Seborea – projevy, příčiny, léčba

Slyšeli jste už o onemocnění zvaném seborea? Jde o zánětlivé kožní onemocnění, typicky se projevující "šupinatou" pokožkou v oblasti mazových žláz na obličeji, případně na hlavě, hrudníku či horní části zad.

Dítě trpící seboreou

V článku vám prozradíme, proč toto onemocnění vzniká, jak ho léčit a jaká je prevence.

Oblíbené produkty k léčbě seborey

Co je seborea

Seborea, nazývaná také seboroická dermatitida nebo seboroický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které však není infekční ani nakažlivé. Je to chronické onemocnění, jehož příznaky můžete potlačit, ale není možné se ho navždy zbavit.

Seborea u dospělých se vyskytuje u cca 3 % populace, častěji u mužů než u žen, přičemž výše sklony k ní mají lidé s mastnou pokožkou. Nejvyšší pravděpodobnost propuknutí tohoto onemocnění mají novorozenci do 3 měsíců a dospělí ve věku 30 – 60 let. U novorozenců se do dosažení 1. roku života zpravidla šupinatá pokožka sama ztratí, ale často se vrátí v období puberty.

Vzácný není ani výskyt onemocnění seborea u psa. U psů je to dědičná nemoc, jejíž příznaky se ukáží již ve štěněcím věku. S přibývajícím věkem se příznaky zhoršují přidružují se k nim komplikace s bakteriálními infekcemi. Nejvíce postiženými plemeny jsou kokršpaněli, west highland white teriéři, baseti, anglický setři a labradorský retrívři.

Příznaky onemocnění seborea

První příznaky jsou obvykle změna barvy kůže na čele nad kořenem nosu a směrem dolů v okolí nosu – tvar nápadně připomíná písmeno T. Je to z důvodu, že právě tato oblast obličeje je hojně pokrytá mazovými žlázami. Vyskytuje se zde často i akné, které může být v pubertálním věku spojené právě se seboreou.

Seborea se však může vyskytnout také v jiné části obličeje, v okolí obočí, očních víček či za ušima, v oblasti vlasové pokožky či jinde na těle. Nejčastěji se vyskytuje seborea na hrudi, okolo pupíku, v tříslech a kožních záhybech (pod pažemi a pod koleny), na zadku a pod prsy žen.

Atopický ekzém či seborea?

Takto postižená kůže je často zarudlá a může i svědit či pálit. Seborea se z laického pohledu dost podobá jinému kožnímu onemocnění jako např. psoriáza nebo atopický ekzém. Z toho důvodu byste při podezření na ni měli navštívit kožního lékaře, který s jistotou diagnostikuje, zda jde o onemocnění zvané psoriáza nebo seborea.

Příčiny vzniku onemocnění

Mechanismus vzniku seboreické dermatitidy není dosud zcela objasněn, ale lékaři předpokládají, že jde o reakci autoimunitního systému nebo projev alergie. Její nejčastějším spouštěčem je stres, proto se jí občas mluví také manažerská choroba.

Spouštěcími mechanismy jsou také prudké změny teploty, časté pití horké černé kávy, chronická únava, depresivní stavy, nadměrná konzumace alkoholu, hormonální nerovnováha, nerovnováha mezi "dobrým" a "špatným" cholesterolem a přemnožení kvasinek rodu Malassezia.

Seborea a psoriáza – rozdíly

Příznaky seborey a psoriázy jsou si na první pohled velmi podobné. Před tím, než se pustíte do léčby seborey, zkontrolujte, které z těchto kožních onemocnění skutečně máte. Psoriáza se totiž, alespoň ve většině případů, také projevuje šupinatými a svědivými vyrážkami, které se mohou vyskytovat na obličeji, ve vlasech i po celém těle.

Rozdíl spatříte až při bližším pohledu na šupiny. Psoriáza se projevuje stříbrnými, suchými, poměrně hrubými šupinami. Při odtržení místo krvácí a vytvoří se strup. Při psoriáze může dojít i k zánětu pokožky v okolí kloubů – psoriatická artritida.

Psoriáza v obočí

Šupiny při seborei jsou bílé až žluté, mastné a měkčí, jejich odstraňování je snadnější. Krvácení se proto objevuje jen výjimečně.

Nejvhodnější je samozřejmě zajít k lékaři, který nejlépe určí, jakým kožním onemocněním trpíte.

Seborea a atopický ekzém

Seboreu si můžete splést i s atopickým ekzémem. K jeho nejčastějším projevům patří šupinaté červené skvrny na obličeji, rukou, hrudníku či v ohybech kůže. Jde o zánětlivé onemocnění doprovázené vyrážkami a svěděním. Ekzém může být alergickou reakcí, ale také znamením, že dítě má sklon k alergiím či k astmatu, případně vzniká vlivem velmi suché pokožky.

Pokud se u vás, vašich malých či větších dětí silně svědící šupinaté ložiska vyskytnou, měli byste navštívit kožního lékaře, který vám určí diagnózu.

Seborea u miminka a dětí

Seborea se nejčastěji projevuje u dětí, mužů a starších lidí, kteří mívají problém s mazovými částmi pleti. Často postihuje děti do 3 měsíců (novorozenecká seborea), u kterých se tvoří velké mastné šupiny po celé hlavě. Nadprodukce mazu v kožních žlázkách po nějakém čase spontánně zmizí a může, ale i nemusí se objevit opět během dospívání. Seborea může být jednou z příčin akné, které se v pubertě často objevuje.

Novorozenecká seborea

Spouštěčem může být stres, ale i změna ročních období, proto se často projevuje při zkouškách koncem roku. U malých dětí je třeba postižená místa natírat olejíčkem a vlásky vyčesávat hustým kartáčem. V případě, že by po 3. měsíci neustoupila, třeba zajít k lékaři, který vám předepíše potřebné léky.

Seborea v těhotenství a při kojení

Přestože náchylnější na seboreu jsou muži, může se projevit i u žen. Jelikož k příčinám se řadí stres, chlad, suché počasí, geny, kvasinky, které normálně žijí na kůži, a určitý zdravotní stav a léky, může se objevit i v těhotenství a během kojení. Základem je udržet si čistou pokožku, nejvhodnější je zbavit ji nečistot vždy před spaním. Přestože nejde o nakažlivé onemocnění a ani nemá vliv na celkový zdravotní stav, může působit neesteticky. Pokud se projevuje pouze na pokožce hlavy, sáhněte po šamponech, které hloubkově vyčistí a osvěží pokožku hlavy a zbaví vás lupů. Pokud se projevuje i na těle, po umytí pokožku ošetřete vhodným balzámem či krémem, který pomáhá hojit poškozenou pokožku.

Barvení vlasů během seborey

Seboreická dermatitida ve vlasech má vliv na barvení vlasů. Při výběru barvy třeba postupovat opatrně, je důležité, aby neobsahovala látky, které by mohly vyvolat podráždění. Pokud si chcete barvit vlasy, tak jedině v období, kdy netrpíte zánětem pokožky hlavy. Seborea může způsobit dočasnou ztrátu vlasu. Při správné výživě se vypadávání vlasů zmírní a vlasy opět narostou.

Ženy trpící seboreou si mohou barvit vlasy

Je seborea nakažlivá a dědičná?

Dědičnost seborey nebyla zatím prokázána, nezřídka se však objevuje u více členů v rodině. Podle všeho je predispozice k seboroické dermatitidě dědičná, ovlivňuje ji několik faktorů. Ovlivňuje ji stres, deprese, hormonální poruchy, poruchy metabolismu, zhoršení chronických nemocí, ale např. i snížení imunity. Pokud seboreou trpíte, nemusíte se bát, že byste někoho nakazili. Jde o neinfekční onemocnění kůže, které není nakažlivé.

Léčba onemocnění seborea

Skládá se ze dvou částí – úkolem první je eliminovat nepříjemné příznaky onemocnění a druhá si klade za cíl omezit pravděpodobné příčiny.

Mezi přípravky pro lokální léčbu onemocnění seborea patří speciální kosmetika – krémy a šampony s kortikosteroidy. Ty lékaři ale obvykle předepisují pouze na několik týdnů, protože časem mohou způsobit oslabení pokožky. Pacientům, kterým vyvolaly seboreu bakterie na pokožce hlavy, jsou určeny antibakteriální gely s obsahem metronidazolu.

Malé dítě se seboreou

Dospělým, kteří trpí seboreou na pokožce hlavy, se předepisují šampony s antimykotickým účinkem (t. j. zabraňujícím šíření plísní a kvasinek – např. ketokonazol), s protizánětlivým účinkem (např. pyrithion zinečnatý), a také s keratolytickým účinkem – ty změkčují zrohovatělé kousky pokožky. Nejúčinnější látky v těchto přípravcích jsou betuldiol, kyselina salicylová, sulfid selenu, bisabolol, kanabidiol či extrakt z břízy.

Pomoci může i doplňková léčba přírodními přípravky aneb světelná terapie, při níž se postižená část pokožky ozařuje UV zářením. To pomáhá uklidnit pokožku a odstranit její zarudnutí i svědění.

Léčba příčin spočívá v omezení stresu, dostatečné hygieně, posílení imunity, omezení nošení oblečení, které dráždí pokožku (svetry nebo čepice z vlny) a omezení nadměrného používání kosmetických přípravků. Není také na škodu posílit váš imunitní systém, s čím vám pomohou vitamíny E, C a K.

Vybíráme z katalogu

Pomohou i "babské recepty"

Jako doplňková léčba onemocnění seborea vám pomohou i následující bylinky či přírodní přípravky.

  • Probiotika – podporují zdravé trávení, čímž dokáží pomoci se zánětlivými procesy v těle. Přímo u seboreické dermatitidy se jejich účinek neprokázal, avšak jsou účinné při mnoha kožních zánětlivých onemocněních, zejména u dětí.
  • Aloe vera – je to rostlina s protizánětlivými účinky. Výzkumy ukázaly, že extrakty nebo gely z aloe pomáhají i při léčbě seberoickej dermatitidy.
  • Rybí tuk – omega-3 mastné kyseliny v něm obsažené zvyšují hladinu "dobrého" cholesterolu, který zase pomáhá zlepšit celkovou imunitu. Dokáže tedy potlačit zánětlivé onemocnění kůže vyvolané alergiemi.
  • Jablečný ocet – dokáže lokálně uklidnit zanícenou pokožku. Před jeho použitím si dřív umyjte vlasy šamponem, pak rozetřete na postiženou oblast jablečný ocet zředěný s vodou. Nechte působit několik minut a následně dobře opláchněte.
  • Olivový olej – nanáší se také na místo na pokožce hlavy, které je postiženo zánětem. Nezředěný olivový olej rozetřete a necháte cca hodinu působit. Vlasy pak umyjte šamponem.
  • Esenciální oleje – patří sem např. čajovníkový olej, který díky svým antibakteriálním, protiplísňovým a protizánětlivým účinkem pomáhá při léčbě mnoha kožních onemocnění. Jelikož je poměrně silný, před aplikací jej nezapomeňte zředit s olivovým nebo kokosovým olejem (ten má sám o sobě antibakteriální a analgetické účinky). Další esenciální oleje vhodné ke zmírnění příznaků onemocnění seborea jsou pupalkový olej, olej z černého rybízu či brutnákový olej.

Seborea a bylinky (přírodní léčba)

Seboreu můžete léčit několika způsoby, můžete zkusit masti a krémy z lékárny (např. Bepanthen, některé Bioderma a Eucerin produkty), babské recepty, ale i různé bylinky, které působí hojivě a pokožku zregenerují. Kromě Aloe Vera má uklidňující účinky např. měsíček lékařský (protizánětlivé účinky), eukalyptus (působí hojivě) nebo heřmánek (na záněty, kožní ekzémy). Antibakteriálními účinky se vyznačuje tymián, na čištění pleti a ekzémy je vhodný rozmarýn, s kožními problémy vám může pomoci i šalvěj. Zkusit můžete také levanduli, arniku, jalovec obyčejnou a odvar z řepíku.

Homeopatika k léčbě seborey

Dáváte přednost homeopatické léčbě před klasickými přípravky z lékárny? Při léčbě seborey můžete použít i homeopatika. Máte několik možností, např. Natrum muriaticum 15CH, Calcarea Carbonic 9CH či Oleander CH200. Vzhledem k tomu, že je vhodné vyhledat celostní lék, který by zlepšil celkovou odolnost organismu, je nejlepší se obrátit na zkušeného homeopata, který vybere homeopatikum až po vyšetření a prohlédnutí kůže.

Léčba seborey

Stravování a jídelníček během seborey

A co seborea a strava? Správnými stravovacími návyky můžete onemocnění příznivě ovlivnit. Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny, které se vyznačují protizánětlivými účinky, obohaťte ji o vitamíny, které zlepší váš imunitní systém. Na talíři by se vám měla častěji objevovat listová zelenina, rajčata, sladké brambory, plody bohaté na antioxidanty (např. třešně, jahody, borůvky), potraviny s vysokým obsahem vitamínu C (paprika, citrusy), vitaminu E (avokádo či pšeničné klíčky) a K. Doporučuje se konzumace ryb, čerstvých mléčných výrobků a syrové zeleniny. Vhodný je i olivový olej a mandle. Do jídelníčku můžete zařadit i potraviny na očistu střev (vlákninu) a chlorelu spolu se zeleným ječmenem.

Vyhýbat byste se měli živočišným tukům, bílému pečivu, sladkostem, pikantním a kyselým jídlům, ale také alkoholu.

Oblíbené produkty k léčbě seborey


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...