Melatonin na spánek i v potravinách. Zkušenosti, návykovost, cena

Převalujete se v posteli a ne a ne usnout? Většina z nás se už s nespavostí setkala. Na kvalitu našeho spánku i délku usínání má vliv několik faktorů.

Melatonin proti nespavosti – účinky, přírodní zdroje, zkušenosti

Může jít o problémy v práci, stres, změnu časového pásma, ale i věk. Víte však, jak na váš spánek ovlivňuje hladina melatoninu?

Melatonin – hormon spánku

Melatonin je hormon, který se přirozeně nachází v našem těle a je známý jako "hormon spánku". Má totiž velký vliv na spánkový cyklus. Tvoří se především v epifýze v mozku a jeho tvoru ovlivňuje světlo. To znamená, že v noci, za tmy, se tvoří v mnohem větším množství (8 až 10x více) než přes den. Během tmavých zimních dnů máme tedy tohoto hormonu více než v létě, kdy se stmívá později a svítá dříve.

Střídáním dne a noci tedy udržujeme vyváženou hladinu melatoninu, díky čemuž večer dokážeme usnout a ráno se probouzíme svěží. Problém ale nastává tehdy, když máme hormonu příliš nebo příliš málo. O nedostatku melatoninu vědí své zejména starší lidé, kteří trpí chronickou nespavostí. Jeho tvorba totiž věkem klesá a nedostatek hormonu se odráží na nedostatku spánku. Podobně jsou na tom lidé pracující na noční směny. Jelikož v noci pracují, jejich hladina melatoninu klesá.

Chemický vzorec melatoninu

Ani málo, ani příliš mnoho hormonu tedy neovlivňuje náš organismus příznivě. Nevyvážená hladina hormonu se může projevovat únavou, nedostatkem energie, zhoršenými kognitivními schopnostmi, zhoršenou pamětí a soustředěním, následně zhoršenou imunitou, náchylností k přibírání, vyšším tlakem a dalšími zdravotními problémy.

Účinky melatoninu

Jelikož melatonin je hormon, který si naše tělo samo produkuje, má pro nás velký význam a přináší několik pozitivních účinků:

 • reguluje správné fungování biorytmu spánku a bdění,
 • pomáhá při problémech s usínáním,
 • zlepšuje kvalitu spánku,
 • pomáhá zkrátit dobu usínání,
 • chrání před oxidačním středem,
 • zlepšuje imunitní systém,
 • ovlivňuje plodnost a libido.

Vedlejší účinky melatoninu

Vedlejší účinky jsou minimální. Souvisejí spíše s podáváním melatoninu jinak než je doporučené dávkování. Pokud se melatonin podává v zvýšeném množství, hrozí problémy s biorytmem spánku a bdění, ospalost a únava, bolesti hlavy, závratě, zvláštní sny či noční můry až psychické problémy jako úzkost. Proto je důležité vždy dodržovat doporučené dávkování.

Přírodní zdroje na doplnění melatoninu

Melatonin se nám doplňuje přirozeně během spánku. Pokud však máte melatoninu méně, můžete jej doplnit ať vhodnou stravou nebo výživovými doplňky. V jakých potravinách se melatonin nachází?

 • mléko
 • sýr
 • ovesné vločky a obiloviny
 • rýže
 • fazole
 • sladké brambory
 • listová zelenina
 • rajčata
 • třešně
 • jahody
 • ananas
 • švestky
 • banány
 • ořechy
 • olivový olej

Pomoci si můžete i výživovými doplňky. V lékárně je na výběr množství volně prodejných přípravků ve formě tablet, kapslí či kapek. Při výběru je důležité zohlednit množství melatoninu v přípravku. Ty se mohou lišit – zatímco v jedné tabletě může být 1 mg látky, v jiné i 5 mg. Proto si vždy přečtěte příbalovou informaci o dávkování.

Kromě stravy a výživových doplňků je vhodné upravit životosprávu jako takovou. Pomáhá stanovení si pravidelného spánkového režimu, odstranění rušivých jevů při usínání jako je hluk či světlo, pravidelná fyzická aktivita a podobně.

Kdo může melatonin užívat a v jakém množství

Melatonin je relativně dobře snášen, ale pozor by si měli dát rizikovější skupiny, tedy lidé s chronickými onemocněními a se sníženou imunitou. Melatonin se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Většina výživových doplňků není vhodná pro děti do 18 let, ale najdou se i takové, většinou ve formě kapek, které lze podávat dětem od 3 let. Navíc každý výživový doplněk obsahuje informaci o tom, jaké skupiny lidí by si měli dát při užívání pozor v závislosti na množství melatoninu obsaženém v přípravku.

Užívání melatoninu u dospělých, dětí a v těhotenství

Při užívání je důležité dávkování. Obecně se doporučuje 1 mg melatoninu denně těsně před spaním, ale množství se může lišit v závislosti na problému. Například při únavě spojené se změnou časového pásma, tzv. jet lag, postačí již 0,5 mg. Pokud máte problém s usínáním v souvislosti s nočními změnami, doporučuje se 1 – 3 mg. Množství melatoninu, které člověk potřebuje užít k dosažení žádaného účinku se může u každého lišit, ale je vhodné začít s menším množstvím. Rozhodně však nepřekračujte množství 5 mg denně – zvýšené dávky nezaručují lepší účinnost naopak mohou vést k vedlejším účinkům.

Zkušenosti s užíváním melatoninu

Mnoho lidí sáhne po melatoninu, když se s nespavostí setkají poprvé, zažívají psychicky náročnější období nebo najeli na noční směny. Tak, jako u každého léku či doplňku stravy, i účinky melatoninu jedni velmi chválí a dalším se zdá příliš slabé. Většina zákazníků sdílí pozitivní zkušenosti z užíváním. Lépe a kratší dobu usínají, pociťují zlepšení kvality spánku a ráno se probouzejí bez únavy, nabití energií. Přípravek pomáhá připravit na spánek i po rušném a stresujícím dni v práci.

Někteří uživatelé oceňují, že jde o látku, která je našemu tělu přirozená. Jsou produkty, které spojují melatonin s dalšími přírodními složkami jako jsou mučenka a meduňka, rostliny navozující uklidňující účinek. Další si zase pochvalují to, že na rozdíl od léků na spaní na předpis, tento přípravek nevytváří závislost. Co se týče vedlejších účinků, melatonin je převážně velmi dobře snášen. Jeden uživatel však uvedl, že se někdy během spánku setkává se zvláštními sny.

Recenze a zkušenosti s užíváním melatoninu

Otázky a odpovědi

Je melatonin vhodný pro děti?

Zatímco většina přípravků s melatoninem není vhodná osobám mladším 18 let, najdou se i přípravky určené dětem od 3 let. V případě nespavosti u dětí se však doporučuje problém a užívání melatoninu nejprve konzultovat s lékařem.

Jak dlouho lze užívat melatonin?

I když melatonin patří mezi nenávykové výživové doplňky, doporučuje se nepřekračovat dobu užívání 1 měsíc. Pokud vaše problémy přetrvávají, rozhodně navštivte lékaře a poraďte se o dalším užívání. Melatonin by měl být užíván pouze v nezbytnou dobu, kdy problémy přetrvávají.

Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?

Melatonin se snáší poměrně dobře a vedlejší účinky se vyskytují opravdu ojediněle. Patří mezi ně bolest hlavy, nevolnost, ospalost a únava, závratě či úzkost.

Mohu užívat melatonin, pokud užívám jiné léky?

Užívání melatoninu může ovlivňovat účinek některých léků. Jde zejména o sedativa, antidepresiva a antikoncepci. Před užíváním je třeba pečlivě si přečíst příbalový leták.

Kdy je nejvhodnější čas na užití melatoninu?

Hormon by neměl být užíván kdykoliv během dne, neboť úzce souvisí se světlem a tmou. Doporučuje se užít ho těsně před spaním, nejlépe půl hodinu před spaním.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?

Pociťujete únavu a trpíte častým bušením srdce? Doplňte si železo prostřednictvím GlobiFer Forte - výživovým doplňkem, který se stará o správnou hladinu železa.

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....