Omega-3 mastné kyseliny i pro děti – recenze, zkušenosti, ceny

O omega-3 mastných kyselinách se vedou vědecké výzkumy už desetiletí. Jejich závěry můžeme zestručnit a zobecnit na fakt, že tyto látky jsou nezbytné pro správnou funkci lidského organismu a mají na něj mnoho příznivých účinků.

Omega 3 mastné kyseliny

V článku vám prozradíme, které to jsou, jak omega-3 kyseliny získat z potravy a kdy je lepší sáhnout po výživových doplňcích s těmito látkami.

Oblíbené výživové doplňky s omega-3 kyselinami

Co jsou omega-3 kyseliny

Omega 3 jsou esenciální mastné kyseliny, tedy takové, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit a jsme tedy odkázáni na jejich příjem z potravy (podobně jako u některých vitamínů).

Pro člověka mají význam omega-3, -6 i -9 kyseliny, ale jejich příjem by měl být v rovnováze (ideální poměr omega-3:omega-6 je okolo 5:1). Omega-9 kyseliny přijímat nemusíme – lidské tělo si je vyrábí samo.

Rozlišujeme 3 druhy omega-3 mastných kyselin:

 • Kyselina alfa-linolenová – označuje se také zkratkou ALA a dokáží ji vyrobit pouze rostlinné enzymy. To znamená, že ji najdete pouze v potravinách rostlinného původu. Snižuje cholesterol a stabilizuje imunitní systém při autoimunitních onemocněních.
 • Kyselina eikosapentaenová – známá i pod zkratkou EPA, je produktem kyseliny ALA a některých dalších kyselin označovaných jako omega-6. Zklidňuje nervový systém, pomáhá při depresích i úzkostech a potlačuje záněty.
 • Kyselina dokosahexaenová – označuje se zkratkou DHA a vzniká z kyseliny EPA. EPA i DHA jsou bohatě zastoupeny v tučných rybách a mořských plodech. DHA podporuje správnou funkci nervových buněk v centrálním nervovém systému.

Účinky omega-3 kyselin na lidský organismus

 • Podporují imunitu – vztah mezi dostatečnou hladinou omega-3 kyselin a správnou funkcí imunitního systému potvrdily několik studií. Kromě toho mají tyto látky i protizánětlivý účinek a dokáží zmírnit příznaky některých autoimunitních onemocnění. Konzumace těchto tuků může přispět ke snížení rizika vzniku rakoviny prostaty, prsu či tlustého střeva.
 • Stabilizují centrální nervovou soustavu – omega-3 mastné kyseliny dokáží zlepšit fungování nervového systému a zmírnit depresivní i úzkostné stavy. Jejich zvýšený příjem může zmírnit projevy hyperaktivity (ADHD) u dětí a některé studie prokázaly i snížení rizika vzniku Alzheimerovy choroby nebo demence.
 • Mají příznivý vliv na játra – dokáží odbourat nadměrný tuk, který se ukládá právě do jater a negativně ovlivňuje její funkci (tzv. steatóza jater).

Užívání omega-3 mastných kyselin

 • Chrání kardiovaskulární systém - vlivem omega-3 kyselin lze snížit svoji hladinu triglyceridů v krvi, zlepšit regeneraci cévních stěn a zlepšit glukózovou toleranci. Díky tomu snížíte riziko onemocnění srdečního svalu.
 • Udržují zrak v dobré kondici – některé studie prokázaly schopnost omega-3 mastných kyselin oddálit degenerativní onemocnění tzv. žluté skvrny (část oka), známé také pod názvem makulární degenerace.

Omega-3 mastné kyseliny pro děti i v těhotenství

Udržení správného poměru příjmu omega-3 a omega-6 mastných kyselin přispívá k prodloužení těhotenství a k lepšímu rozvoji nervové soustavy plodu a jeho mozku. Kromě toho dokáží tyto látky zabránit depresím během těhotenství i poporodním depresím.

Omega-3 mastné kyseliny by měly v dostatečném množství přijímat i kojící ženy. Přes mateřské mléko se totiž přenášejí do organismu novorozence, u kterého snižují riziko vzniku onemocnění nervové soustavy.

Omega-3 jsou nezbytné i pro starší děti – potřebují jejich pro správný fyzický i duševní vývoj, správnou funkci mozku a udržení zraku v dobré kondici. Kromě toho, dokáží uklidnit děti s hyperaktivitou.

Vybíráme z katalogu

Zdroje omega 3 v potravinách

 • Ryby a rybí tuk – rybí tuk znají někteří dříve narození z minulosti, kdy jim ho doma či ve škole podávali každý den za jednu čajovou lžičku. Kromě něj naleznete omega-3 kyseliny i v rybách, zejména v lososech, sledích, makrelách a pstruzích. Tyto ryby byste tedy neměli ve svém týdenním jídelníčku opomíjet.
 • Mořské plody – mezi nejbohatší zdroje patří krevety, ústřice, mušle, slávky, ančovičky či tzv. krunýřovka krilová (známá pod názvem Krill – vyrábí se z ní i tzv. krilový olej). Při tomto druhu potravy je asi největším problémem dostupnost (čerstvé jejich v supermarketech zpravidla nenajdete) a fakt, že ne každému chutnají.
 • Mořské řasy – patří sem zejména zelené a modrozelené mořské řasy, ve kterých najdete především DHA omega-3 kyseliny. Problémem u nich bývá chuť, ale namísto samotných řas můžete zařadit do jídelníčku olej z nich. Oblibují ho i vegetariáni a vegani.
 • Ořechy a semínka – další vydatný rostlinný zdroj. Dobře jsou na tom zejména vlašské ořechy, lněná semínka nebo chia semínka. V chia semínkách najdete mnohem více omega-3 mastných kyselin jako v rybách.
 • Sója, řepka a jiná zelenina – před samotnými semínky a plody můžete upřednostnit jejich oleje, kterými dochutíte jídlo (např. salát). Kyselinu ALA najdete také ve špenátu či v růžičkové kapustě.

Denní dávka omega 3 kyselin

Odborníci se v doporučené denní dávce omega-3 mastných kyselin pro dospělého člověka rozcházejí, konkrétní čísla se pohybují někde mezi 250 mg (což je nezbytné minimum) a 800 mg.

Strava bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Pokud tato čísla přetavil do jídelníčku zjistíme, že ryby s obsahem omega 3 bychom měli jíst 2- až 3-krát týdně. Nejkvalitnější omega-3 kyseliny víme získat z potravin, na Slovensku však nejsou ryby příliš populární a sehnat ty mořské v čerstvém stavu (nezmrazené) je občas problém. Je tedy vhodné doplňovat tyto látky oleji nebo výživovými doplňky.

Výživové doplňky s omega-3 kyselinami

Kdysi byl jediným výživovým doplňkem s obsahem omega-3 kyselin tekutý rybí tuk. Seženete ho i dnes, ale spolu s ním nabízejí e-shopy a internetové lékárny také lněný olej, krilový olej či olej z mořských řas. Tyto oleje nemusí chutnat každému, no víte je využít i v kuchyni a obohatit jimi jídlo (např. salát). V nabídce e-shopů najdete i ochucené verze olejů s ovocnou chutí.

Populární jsou i tablety či tobolky naplněné tuky, díky kterým nemusíte zápasit s nepříjemnou chutí – některé z nich se prodávají také v ochucených verzích. Při kapslích a tabletách si dejte pozor – mohou obsahovat přírodní tuky a oleje, ale v některých případech i umělé látky.

Co se týče ceny omega 3, 250 ml lahvička rybího oleje vás vyjde na cca 220 Kč. Tobolky v 200 ks balení seženete za cca 200 Kč. Koupíte je v internetových lékárnách nebo e-shopech s výživovými doplňky, přičemž nejpopulárnější jsou omega 3 doplňky od Jamieson či Walmark.

Samotné omega-3 nenasycené mastné kyseliny nemají nežádoucí účinky, ale při vyšších dávkách se mohou vyskytnout problémy s trávením (přece jen tuky jsou poměrně náročné na trávení). Nezapomínejte však, že ryby a mořští živočichové jsou také alergeny a totéž platí i pro rybí a krilový olej. Na alergeny si také dejte pozor při užívání kombinovaných výživových doplňků s obsahem většího množství účinných a pomocných látek.

Oblíbené výživové doplňky s omega-3 kyselinami

Zkušenosti uživatelů s omega-3 kyselinami

Většina uživatelů sahá po doplňcích s omega-3 kyselinami z důvodu, že nedokáží sníst dostatečné množství ryb a jiných potravin s jejich obsahem. Mnoho uživatelů omega-3 doplňků upřednostňuje tobolky před syrovým rybím nebo jiným olejem právě z důvodu chuti. Několik uživatelů dokonce udává výskyt průjmu při užívání rybího oleje.

Z recenzí doplňků s omega-3 kyselinami:

Recenze na omega-3 doplňky na Heurece

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 30.08.2019
Hodnocení článku:
(93.6%)

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...