O přírodní kosmetice na obličej, vlasy i pro čtyřnohé miláčky vyprávěla Barbora Gažová

Přírodní kosmetika je mezi lidmi stále žádanější. Své pokožce chtějí dopřát jen to nejlepší. Produkty vytvořené z přírodních materiálů působí totiž na kůži blahodárně. Vybrat si z nich mohou lidé se zdravou pletí, ale i ti s mastnější, smíšenou či citlivou pokožkou.

Barbora Gažová z mylo.sk

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

S Barborou Gažovou, která tvoří pod značkou Mylo, jsme si povídali o recepturách, postupech tvorby či o kosmetice pro čtyřnohé miláčky.

Nejprve jste začali výrobou přírodních mýdel, pak jste přešli i na další druhy kosmetiky. Co vás inspirovalo?

V první řadě mě inspirují zákazníci. Například ti, kteří se zastaví při mém stánku na trhu a prozradí mi, co je trápí, nebo co jim v mém portfoliu chybí. Další inspirací je studium školy přírodní kosmetiky Formula Botanica. Čerpáním nových znalostí o vývoji a výrobě kosmetiky získávám i spoustu nápadů na nové produkty.

Jak probíhá tvorba jednotlivých receptur?

Nejprve mi vylíhne nápad na recepturu v hlavě, představím si, jak by spojení jednotlivých složek vonělo a "chutnalo". Všechny složky důkladně vybírám podle typu pleti, na jakou je výrobek určen, a podle účinku, který má výrobek mít. Pak se pustím do tvoření, které trvá dlouhé hodiny, velké množství pokusů skončí v koši a musím začít zase od začátku. Nakonec mám hotový prototyp, který začnu testovat. Každý jeden výrobek je 100% ruční výroba od začátku až do konce.

Mýdlo odloženo na zrání

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Vaše kosmetika je nejen ručně vyráběná a inspirovaná přírodou, ale také je balená ekologicky. Je vám koncept zero waste vlastní?

Už při založení značky Mylo jsem se snažila vymyslet produkty, které budou nejen blahodárné pro pleť a tělo, ale zároveň i ohleduplné vůči životnímu prostředí, proto jsou obaly ekologické. Mýdla jsou baleny do recyklovaného papíru. Na trzích nabízím i mýdla bez obalu. Krémy a oleje jsou ve skleněných obalech, které vyrábějí v Rakousku (na Slovensku jsem bohužel nenašla vhodného dodavatele). Pokud mi přijde zákazník prázdný obal na trh vrátit, bude mu jeho hodnota odečtená z nákupu.

Nabízíte nejen produkty pro dámy a pány, ale i pro čtyřnohé miláčky. Je o kosmetiku pro pejsky zájem?

Hlavně městské psi velmi trpí procházkami po rozpáleném asfaltu a v zimě je trápí posypová sůl. V těchto situacích jim tlapky ochrání krém Na tlapky. Mýdla vyrobené metodou za studena jsou zase skvělé pro péči o psí srst a představují výbornou přírodní alternativu ke konvenční kosmetice. Jsou velmi ekologické a ekonomické. Psí srst výborně čistí, zbavují parazitů, pachu a nečistot, ale přitom jsou k ní šetrné a nevysušují ji.

Výroba přírodní kosmetiky

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Jaký postup při výrobě používáte?

Například mýdlo vyrábím z rostlinných olejů a másel, které se spojují s louhem. Vznikne tak hmota podobná pudinku. Do vzniklé hmoty přidám výživné složky, kterými jsou většinou opět rostlinné oleje, sůl, hlína a směs esenciálních olejů. Tuto hmotu nalijeme do forem. O 24 až 48 h vyklopím již ztuhlé mýdlo. To pak putuje na polici, kde zraje ještě 3-4 týdny, aby se vyladili jeho vlastnosti.

Odkud pocházejí suroviny, které používáte?

Snažím se, aby každý jeden produkt obsahoval ty nejkvalitnější suroviny, takže na jejich výběr kladu velký důraz. Největší procento zastupují za studena lisované rostlinné oleje a másla. Obzvláště hrdá jsem na naše organické fair trade raw bambucké máslo, které pro Mylo vyrábí komunita žen z Beninské republiky. Ořechy sbírá v divoké přírodě. Ručně je pak zpracovává. Takto zpracované bambucké máslo má vysoké procento blahodárných účinků. Za práci ženy dostávají od nás několikanásobně vyšší odměnu než od běžných obchodníků. Čerstvě vyrobené máslo putuje přímo na Slovensko, bez zbytečných zastávek v dodavatelské řetězu. V kosmetice používáme i slovenský organický slunečnicový a český hroznový olej.

Označování mýdel vlastní značkou

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Je přírodní kosmetika vhodná pro každého?

Podle mého názoru jsou běžné konvenční kosmetické výrobky vyvinuté na maximalizaci zisku a často nejlevnější přísady se používají na výrobu nejdražších výrobků v obchodech. Některé složky kosmetických produktů, které si aplikujeme na pokožku, procházejí přes kůži dále do těla, kde mohou proniknout do krevního oběhu. Proto je velmi důležité při péči o pleť a tělo sáhnout po přírodních zdrojích. Samozřejmě může mít člověk alergickou reakci i na některou přírodní složku, tehdy je třeba zabránit produktům obsahujícím tuto složku a používat jiné přírodní přípravky.

Co mají vaši zákazníci v největší oblibě?

Krém Nohy bosé na zlepšení hydratace a změkčení pokožky chodidel s antibakteriálními a protiplísňovými složkami je hitem každého léta. Mezi top produkty patří i čisticí mýdlo s čajovníkem australským a aktivním černým uhlím Černá ovce a pleťové sérum Jak vánek na aknózní a mastnou pleť, které má složky stahující zánět a přirozeně regulující tvorbu kožního mazu.

Různé Mylo produkty

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Balení mýdel Mylo

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Děkujeme pěkně za rozhovor. Zajímáte se o tvorbu přírodní kosmetiky a její účinky na pleť? Své dotazy nám můžete napsat do komentářů. Barboru gázové můžete kontaktovat na facebookové stránce nebo na web stránce Mylo.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen Gustáv Solár: Akupunktura neléčí nemoc, která je jen "vrcholem ledovce", ale pacienta

Akupunktura je lékařská disciplína, kterou lze využít v rámci diagnostiky a léčby nemocí, ale i v rámci prevence. O akupunktuře a o spojení tradiční a moderní medicíny jsme si povídali s...

Jak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znátJak spodní prádlo ovlivňuje naše zdraví? 7 otázek a odpovědí, které se vyplatí znát

Spodní prádlo je pro většinu z nás každodenní záležitostí, málokdo si však uvědomuje její vliv na zdraví. Jaké nejčastější zdravotní problémy spodní prádlo způsobuje? A jsou tanga...

Miroslav Majláth: Při canisterapii nepracuje pes samostatně, se svým psovodem tvoří neoddělitelný týmMiroslav Majláth: Při canisterapii nepracuje pes samostatně, se svým psovodem tvoří neoddělitelný tým

Canisterapie využívá pozitivní působení psa na fyzickou, psychickou a sociální pohodu člověka. Psovod Miroslav Majláth nám prozradil o této formě léčby více.