného proudění krve dochází ik bolesti těchto oblastí a pokud vás tyto starosti trápí déle, tak se doporučuje podstoupit imunologické vyšetření.
 • Raynaudův syndrom: Raynaudův syndrom má v podstatě stejné příznaky jako Raynaudova choroba a jde o velmi podobné onemocnění. Rozdíl spočívá v tom, že tento syndrom je zapříčiněn jinou nemocí a často jde o závažnější problém.
 • Kouření a kofein: Zapříčiňují stahování cév.
 • Hormonální antikoncepce: Může zahušťovat krev a zpomalovat její průtok.
 • Nedostatek vitamínů: Zejména železo a draslík. Z vitamínů B, C a E.
 • Menstruace nebo těhotenství
 • Nedostatek pohybu
 • Vedlejší účinek léků
 • Stres, úzkost nebo strach: V těchto případech se zvyšuje produkce adrenalinu a to se v konečném důsledku projeví studenými končetinami.
 • Různá onemocnění a poruchy: Štítná žláza, lupus, remautoidná artritida, cukrovka typu 2, anémie, vysoký / nízký krevní tlak, periferní onemocnění cév a dokonce i onemocnění páteře.

Vnímání chladu ženy vs. muži

Pokud mluvíme o studených končetinách, tak je na místě zmínit to, že mužské a ženské pohlaví vnímá chlad jinak a také jejich vnútrotelové reakce jsou rozdílné.

Ženy vnímají chlad citlivější a dokážou si lépe uchovávat vnitřní tělo. To je způsobeno především pomalejším metabolismem a tenčími cévami.

Léčba studených končetin

Studené ruce a nohy ve většině případů nejsou příznakem vážných chorob a víte si vystačit is volně dostupnými produkty z lékáren. Zde je výběr těch nejlepších.

Další léčiva a přípravky

V lékárnách najdete několik výživové doplňky, které řeší problém se studenými končetinami. Mezi ně patří:

 • Reishi: Výživový doplněk obsahující stejnojmennou hubu. Ta je zpracována procesem lyofilizace - během toho se z houby odpařuje voda a zachovávají se v ní potřebné živiny. Zlepšuje imunitu a především podporuje chod oběhového systému.
 • Wobenzym: Je to směs několika enzymů, které mají příznivé účinky na lidský organismus. Posilují imunitu, jsou protizánětlivé a dokáží rozpouštět menší krevní sraženiny. Snižuje viskozitu krve, čímž se lépe prokrvují periferní oblasti nohou a rukou.
 • Rybí olej: Produkty obsahující rybí olej mohou nepřímo zlepšit krevní tok, neboť obsahují různé vitamíny a minerály.
 • Magnézium: Hořčík se konzumuje zejména na podporu nervového systému a metabolismu, ale působí i jako prevence proti zužování cév. Můžete ho koupit ve formě léků nebo i jako ve vodě rozpustných tablet.
 • Carbo vegetabile: homeopatikum, které zlepšuje fungování oběhového systému.

Vybíráme z katalogu

Léčba vážnějších onemocnění

Pokud studené končetiny nejsou jen reakcí na chlad nebo jiné nezávažné vlivy, tak zřejmě budete muset užívat léky na předpis. Alfa blokátory nebo blokátory vápníkových kanálů se obvykle užívají při Raynaudovy nemoci nebo při jejím kombinaci s jinými onemocněními.

V extrémních případech se provádí buď injekční léčba, nebo menší chirugický zákrok. Nevýhodou je, že na injekce budete muset chodit vícekrát, chirugický zákrok zas nemusí být vždy úspěšný.

Tip: Nepoužívejte chladivých gelů, náplastí nebo sprejů.

5 tipů co pomáhá na studené ruce a nohy

Někdy není třeba hned sahat po lécích a možná vám pomohou i tyto na pohled obyčejné, ale za to užitečné tipy a triky.

 • Držte si nohy a ruce v teple: Ano, někdy stačí navléci hrubé ponožky, v zimě zase rukavice a teplota vašich končetin se může zvýšit. Jako rukavice doporučujeme palčáky, protože prsty se zahřejí mezi sebou.
 • Těsné věci, náramky a hodinky: Toto všechno jsou věci, kterým byste se měli vyhnout. Úzké ponožky nebo silně zataženo hodinky mohou omezovat proudění krve.

Teplé ponožky jako ochrana proti studeným nohám

 • Teplý lázeň: Někdy padne dobře i vana teplé vody. Do ní si můžete přimíchat relaxační oleje.
 • Koření a horká jídla: Na zahřátí těla jsou dobré i různé koření - klasické černé, chilli papričky, hřebíček nebo zázvor. Vhodnou pochoutkou je i teplý kuřecí vývar.
 • Cvičení: Pohyb je výborným způsobem na lepší rozproudění krve v končetinách. Postačí vám i kroucení rameny dopředu a dozadu, otáčení zápěstími nebo jemné, ale za to intenzivně zovieranie pěstí.

Závěr a shrnutí

Studené ruce a nohy jsou ve většině případů jen reakcí těla na sníženou teplotu - v takových případech si vystačíte s cviky nebo volně dostupnými vitamíny a doplňky. Pokud jde o Raynaudova choroba, tak se také nemusíte obávat - nebezpečné jsou pouze případy Raynaudova syndromu, který je zapříčiněn jinými chorobami.

Výživové doplňky na pomoc se studenými končetinami


Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Komentáře

06/01/2020 17:08
Maruška

Děkuji za velice zajímavý článek. Wobenzym jsem si již zakoupila a ráda vyzkouším.M.

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...