Křeče v nohách při cvičení i během spánku - příčiny a léčba

Určitě jste se již nejednou setkali s nepříjemnými křečemi v nohách. Není to nic, co by se nedalo jednou za čas přetrpět, ale některé lidi začnou trápit křeče častěji a zejména v noci a dokáží spánek pořádně znepříjemnit.

Křeče v nohách během cvičení

V článku vám popíšeme, jaká je příčina křečí v nohách a jak se jich zbavit.

Oblíbené přípravky na boj proti křečím

Druhy křečí a jejich příznaky

Křeče v nohách nejsou ničím neobvyklým a postihují mnoho lidí. Nejčastěji jde o tzv. primární, resp. idiopatické křeče, při kterých je příčina vzniku neznámá. Druhým typem jsou sekundární křeče, jejichž příčinou mohou být různá onemocnění, nedostatek minerálů či zvýšená fyzická námaha.

Křeče se projevují náhlou a poměrně bolestivou kontrakcí svalu, nejčastěji se tak stane v lýtku nebo chodilo. Kontrakce trvá obvykle několik desítek sekund a měla by odeznít do 10 minut. Po odeznění přetrvává bolest svalu a jeho ztuhlost.

Křeče v nohách během spánku

Při křečích trvajících neobvykle dlouho - více než 10 minut - může jít o otravu rtutí, olovem nebo jinou toxickou látkou. Křeče také může způsobit infekce známá jako tetanus, která se do těla dostane při pořezání o rezavý předmět nebo při kontaktu rány s půdou.

Při dlouhotrvajících křečích byste proto měli navštívit lékaře.

Křeče v nohách - příčiny

  • Nedostatek vitamínů a minerálů - Zejména hořčík a draslík, ale také vitaminy B a vitamin E. Toto bývá příčinou zejména u starších lidí, těhotných žen a u sportovců, kteří se výrazně potí a ztrácejí minerální látky. Vhodným řešením jsou výživové doplňky s těmito látkami nebo pití minerálních vod (pozor na nadměrný příjem sodíku a riziko vysokého krevního tlaku).
  • Nadměrná fyzická námaha - Křeče v nohách při cvičení se vyskytují při námaze s velmi vysokou intenzitou a silnými kontrakcemi. Možným řešením je, pokud o trošku snížíte intenzitu (zátěž) při sportování. Právě fyzická námaha je spojena s výše uvedeným pocením a ztrátou minerálů, což vede opět ke křečím.
  • Dehydratace - Myslete na dostatečný příjem tekutin během dne v létě i v zimě. Při dehydrataci totiž klesá hladina minerálů v těle, což vede právě ke vzniku křečí.
  • Těhotenství - Za křeče v nohách během těhotenství může zvýšená tělesná hmotnost, která nadměrně zatěžuje pohybový aparát včetně svalů na nohách, které nesou váhu celého těla.

Křeče v nohách během těhotenství

  • Onemocnění jater - Při nich dochází k hromadění toxinů v těle, přičemž právě ty mohou být příčinou křečí.
  • Užívání léků - Některé druhy léků také mohou vyvolat křeče. Jde zejména o statiny na snížení cholesterolu, lék raloxifen k léčbě menopauzy, nifedipin k léčbě anginy pectoris či diuretika používané k léčbě vysokého krevního tlaku.
  • Křeče v nohách u dětí - Jsou poměrně častým jevem u menších dětí. Křeče v nohách během spánku u dětí jsou zpravidla důsledkem růstových procesů.
  • Další příčiny - Patří sem onemocnění jako diabetes (cukrovka), hypotyreóza (nedostatečná produkce hormonu štítné žlázy) či alkoholismus.

Křeče v nohách - léčba

Pokud jde o sekundární křeče, bude se snažit lékař vyléčit v první řadě onemocnění, které je způsobuje. Pak by měli křeče ustoupit a stejně zvyknou ustoupit těhotným ženám po porodu.

Co se týče farmakologické léčby, lékař vám na časté křeče v nohách může předepsat léky uvolňující svalové napětí (tzv. myorelaxancia). Pomáhá také léčba analgetiky nebo protizánětlivými léky (látky paracetamol či ibuprofen).

Na zastavení výskytu křečí v nohách výrazně pomáhají i speciální výživové doplňky s obsahem hořčíku, případně speciální doplňky k zastavení křečí s komplexním složením. Většinou obsahují kromě hořčíku i draslík, vitamin B6 či vitamin E. Kromě křečí pomáhají tyto doplňky zlepšit funkci nervové soustavy, stabilizovat ji po výrazné psychické i fyzické námaze a zmírnit pocity úzkosti a poruchy spánku. Výživové doplňky na křeče se vyskytují ve formě běžných tablet, kapslí či šumivých tablet.

V těhotenství byste se měli o užívání výživových doplňků s obsahem hořčíku poradit s lékařem. Hořčík jako minerál najdete ve velkém množství i v v ořechách a v různých semínkách.

Vybíráme z katalogu

Rychlá pomoc při křečích

Když vás náhle přepadne křeč, obvykle jste zaskočeni intenzivní bolestí. Jeho odeznění ale můžete urychlit pár jednoduchými triky, při kterých však musíte překonat bolest. V takové situaci pomůže, když se sval pokusíte rozmasírovat a co nejvíce natáhnout (stretching) i přes bolesti.

Bolestivé křeče v nohách během cvičení

Při křeči v lýtku zkuste kráčet po patách a špičky chodidel táhnout nahoru - tím se lýtkový sval natáhne. Můžete ho natáhnout i tím, že se postavíte špičkami na hranu alespoň 20 cm vysokého stabilního předmětu (např. hrana postele), přičemž budete tělesnou váhu pomalu spouštět na paty a klesat dolů. Navzdory bolesti nemusíte mít obavy, lýtkový sval i příslušné šlachy jsou dostatečně silné, aby takový strečink vydržely. Při křeči v chodidle se snažte příslušný sval rozmasírovat a natahovat rukama prsty na nohou.

Pomůže vám také sprcha se střídáním horké a studené vody a masáž eukalyptovým olejem.

Nezapomínejte na prevenci

Nedostatek pohybu bývá často příčinou špatné kondice pohybového aparátu. Mnoha lidem křeče ustoupí po zařazení sportovních či pohybových aktivit do svého denního režimu. Nemusí jít hned o intenzivní běh či plavání, pomohou i procházky a protahovací cvičení v trvání 10 min. denně.

Při intenzivnějším pohybu zejména v létě nezapomínejte na dostatečné doplňování minerálních látek, které ztrácíte pocením. Vhodné jsou na to minerální vody - některé ale obsahují značné množství sodíku a nejsou určeny pro každodenní pití. Sodík totiž váže vodu, čímž zvyšuje krevní tlak.

Oblíbené přípravky na boj proti křečím


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...