Alpecin, Reparex nebo Nogrey? Který je nejlepší proti šedivění vlasů

Šedivé vlasy si nevybírají mezi ženským a mužským pohlavím, často nezohledňují ani samotný věk. I když ten je v případě šedivění směrodatným činitelem, ne vždy je tomu tak.

Šedivění u mladé ženy

Obecně platí, že běloši začnou pomalu šedivět kolem třicítky, Asiaté těsně před čtyřicítkou a černoši přibližně před dosažením čtyřicet pětky. Jde přitom o postupnou změnu "šedivého přelivu", a tedy několik let trvá, dokud zbělá celá hlava.

Jaké jsou příčiny šedivých vlasů? Které faktory je ovlivňují? Dá se jim nějak předejít? Existují přípravky proti šedivění, které zaručí vaši spokojenost?

Oblíbené spreje na krytí šedin

Příčina výskytu šedivých vlasů

Podle dosavadních výzkumů má šedivění na svědomí peroxid vodíku. Dočinění s ním mají zejména ženy, při barvení vlasů. Nicméně, nachází se i v lidském těle mimo jiné také ve vlasových folikulech. Je produktem metabolismu, který ho tvoří v malých množstvích. O udržování jeho hladiny se stará enzym kataláza. Aktivita katalázy ale s přibývajícím věkem klesá, důsledkem čehož je hromadění peroxidu vodíku. Dochází i k oxidaci tyrozinázy, a tedy enzymu, který je zodpovědný za tvorbu melaninu. Melaninu je stále méně, šedivých vlasů naopak přibývá. Vznik šedin ovlivňuje:

  • Genetická predispozice – pokud začali vaši rodiče šedivět předčasně, je pravděpodobné, že se první šedivé vlasy objeví v mladém věku i u vás
  • Faktory podporující vznik peroxidu vodíku, jako například oxidační stres – ten vzniká, když organismus nedokáže v potřebném množství odbourávat produkci volných radikálů. Zdrojem je například kouření, ultrafialové záření, smog, zánětlivá onemocnění apod.
  • Onemocnění – zánětlivé, některé autoimunitní
  • Některé druhy léků – šediny mohou a nemusí objevit v souvislosti s užíváním léků, jako například lithium, metotrexát, antimalarika apod.

Přípravky na šedivé vlasy – léky nebo kosmetika?

V současnosti již není nutností, abyste v rámci zamaskování šedin sáhli po barvě na vlasy. Existují totiž i přípravky, které eliminují šediny zevnitř a ne zvenku. Řeč je o speciálních kosmetických produktech v podobě vlasové vody nebo šamponu, které slibují obnovení původního přirozeného zbarvení vlasů. Obvykle fungují na principu redukování oxidovaného melaninu přítomného ve vlasech pomocí enzymu reduktáza. Pokud však skončíte s jejich používáním, šediny se opět objeví. Co se týče léků, existuje několik výživových doplňků, které by měly potlačovat šedivění, ale v podstatě jsou stále předmětem zkoumání.

Šedivé vlasy v mladém věku

Pokud si vytrhnete jeden šedivý vlas, nemusíte se obávat, že vám narostou další tři. Je to mýtus. To však nemůžeme tvrdit o tzv. předčasném šedivění. O předčasném šedivění hovoříme tehdy, pokud ke ztrátě vlasového barviva melaninu dochází ještě před dvacátým rokem života. Hlavní roli zde mají především geny, ale svůj podíl mohou mít v malé míře i další faktory, jako například intenzivní kouření.

První šediny mladého muže

Časné šediny tak nemusí být důvodem k vystrašit. Jiný případ nastává tehdy, jestliže dochází k viditelné změně barvy vlasů předčasně a rychle (během několika měsíců). Tehdy je pravděpodobná spjatost s nějakým onemocněním. V úvahu připadají zejména zdravotní problémy s funkcí štítné žlázy, snížení funkce adrenálních žláz, chudokrevnost (anémie z nedostatku vitamínu B12), předčasné selhání vaječníků, někdy i celiakie apod.

Jak předcházet šedivým vlasům? Vitamíny a stravou!

Samotný proces šedivění nezměníme. Změnit můžeme pouze vzhled vlasů, kterým dodáme barevnost zvenčí nebo zevnitř. Za zmínku však stojí i několik metod, které se s vysokou pravděpodobností postarají o oddálení šedivé koruny krásy (pokud nejde o dědičnost). Způsoby, kterými prodloužíte životnost vašich vlasů bez šedin:

  • dostatek pohybu i meditace snižuje tvorbu peroxidových radikálů, čímž se zároveň zpomaluje proces šedivění,
  • dopřejte si stravu bohatou na antioxidanty, čímž předejdete oxidačnímu stresu, a tím i šedivění či množství zdravotních problémů,
  • zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na katalázu, zvýšíte nimi odbourávání peroxidu vodíku (například hovězí játra, brambory, syrová mrkev, cibule),
  • řekněte ano vitaminem, především těm ze skupiny B (zejména B12, B9) a také zinku, vápníku a mědi,
  • alternativou mohou být i tzv. babské recepty, jako například šťáva z cibule, kterou používali již dávno v minulosti – zápach však může mnoho lidí od této metody odrazovat (i když si vlasy následně umyjete kosmetickými přípravky, při pravidelné kúře může být citelný, a to zejména ve vlhkém počasí).

Co na šedivé vlasy? Alternativní produkty na šediny

V současnosti se stále více rozmáhají přípravky v podobě sprejů na šedivé vlasy. Využívají je muži, ale oblibě se těší zejména u žen, které si je pochvalují nejen mezi jednotlivými barveními, ale také při přirozeně šedivých vlasech, které se snaží zamaskovat. Spreje jsou dostupné v poměrně velkém množství odstínů, v závislosti od výrobců a konkrétní značky výrobku. Jejich výhodou je okamžité překrytí šedin, nevýhodou, že vydrží jen do doby mytí.

Oblíbené spreje na krytí šedin

Henna na šedivé vlasy?

I to je jedna z možností. Pokud se chcete vyhnout barvení na chemické bázi, sáhněte po tomto barvivu přírodního původu. Ano, kromě tetování je vhodná i pro tyto účely. Henna překryje nejen šediny, ale zároveň se postará o lepší kvalitu a hustotu vlasů.

To však platí tehdy, pokud jde o produkt 100% přírodní, a proto nakupujte pouze u ověřených prodejců. Co vás může odradit je délka působení barvy, která trvá v průměru tři hodiny, při tmavších odstínech i déle. Čekat musíte i po posledním odbarvování, a to minimálně čtyři týdny.

Míchání odstínů může být problematické, ale pokud vychytáte všechny mouchy, výsledek bude stát za to. Otázkou je, zda při této metodě převažují plusy nebo mínusy ...


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší šampon proti lupům z lékárny? Poradí test a recenzeNejlepší šampon proti lupům z lékárny? Poradí test a recenze

V našem článku se zaměříme se na šampony z lékárny, které pomáhají řešit problém s lupy, a pozornost budeme věnovat i domácím receptem. Čtěte a dozvíte se více.

Reparex – recenze a zkušenosti s přípravkem proti šedivění z lékárnyReparex – recenze a zkušenosti s přípravkem proti šedivění z lékárny

Nebarví vlasy zvenku, jako běžné barvy na vlasy, ale naopak zevnitř. To je zásadní rozdíl oproti podobným produktům. V našem článku vám představíme všechny výhody Reparexu!

Jak se zbavit vší ve vlasech? Ocet i šampony na rychlé odstranění problémuJak se zbavit vší ve vlasech? Ocet i šampony na rychlé odstranění problému

Dětské vši jsou cizopasníky obou pohlaví. "Bodnutí" vylučuje do pokožky hlavy sekret, který hostiteli způsobuje nepříjemné svědění. Jak se jich zbavit? Dozvíte se v našem článku!