Co je nejlepší proti paradentóze? Pasty a bylinky na domácí léčbu

Bolest zubů je jednou z nejhorších bolestí. Parodontóza je onemocnění, které bez bolesti jednoduše neexistuje. Jak si svépomocí pomoci doma, vám poradíme v následujících řádcích.

Pacient s paradentózou na kontrole u lékaře

Paradentóza je onemocnění parodontu, tedy tkáně, která obklopuje zuby. Pod parodontu rozumíme vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň a alveolární kost.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Průběh onemocnění

Příčinou jsou bakterie, které se ukládají na krčcích zubů v povlaku. Pokud je ze zubu špatně odstraňován, mění se pomocí minerálů v slinách na zubní kámen. Po čase vznikne zánět spojený s otokem a krvácením dásní. Pokud se zánět neléčí, dochází ke zničení vláken, které drží zub s kostí. Tím pádem se zuby začnou kývat, což vede až k jejich vypadnutí.

Že si to neumíte představit? Viz obrázky paradentózy na internetu. Při neagresivní formě je příčinou nedostatečná hygiena. Při agresivní formě jde o rychlý a masivní úbytek kosti. Pacienti mají oslabenou schopnost migrace a pohlcování bakterií. Při těchto případech je nový náhradní chrup problémem, protože s ústupem kosti nelze protézu upevnit.

Zuby postižené paradentózou

Příznaky paradentózy

 • Ústup dásně
 • Červené až vínové nateklé dáseň
 • Krvácení dásně při dotyku
 • Zuby jsou citlivé na podněty
 • Bolest dásní
 • Zápach z úst
 • Kývání zubů
 • Nepříjemná chuť v ústech

Onemocnění má 4 stádia

1. stadium – gingivitis – dásně jsou červené a oteklé, krvácejí při čištění zubů. Zubní povlak je třeba z krvácejících dásní odstranit prostřednictvím důsledné hygieny a předejít tak dalšímu stádiu.

2., 3. a 4. stadium – počáteční, střední až pokročilé stádium onemocnění. Infekce narušuje nebo úplně zničí kost, což může vést ke ztrátě zubu.

Léčba paradentózy

V první řadě byste měli navštívit vašeho zubaře, protože je třeba zbavit se bakteriální infekce. Zubař ošetří postižená místa, zbaví vás povlaku a využije různé metody čištění zubů, dásní a mezizubních prostor. V případě potřeby vám nasadí antibiotickou léčbu, která pokračuje doma pomocí zubních past a ústních vod. Další postup je nutné konzultovat s lékařem.

Domácí léčba paradentózy

Pokud chcete paradentózu léčit doma, musíte se na to patřičně připravit. Uvádíme doporučené produkty, které by vám mohly pomoci. Pro více informací navštivte diskusní fóra a nechte si poradit.

Bolest zubů při paradentóze

Vyzkoušejte:

 • různé přípravky (zubní pasty, ústní gely a vody) s obsahem výtažku z aloe vera;
 • vitamín C – zastaví otok a krvácení dásní;
 • eukalyptus – má silné antibakteriální účinky. Smíchejte 2 čajové lžičky eukalyptového oleje a 1 sklenici teplé vody, a máte domácí ústní vodu;
 • kantakari čaj je bylinkový čaj z Himálají, který se stará o zuby. Je vhodný na výplach ústní dutiny, posiluje sklovinu a zuby, přispívá k regeneraci dásní. Doporučená denní dávka jsou 3 – 4 šálky čaje. Jedna lžička je určena na 250 ml vody;
 • čaje, které mají příznivý účinek na dutinu ústní: řepkový, heřmánkový, šalvějový nebo kvalitní mátový čaj;

Na závěr

Paradentóza je velmi nepříjemné onemocnění, kterému se však dá předejít. Vhodnou a kvalitní dentální hygienou a péčí se problémům vyhnete nebo zabráníte onemocnění, aby bylo silnější než vy. Samozřejmě, nepodceňujte to! Jde jen o domácí recepty a volně prodejné produkty, které vám mohou pomoci. Proto nezapomínejte na svého zubaře a pravidelné preventivní prohlídky.

Oblíbené přípravky na paradentózu

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?

Mnozí považují roušky za účinnou ochrannou pomůcku před koronavirem. Podívali jsme se na to, do jaké míry jsou roušky a respirátory účinné a jak je možné se před koronavirem účinně...

Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?

Čína hlásí stovky mrtvých a tisíce nakažených. Počet obětí i nakažených bude pravděpodobně stoupat. Je důvod k panice? V našem informačním článku vám o něm prezdradíme vše podstatné.

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...