Příčiny vypadávání vlasů u žen nejen po porodu. Co způsobuje řídnutí vlasů?

Vlasy hrají nejen v životě žen důležitou roli. Představují prvek atraktivnosti, a proto jejich zvýšené vypadávání, odborně nazývané alopecie, může negativně ovlivnit sociální i psychické prožívání. Pomineme sezónní úbytek vlasů na hlavě, řídnutí může mít několik méně závažných i závažnějších příčin.

Vypadávání vlasů po porodu

Netřeba hned panikařit, i když množství vlasů na hřebenu, v odtoku či na polštáři představuje varovný signál. Existují dvě základní formy alopecie. Dědičnou vám pomůže eliminovat lékař, dočasnou zvládnete vyřešit v pohodlí domova.

Přípravky proti padání vlasů

Proč vypadávají vlasy?

Je třeba poznamenat, že vlasy člověku vypadávají denně, a to v průměru sto kusů. Tento počet je optimální, nakolik se jejich celkové množství na hlavě odhaduje na 100 000 až 200 000. Zvýšit se může při mytí. Vlas standardně roste tři až pět let. Potom následuje několikatýdenní fáze klidu a vypadnutí.

Růstový cyklus vlasu

V průběhu života je tento růstový cyklus opakován několikrát, obvykle deset až dvacet. Růst ovlivňuje řada faktorů, kromě věku a pohlaví jsou to i jednotlivé roční období. Léto v tomto případě představuje ideál, zatímco zima a podzim jeho opak. Vypadávání vlasů proto nevyžaduje zvýšenou pozornost, pokud nemá přívlastek nadměrné.

Co způsobuje vypadávání vlasů u žen?

Důvodů může být hned několik. Na rozdíl od mužů, alopecie u žen obvykle signalizuje nějaké onemocnění. To může být spojeno s fungováním štítné žlázy či specifickými poruchami výživy a příjmu potravy. Nejběžnějšími příčinami vypadávání vlasů jsou hormonální změny související s vysazením antikoncepce, těhotenstvím, porodem nebo menopauzou. Záleží i užívání léků, stres, úbytek hmotnosti, diabetes, nedostatek spánku, železa, pokročilý věk, špatný krevní oběh, extrémní namáhání vlasů, dědičnost, nadbytek vitaminu A či selenu.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s užíváním Donna Hair

Některým ženám může uškodit i barvení vlasů. Při barvení totiž dráždivě působí na vlasové folikuly chemicky agresivní složky. Pozor i na tupírování. To zdraví vlasů stejně neprospívá. Pokud patříte mezi lidi, kteří si trvale namáhají zrak a nenosí brýle i když by měli, můžete to považovat za možnou příčinu řídnutí vlasů.

Vypadávání vlasů po porodu i během těhotenství

Jak jsme již naznačili, hormonální změny se výrazně podílejí i na vypadávání vlasů. Souvisejí například s estrogenem a jeho kolísající hladinou. Když se po porodu opět dostává do normálu, proces má dočasně problematický charakter. Vlas se totiž z fáze růstu mnohem rychleji dostává do fáze klidu a následného vypadnutí.

V praxi to znamená, že vlasy rostou kratší dobu a rychleji vypadnou. Proto se na určité období mohou na ženských hlavách objevit i tzv. kouty. Jde však o krátkodobou záležitost a koruna krásy se opět obnoví. Intenzita řídnutí je přitom individuální.

Pomohou vlasové aktivátory!

Extrémně vypadávání vlasů a hormony v menopauze

I v období menopauzy mají ženy problémy s alopecií. Viníkem je nízká hladina estrogenu. Hormonální nerovnováha nemusí znamenat noční můru. Standardně se upraví v průběhu pěti měsíců.

Vypadávání vlasů během menopauzy

Dočasné vypadávání vlasů, které je způsobeno širokou škálou zdravotních, hormonálních či duševních změn, můžete ovlivnit. Zkombinujte zdravou stravu, pohybovou aktivitu, správnou péči o vlasy, dostatek relaxu, odpočinku a pozitivní výsledek zpozorujete brzy.

Nadměrné vypadávání vlasů – příčiny v dědičnosti, stresu či namáhání

  • Androgenní alopecie je dědičná plešatost. Nepostihuje pouze mužskou část populace. I u žen může dojít k řídnutí vlasů v přední části hlavy a na její temeni. Vlasové folikuly se začnou zmenšovat, zkrátí se celkový cyklus a tím i další dorůstání. Přímý souvislost odkazuje na pravděpodobně na hormon androgen, který mužský, ale v menších množstvích se nachází také u žen.
  • Telogenu effluvium je difúzní (rovnoměrný) typ vypadávání vlasů, který souvisí s již zmíněnými příčinami řídnutí vlasové pokrývky hlavy nebo s konkrétní stresovou situací. Může jít o překonání nemoci, zotavování se z havárie či úrazu, emoční stres, užívání antidepresiv, ale také chronická zánětlivá onemocnění.
  • Trakční alopecie postihuje zejména ženy, které mají dlouhé vlasy a pravidelně nosí copánky, různé stažené účesy, těžké spony nebo čelenky. Neustálým stahováním se oslabují vlasové kořínky a vlasy mají tendenci vypadávat. Složité účesy a velké množství fixačních přípravků také přispívají k poškozování.
  • Areátna alopecie se sice týká hlavně mužů, ale ztrátou vlasů na určitém místě, z lokálních ložisek, trpí i ženy. Na hlavě vznikají tzv. lysé ostrůvky v jinak ovlasenej části hlavy. Jde o autoimunitní onemocnění, které nemá jednoznačnou patofyziologii, a proto je nutná konzultace s lékařem.

Přípravky proti padání vlasů


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší šampon proti lupům z lékárny? Poradí test a recenzeNejlepší šampon proti lupům z lékárny? Poradí test a recenze

V našem článku se zaměříme se na šampony z lékárny, které pomáhají řešit problém s lupy, a pozornost budeme věnovat i domácím receptem. Čtěte a dozvíte se více.

Reparex – recenze a zkušenosti s přípravkem proti šedivění z lékárnyReparex – recenze a zkušenosti s přípravkem proti šedivění z lékárny

Nebarví vlasy zvenku, jako běžné barvy na vlasy, ale naopak zevnitř. To je zásadní rozdíl oproti podobným produktům. V našem článku vám představíme všechny výhody Reparexu!

Alpecin, Reparex nebo Nogrey? Který je nejlepší proti šedivění vlasůAlpecin, Reparex nebo Nogrey? Který je nejlepší proti šedivění vlasů

Jaké jsou příčiny šedivých vlasů? Které faktory je ovlivňují? Dá se jim nějak předejít? Existují přípravky proti šedivění, které zaručí vaši spokojenost? V článku vám je představíme.