Kostival lékařský i jako krém na zuby, říkají zkušenosti

Kostival lékařský nebo dobrý či černý kořen patří k velmi všestranným rostlinám, které používaly již naše staré a prastaré mámy při mnoha problémech a produkty z něj by rozhodně neměly chybět v žádné domácí lékárničce.

Mast a tinktura z kostivalu lékařského

Už jeho název napovídá o tom, že pomáhá při různých problémech s kostmi, ale nejen s nimi. Urychluje léčbu pooperačních ran a jizev, pomáhá při revmatických bolestech, ale i při léčbě křečových žil. Pokud chcete vědět více o jeho účincích, pak čtěte dál.

Navštivte ✅ online lékárnu Dr. Max, kde najdete široký výběr výrobků s kostivalem v různých velikostních, ale i cenových kategoriích. Kostivalová mast vás tu vyjde přibližně 120 Kč za 125 ml balení.

Pěstování kostivalu v domácích podmínkách

Kostival není velmi náročná rostlina. Roste volně v přírodě na vlhkých místech, ať už při krajích potoků a řek, na okrajích luk a polí, ale i při cestách. No vypěstovat si ho můžete i doma na zahradě. Kvete během letních měsíců, kdy je vhodný pro sběr listů. Od podzimu až do jara se sbírá jeho kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek. Nemusíte se bát toho, že byste při vykopávání kostival poškodily a další rok by už nerostl. Jeho kořeny sahají do země velmi hluboko a jsou velmi rozvětvené, takže i při větším zásahu alespoň malá část v zemi zůstane a z ní na další rok vyraší nová rostlina.

Účinky kostivalu

Kostival obsahuje účinné látky jako například alantoin, pyrrolizidinové alkaloidy, draslík, fosfor, vitamíny A a B12, hojivý sliz a třísloviny. Tyto látky napomáhají při:

 • otocích kloubů,
 • rychlejší hojí zlomeniny,
 • revmatických bolestech,
 • křečových žilách,
 • pooperačních ranách a jizvách,
 • bolesti šlach a svalů,
 • hnisavých ranách,
 • kostních výrůstků,
 • proleženinách,
 • krvavých podlitinách,
 • hnisavých dásních,
 • čaj z kostivalu má pozitivní vliv při zánětu průdušek nebo pomáhá při problémech s trávením,
 • kaše z kořene zabraňuje problémům s páteří, zmírňuje vředy a pomáhá při zánětech okostice,
 • tinktura nebo mast také pomáhají při léčbě hemoroidů.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s mastí s kostivalem lékařským Traumaplant

Kostival pro děti, v těhotenství a při kojení

Přestože je kostival velkým pomocníkem při různých druzích bolesti, není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Kromě účinných látek obsahuje i malé množství alkaloidů, které při vnitřním použití působí toxicky na játra.

Přípravky z kostivalu

Kostival je velmi všestranný, ne jen co se jeho použití při bolesti týká, ale i v tom v jaké formě ho použít. V první řadě se dají využít čerstvě natrhané listy, které se přikládají na postižené místo, obalí se gázou a stahují otoky a rány. Nebo je můžete vysušit a využít na čaj. Pokud si listy nevíte nasušit ve vlastní režií, pak si je můžete zakoupit.

Také kořen z kostivalu slouží k přípravě mnoha přípravků. Ten se také nastrouhá, vysuší a pak se z něj připravuje tinktura, čaj nebo mast.

Kostivalové přípravky z lékárny

Na eshopech nebo v lékárnách také najdete spoustu přípravků obsahujících kostival, ať už jde o mast, tinkturu nebo prášek.

Domácí výroba kostivalových přípravků

Na kostivalovou mast budete potřebovat 5-6 nastrouhaných, vysušených kořenů kostivalu, 250 g bílé vazelíny, 30 g lanolinu a včelí vosk nebo můžete vazelínu nahradit vepřovým sádlem. Nastrouhané kořeny vložte do rozehřáté masti a promíchejte. Na druhý den tento proces opakujte. Na třetí den mast opět zahřejte a rozehřátou ji pasírujte přes gázu nebo přes jemné sítko. Nalijte do menších nádob a uskladněte v suchu.

Domácí výroba masti z kostivalu

Tinkturu si připravíte tak, že nastrouhaným nebo jemně nakrájeným kostivalem naplníte nádobu, kterou následně zalijete alkoholem až po samý vrch. Necháte ji odstát alespoň dva týdny a občas promícháte. Můžete vidět jako tinktura mění v průběhu procesu barvu. Je to znakem toho, že se do ní uvolňují účinné látky. Hotovou tinkturou si pak potírate bolestivá místa, ať už dásně nebo otoky.

Pokud potřebujete rychlou pomoc hned, můžete si z nastrouhané kostivalové moučky vyrobit pastu tak, že do moučky přidáte trochu vařící vody a trochu oleje, ať už kokosového, olivového nebo jiného, na tom nezáleží. Směs mícháte dokud nevznikne kašovitá hmota, kterou pak přikládáte na bolavé místo. Přikryjete gázou a necháte působit několik hodin nebo přes noc. Pokud nemáte kostival doma v zásobě nebo se vám nechce si přípravky vlastnoručně připravovat, můžete si je zakoupit prakticky kdekoliv.

Vybíráme z katalogu


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...