Oteklé nohy a kotníky - příčiny a léčba

Máte oteklé nohy? Otok je většinou zapříčiněn zadržováním vody v dolní části těla, ale může být i příznakem onemocnění.

Seniorka s oteklými nohami

V článku vám popíšeme, jak tento zdravotní problém může vzniknout a jak se otoku nohou a kotníků zbavíte.

Oblíbené produkty k léčbě otoků

Příčiny oteklých nohou

Zadržování tekutin v nohách se mluví také periferní edém. Mezi jeho nejčastější příčiny patří nadváha, nedostatek pohybových aktiivít, těhotenství, období před menstruací, nošení příliš těsných kalhot, dlouhodobé stání či sezení (práce ve stoje nebo sedavé zaměstnání), chronická žilní nedostatečnost (např. křečové žíly) či užívání některých léků na diabetes , vysoký krevní tlak, potlačení bolesti nebo některých druhů antidepresiv.

Oteklé nohy mohou být příznakem některého ze závažnějších onemocnění:

 • Onemocnění nebo selhávání ledvin - Příznaky může být i časté močení, únava, dušnost a syndrom neklidných nohou.
 • Onemocnění srdce - Patří sem např. kardiomyopatie, což jsou onemocnění srdečního svalu. Jejich příznaky jsou kromě oteklých nohou a kotníků i únava, dušnost, bolesti na hrudi a závratě až mdloby. Otok nohou může také způsobit srdeční selhání, kdy srdce nedokáže zásobovat krví celé tělo - příznaky jsou kromě otoku nohou problémy s dýcháním až kašel a nadměrná únava. Patří sem i perikarditida, což je zánět osrdečníku, tedy blány, ve které je srdce obalené.
 • Hluboká žilní trombóza - Krevní sraženina v cévách, která zabraňuje dostatečnému průtoku krve přes nohy. Sraženina může putovat tělem a způsobovat problémy na různých místech, např. plicní embolii (život ohrožující stav). Při hluboké žilní trombóze je nejčastěji oteklá oblast stehna, kůže může být zbarvená do červena nebo do modra a také může být teplá na dotek. Podobnou chorobou je také tromboflebitida, při které je ale krevní sraženina blíže k povrchu kůže a riziko jejího uvolnění do těla je níže.

Hluboká žilní trombóza

 • Poruchy lymfatického systému - Při nesprávném proudění lymfy v lymfatickém systémy může docházet k zadržování tekutin v organismu, což se může projevit otokem nohou, ale také vznikem celulitidy. Mezi tyto poruchy patří např. lymfedém, což je otok zapříčiněn blokováním lymfatických cest v jednom bodě. Bývá často komplikací onkologických onemocnění.
 • Zánětlivá onemocnění - I při nich jsou otoky noj časté. Tato onemocnění jsou charakteristické dlouhodobým výskytem zánětu v těle. Patří sem např. dna, osteoartritida či revmatoidní artritida.
  Dalšími příčinami otoku nohou mohou být cirhóza jater nebo léčba hormonálními léky jako např. estrogen, progesteron či steroidy.
 • Otoky nohou jsou běžným jevem i po úrazech. Tehdy se v postiženém místě soustřeďuje krev a bílé krvinky urychlující hojení. Právě toto nahromadění tekutin pak vnímáme jako otok. Úraz se nejčastěji projeví bolestí a tím, že oteče pouze jedna (zraněná) končetina.

Otoky nohou v těhotenství

Jsou běžným jevem zejména v posledním trimestru a jsou způsobeny zvyšováním hmotnosti těhotné ženy, čímž vzniká stále silnější tlak na cévy v oblasti nohou. Krevní oběh a proudění lymfy v nohách se tak zpomaluje a vznikají otoky.

Otoky nohou v těhotenství nejsou většinou nijak závažné a mnohé budoucí maminky jejich řeší výměnou obuvi za o číslo větší. V kombinaci s příznaky jako problémy s viděním, prudká bolest hlavy či otoky kolem očí však otoky nohou mohou signalizovat onemocnění zvané preeklampsie. Jde o onemocnění cév placenty a je natolik vážné, že lékaři při něm nařizují hospitalizaci. Toto onemocnění postihuje zejména budoucí maminky s výraznou nadváhou nebo po 35. roku života.

Oteklé nohy v těhotenství

V těhotenství a těsně po porodu se může také vyskytnout srdeční onemocnění zvané kardiomyopatie. To se projevuje mimo otoků nohou i problémy s dýcháním. V případě podezření také navštivte lékaře.

Dôležté je, abyste během těhotenství nesnižovaly příjem tekutin ve snaze zmírnit otoky nohou. Naopak, v tomto období je pro vás i vaše dítě důležitý dostatečný pitný režim. Místo toho zkuste na prevenci otoků raději masáže či nenáročné sportovní aktivity - vhodné je např. plavání, při kterém na nohy není kladena zátěž. Tyto činnosti rozproudí krevní a lymfatický systém ve vašich nohách.

Otok zmírní gely a výživové doplňky

Zvolená léčba otoku nohou závisí na jeho příčiny. V případě, že za něj může onemocnění, léčí lékař právě toto onemocnění - např. dna či revmatoidní artritida. Při selhávání srdce vám lékař předepíše diuretika, což jsou léky, které vás "odvodní". Na otok po úrazu se většinou předepisují protizánětlivá léčiva a analgetika ke zmírnění bolesti.

V případě, že příčinou otoku nohou není onemocnění, můžete jej zmírnit užíváním vhodného přípravku či výživového doplňku. Přípravky a doplňky mohou být ve formě gelů či tablet - např. gel s heparinem, který snižuje opouch a pomáhá i při křečových žilách (zároveň však snižuje srážlivost krve). Časté jsou i gely na rostlinné bázi nebo tablety s O- (beta-hydroxyethyl) -rutozidmi, které zlepšují funkčnost malých cév a pomáhají při onemocněních křečových žil či metličkových žil.

Rychlá pomoc při otoku nohou

Otok nohou můžete zmírnit i jednoduchými triky:

 • Dejte si pozor na nekvalitní obuv - Nekvalitní obuv může způsobit nerovnoměrné zatěžování svalů a šlach nohou, při kterém mohou být některé části přetížené. Připlaťte si raději za kvalitnější obuv a při sportování volte obuv doporučenou pro daný sport (např. speciální běžecké boty na běh).
 • Dbejte o dostatek pohybu - Nedostatek pohybových aktivit v kombinaci se sedavým zaměstnáním může způsobit, že nohy ochabnou a nebudou se umět vyrovnat se zátěží. Dělejte proto pohybové aktivity, které naruší vaši denní rutinu. Před sportováním nezapomeňte na adekvátní rozcvičku a strečink.

Sportování s oteklými nohami

 • Vykládejte si nohy - Při ležení nebo spánku jejich podložte vhodnou podložkou (např. Polštářem). Tím zabezpečíte lepší odtok tekutin z nohou.
 • Omezte příjem soli - Sodík zadržuje v těle vodu, čímž se riziko otoků zvyšuje. Sodík přijímáme nejen v kuchyňské soli, ale také z minerálních vod (některé ho mají více, jiné méně). Nejvíce soli je v uzeninách a sýrech.
 • Vyzkoušejte kompresní punčochy - Urychlují proudění krve a lymfy směrem nahoru od nohou.
 • Měňte polohu během dne - Při sedavém zaměstnání i práci ve stoje je důležité, abyste nezůstávaly dlouho stát, resp. sedět na stejném místě a pohybovali jste se co nejvíce. Tím rozproudíte krevní a lymfatický oběh a předejdete otokům.

Když je čas jít k lékaři

Mějte na paměti, že otoky nohou mohou být příznakem vážnějších onemocnění. Proto pokud vám výše uvedené postupy či výživové doplňky nebo gely nezabírají, měli byste s otoky navštívit lékaře. Ten určí příčinu otoku a zvolí vhodnou léčbu.

Nejčastějšími příznaky, které spolu s otoky signalizují vážné onemocnění, jsou bolesti nebo nepříjemný pocit na hrudi, dušnost při námaze či vleže a obecné problémy s dýcháním, omdlévání a vykašlávání krve. Tyto příznaky mohou ukazovat na onemocnění jako jsou např. srdeční selhání, nemoc ledvin či přítomnost krevní sraženiny v noze.

Oblíbené produkty k léčbě otoků

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...