Mykóza nehtů – jak se zbavit plísně na nohou?

Houbovitá infekce onychomykóza nejčastěji postihuje nehty na nohou, i když vzácně se může vyskytnout i na nehtech horních končetin.

Mykóza nehtů a aplikace krému

Na její rozšíření jsou náchylní muži i ženy, přičemž u obou pohlaví může být mykóza charakteristická i nepříjemným zápachem, nezřídka i bolestí.

Pomocníci při léčbě nehtové mykózy

Příčiny vzniku mykózy

Výskyt mykózy ovlivňuje několik faktorů:

 • věk,
 • nemoci (u diabetiků je riziko nákazy trojnásobně vyšší),
 • zaměstnání,
 • osobní hygiena,
 • druh obuvi,
 • záliby.

Ne vždy je nutná pomoc dermatologa, no pravidelná péče a trpělivost ano. Léčba se realizuje v závislosti na intenzitě rozšíření mykózy. Někdy postačí přípravky na přírodní bázi, jindy je nutné i užívání medikamentů.

Mykóza nehtů a příznaky

Jak jsme již naznačili, zápach je průvodním jevem mykózy. Její vznik charakterizuje také výrazné svědění kůže na nohou. Pokud není poskytnuta léčba v počáteční fázi, plíseň přechází i na nehty. Důležitou poznámkou je, že v tomto případě už přípravky určené k léčení plísně na nohou nebudou dostačující i na efektivní vyléčení mykózy nehtů.

Plísňové onemocnění na nohou

Zapomeňte na krém Lamisil, Canesten či Fungicidin – ty jsou vhodné pouze při kožní plísni nohou.

Naopak, při prvních příznacích mykózy vám pomohou speciální přípravky, které jsou určeny výhradně na nehty. Ta se začne projevovat bílými nebo nažloutlými skvrnami v jejich horní části. V dalším stadiu nehty hrubnou, lámou se a mění svůj tvar. Obvykle dojde i k rozšíření na zbývající nehty. V závažnějších případech se dokonce mohou oddělit od lůžka.

Z recenzí produktu:

Recenze zkušenosti s Canespor sadou na nehty

Na mykózu nehtů na nohou i prevencí

Nejde jen o nepříjemné a bolestivé onemocnění, ale také o estetický problém. Zejména pro ženy je mykóza choulostivou záležitostí, protože v letních měsících mohou ve společnosti na obuv s otevřenou špičkou zapomenout. I muži se tímto nevábivým vizuálem trápí, a to zejména na koupalištích. Zde však hovoříme io odpovědnosti. Jejich návštěvou by onemocnění mohly šířit dál.

Nehtová mykóza mění tvar a barvu nehtů

Prevence by měla být samozřejmostí nejen při návštěvě prostředí, kde převažuje vlhkost. Nezapomínejte na pár praktických rad:

 • používejte vlastní ručníky,
 • na plovárna si noste přezůvky,
 • nechoďte naboso ani v soláriích a posilovnách,
 • upřednostněte bavlněné ponožky, klidně i napuštěné aloe vera,
 • noste suché boty,
 • nezapomínejte na jejich dezinfekci,
 • ošetřujte si nehty pilníkem a nůžkami, které používáte pouze vy.

Mykóza nehtů – léky a přípravky

Zachytit mykózu nehtů v jejím počátečním stádiu je základem úspěšné léčby. Ta spočívá ve správném výběru přípravku, který pronikne do nehtů a bojuje proti mikroskopickým houbám. Pomoci dokáží volně prodejné léky, které při pravidelné aplikaci zaručí efektivní výsledek. Stačí už jen počkat na odrostlých postiženého nehtu.

Hledejte přípravky s obsahem kombinace antimykotik a změkčující látky urey. Proniknou až do nitra nehtů a zabrání dalšímu šíření mykózy na jejich zdravé plochy.

Pomoci mohou i tyto přípravky z lékárny:

Pokud nezabírá lokální či kombinovaná antimykotická léčba, při silné deformaci nehtů může být řešením i chirurgické odstranění nehtové ploténky. Počítejte s přítomností bolesti. Ak je infekce přítomna na nehtové ploše v třiceti procentech a více, návštěvu lékaře byste neměli odkládat. Změnu vzhledu nehtů spojenou s houbovým původem je třeba ověřit mykologické mikroskopickým vyšetřením, na jehož základě se stanoví proces léčby.

Preferovanejšími způsoby zbavení se mykózy je chemické odstranění infikovaného nehtu pomocí keratinolytických přípravků nebo laserová léčba. Ta je úspěšná, ale závislá na růstu nehtů (průměrně deset měsíců). Při pokročilé onychomykóze vyžaduje tři sezení v měsíčních intervalech.

Mykóza nehtů a přírodní léčba

Domácí léčba je pro mnohé pacienty trpící mykózou jediným možným řešením. I když je pravdou, že babské rady a lidové léčitelství dokáží dělat zázraky, alternativní metody odstranění nehtové mykózy zabírají spíše v počátečních fázích. Pokud je plíseň vašich nehtů v tomto stadiu, vyzkoušet můžete několik receptů:

 • Smíchejte ocet s teplou vodou v poměru 1:2. V případě použití jablečného octa vytvořte roztok jedna ku jedné. Denně v něm namáčejte postižená místa na přibližně dvacet minut a kúru opakujte, dokud se nehet nezahojí, respektive celý neodrostou. Nezapomeňte po každé koupeli nohy opláchnout čistou vodou a dosucha vytřít.
 • Dalším tipem je vytvoření česnekového zábalu. Čerstvě prolisovaný česnek rozetřete na gázu a přiložte ji na nehty v trvání několika hodin. Setkáte se také s doporučením přimíchání několika kapek citrónu. Po kúře nohy omyjte a vysušte.
 • Čajovníkový olej je výborným léčivem k mnoha onemocnění, mezi nimi i mykotické infekce kůže a nehtů. Je určen pro venkovní použití a v případě velmi citlivé pokožky jej můžete zředit s trochou olivového oleje. Nanášejte ho na nehty dvakrát denně, ale ošetřená místa nepřelepujte.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...