Alena Mlyneková: Podológ nohy prohlíží a vyšetřuje, konzultuje s pacientem jeho problémy

Víte něco o podológii a podológoch? A o tom, co podológ vlastně dělá? Tou nejjednodušší odpovědí je, že hledá příčiny problémů s chodidly a poskytuje správné řešení na míru. Podológ se tedy preventivně a rekondičně stará o nohy.

Podológ a pedikér při práci

Odborná podologička Alena Mlyneková, spolu s manželem Ivanem Mlýnekem, odborným pedikérem, jsou majiteli Medicínského centra pedikúry v Nitře, nám vyprávěla o podológii, o nejčastějších problémech, které řeší, či o tom, jaké boty třeba nosit.

Povolání podológa není v našich končinách velmi známé. Co všechno zahrnuje?

Jde o nástavbové vzdělání v oboru pedikér. Podológia se zabývá komplexní péčí o nohy, hlavně pedikúrou. Podológ nohy prohlíží a vyšetřuje, konzultuje s pacientem jeho problémy, bolestivé stavy, stav palců, klasifikuje stupeň postižení.

Věnujeme se v první řadě problematických nohám, diabetickým nohám, řešíme zarostlé nehty šponováním, léčbu mykotických nehtů PAC terapií, poúrazové zdeformované nehty tzv. nehtovou propetiku, vyrábíme korektory.

Jaké problémy nejčastěji podológ řeší?

Nejčastěji řešíme mykotické nehty, zarůstající nehty, otlaky, zhrublé nehty a samozřejmě pedikúru, ošetření ragátov, zhrublé kůže. Pedikúru provádíme medicinální nebo mokrou (skalpelovou).

Medicínské centrum pedikúry

Probíhá léčba u podológa jinak než například u ortopeda?

Ortoped léčí, podológ pomáhá uzdravovat. Ortopedie není oblast, ve které bychom vyvíjeli úsilí spolupráce. Podológia není obor, který by zasahoval do kompetence ortopedů. Nejvíce spolupracujeme s dermatology a diabetology, chirurgy. Podológ nohy přehlíží a vyšetřuje. Konzultuje s pacientem jeho problémy, bolestivé stavy, vysvětluje souvislosti s celým pohybovým ústrojím. Diagnostikuje postavení nožní klenby. Podle potřeby posílá na vyšetření ke specialistovi z oboru ortopedie.

Jak vypadá diagnostika nohou? Co musíte při ní řešit?

Diagnostika a následná dezinfekce chodidel, ošetření nehtů – valů a jejich přiměřené zkrácení, odstranění hyperkeratózy, otlaků, kuřího oka a mozolů, případně speciální ošetretrenie nohou diabetiků, psoriatiků, alergiků...

Existuje i metoda, která si právě pro absenci použití skalpelu i u nás získává velmi rychle stále více a více příznivců a mnoho spokojených zákazníků: suchá – medicinální pedikúra.

Diagnostika nohou

Medicinální suchá pedikúra je ošetření nohou nasucho bez namáčení pomocí přístroje: vysoce otáčkové frézky. Výhodou suché medicinální pedikúry je absolutně citlivý způsob ošetřování bez rizika poranění chodidla a nehtů.

Je doporučená odbornou lékařskou komunitou, ale i podologickými a pedikérské společnostmi. Tímto způsobem a touto oblíbenou metodou ošetřují pedikéři nohy nejen zdravých, ale, což je velmi důležité – pro její šetrnost a bezpečnost, i "problémových" pacientů: diabetiků, pacientů s mykózou, psoriatiků či alergiků.

Jak se u vás dá řešit mykóza nehtů?

Našim klientům nabízíme možnost fotodynamické antimikrobiální terapie – PAC terapie. Touto metodou se dají efektivně vyhubit bakterie, viry a houby pokožky a nehtů. Napadené nehty se ozařují a nanášíme na ně tlustou vrstvu onykomykotického gelu PAC. Mikroorganismy začnou být díky speciálnímu barvivu (otosenzibilizátoru) citlivé na světlo určité vlnové délky a po krátké době působení odumřou. Účinky lze posoudit až po jistém čase, protože poškozená část nehtu musí nejdříve odrůst.

Máme s touto léčbou velmi úspěšně výsledky.

Mykóza nehtů

Jaké boty jsou pro nohy nejvhodnější?

Vybírat třeba hlavně u autorizovaných prodejců, obuv musí dobře sednout už v obchodě. Vybírejte si obuv, která neomezuje nohu na délku ani na šířku. Opatrně i s výškou podpatku. Čím je menší, tím je lepší.

Je pro nohy prospěšná chůze naboso?

Chůze naboso je výborná, ale doporučuji přiměřeně dlouhou dobu a po terénu, který nám je přirozený, tedy přírodní.

Děkujeme pěkně za rozhovor. Chcete-li o tomto zajímavém tématu vědět víc, napište nám otázky do komentářů. Oslovit můžete i přímo Alenu Mlynekovú na webové stránce medicínského centra.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen "vrcholem ledovce", ale pacienta

Akupunktura je lékařská disciplína, kterou lze využít v rámci diagnostiky a léčby nemocí, ale i v rámci prevence. O akupunktuře a o spojení tradiční a moderní medicíny jsme si povídali s...

Jak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znátJak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znát

Spodní prádlo je pro většinu z nás každodenní záležitostí, málokdo si však uvědomuje její vliv na zdraví. Jaké nejčastější zdravotní problémy spodní prádlo způsobuje? A jsou tanga...

Miroslav Majláth: Při canisterapii nepracuje pes samostatně, se svým psovodem tvoří neoddělitelný týmMiroslav Majláth: Při canisterapii nepracuje pes samostatně, se svým psovodem tvoří neoddělitelný tým

Canisterapie využívá pozitivní působení psa na fyzickou, psychickou a sociální pohodu člověka. Psovod Miroslav Majláth nám prozradil o této formě léčby více.