Miroslav Majláth: Při canisterapii nepracuje pes samostatně, se svým psovodem tvoří neoddělitelný tým

Canisterapie jako jedna z forem animoterapie využívá pozitivní působení psa na fyzickou, psychickou a sociální pohodu člověka. Důraz klade především na řešení psychologických, citových či sociálně-integračních problémů. V případě fyzického zdraví tato metoda motivuje zejména při rehabilitaci a povzbuzování imunity.

Děti při kontaktu se psem

Léčení provádějí canisterapeutičtí týmy, které tvoří psovod a jeho pes. Pes musí být náležitě vycvičen a psovod musí oplývat odbornými znalostmi ohledně canisterapie a psychologie. Psovod Miroslav Majláth nám prozradil o této formě léčby více.

Jakým způsobem dokáže canisterapie člověku pomoci?

Canisterapie dokáže lidem pomáhat mnoha způsoby.

 • Už samotná přítomnost psa je pro mnohé lidi velmi uklidňující, přičemž přítomnost psa pozitivně působí na zdraví člověka.
 • Pes má vyšší tělesnou teplotu než člověk, což z něj činí jakýsi "ohřívač" v případě bolestí kloubů, revmatu apod.
 • Pes působí jako jakýsi "stimulant" či spojka mezi světem zdravých lidí a například lidí postižených autismem.
 • Pes přebírá funkci společníka u starších lidí.
 • Hra se psem automaticky stimuluje lidi s tělesným postižením ke hře a tím pádem i k hýbání se.

To bylo jen pár případů, kterých je nesmírné množství.

Jaké přesně má využití? Kdo všechno se může zúčastnit na canisterapii?

Canisterapie se uplatňuje hlavně jako pomocná (podpůrná) psychoterapeutická metoda při řešení různých situací, kdy jiné metody selhávají nebo je nelze použít. Na canisterapii se mohou zúčastnit nejen lidé s různým zdravotním postižením, ale i lidé zdraví.

Canisterapie

Jsou na canisterapii vhodné všechny pejsky?

Dá se říci, že téměř všechny. Není řečeno, že canisterapii může dělat pouze toto, nebo tamto plemeno psa. Samozřejmě, stále mluvíme o psech s nekonfliktní, klidnou a bezproblémovou povahou, o psech, kterým dělá radost pracovat s lidmi, rady se seznamují s novými lidmi, ale i zvířaty.

Jak dlouho trvá jejich výcvik?

Délka výcviku je samozřejmě závislá na schopnosti učit se, a to nejen psa, ale i jeho psovoda. Při canisterapii totiž nepracuje pes samostatně, ale se svým psovodem tvoří neoddělitelný tým, čili tu mluvíme o souhře dvojice, takže se musí učit oba. V některých případech výcvik zvládne canisterapeutičtí tým během dvou, tří měsíců, jindy to trvá i podstatně déle.

Léčba pomocí canisterapie

Canisterapie není v našich končinách zatím velmi ustálená, přitom pes je považován za nejlepšího přítele člověka. Jelikož se v posledních letech změnil postoj lidí k tomuto způsobu léčby?

Canisterapie v našich končinách, ve srovnání s okolními zeměmi, je opravdu ještě v plenkách. Nefungují zákony, v mnoha případech ani zdravotnický personál v nemocnicích neví, co vlastně canisterapie je a jak se k ní chovat. Postoj lidí se v posledních letech mění pouze velmi pomalu.

Existují v rámci canisterapie nějaké směry, resp. různé způsoby terapie?

Samotná canisterapie se dělí na více druhů. Z nich můžeme v krátkosti zmínit alespoň základní skupiny:

 • AAA (Animal Assisted activités) – canisterapie v podobě návštěv pacientů, přičemž canisterapeutičtí tým se věnuje najednou více pacientům.
 • AAT (Animal Assisted Theraphy) – týmy se věnují léčení jednotlivce, případně více osob se stejnou diagnózou.
 • AAE (Animal Assisted Education) – je forma terapie, která využívá asistenci psa při vzdělávání pacienta.
 • AACR (Animal Assisted Crisis Response) – využití asistence canisterapeutičtího týmu na uvolnění napětí v případě živelných pohrom, požárů či domácím násilí.

Jak se může člověk na canisterapii přihlásit? Je třeba nějaké potvrzení od lékaře?

Samozřejmě, je vhodné použití canisterapie jako formy léčby konzultovat s příslušným lékařem. Následně je třeba kontaktovat některý z týmů zabývajících se canisterapii a zkusit se dohodnout na dalším postupu.

Děti a dospělí se léčí pomocí canisterapie

Léčba canisterapii

Canisterapie se v základě dělí na dvě části – živelnou a řízenou.

 • Živelná canisterapie: Určená je v podstatě pro všechny lidi, kteří vlastní psa. Samotná přítomnost psa pomáhá lidem odbourávat stres, dělá jim společnost v samotě a "vytáhne" je ven na procházku. Pes pomáhá i malým dětem, učí se díky němu odpovědnosti a ohleduplnosti. Hyperaktivní děti se při psovi uvolní a uklidní.
 • Řízená canisterapie: Zahrnuje odborníky na problematiku léčení a pomáhání pacientům.

Může se stát canisterapeutičtí tým i z vás a vašeho psa?

V případě, že vás canisterapie zaujala a máte pocit, že byste dokázali tímto způsobem pomáhat i vy, měli byste zvážit několik základních věcí. Máte na to vlohy? Budete mít čas na návštěvu nemocničních zařízení a chuť setkávat se s nemocnými i různě postiženými? Důležité je i to, zda se váš pes na canisterapii hodí. Pejsek musí ovládat základní povely, vydržet doteky pacientů, být přátelský k lidem i zvířatům a zůstat klidný a trpělivý za každých okolností.

Holčička v kontaktu se psem

Děkujeme pěkně za rozhovor. Chcete i vy tímto způsobem pomáhat lidem? Myslíte si, že se svým psem byste tvořili skvělý canisterapeutičtí tým? Zkuste kontaktovat Miroslava Majlátha na webstránce canisterapeutičtího týmu. Na otázky jsou vám k dispozici i komentáře pod článkem. Rádi vám na ně odpovíme.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen "vrcholem ledovce", ale pacienta

Akupunktura je lékařská disciplína, kterou lze využít v rámci diagnostiky a léčby nemocí, ale i v rámci prevence. O akupunktuře a o spojení tradiční a moderní medicíny jsme si povídali s...

Jak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znátJak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znát

Spodní prádlo je pro většinu z nás každodenní záležitostí, málokdo si však uvědomuje její vliv na zdraví. Jaké nejčastější zdravotní problémy spodní prádlo způsobuje? A jsou tanga...

Alex Gazda: Hubnutí je mnohem individuálnější záležitost jako nabírání svalové hmotyAlex Gazda: Hubnutí je mnohem individuálnější záležitost jako nabírání svalové hmoty

Jaká je funkce osobního trenéra? Proč ho právě vy potřebujete? S Alexem Gazda jsme si o povídali nejen o tom, proč je důležité při cvičení využít služeb osobního trenéra, ale také o...