Kalciový sirup i pro děti

Kalcium nebo vápník hraje klíčovou roli ve zdraví kostí. Lidé však ani netuší jeho důležitost pro zdravé srdce, svaly, ledviny. Spolu s vitamínem D působí jako prevence rakoviny prsu, vzniku osteoporózy apod.

Užívání kalciového sirupu se doporučuje iv těhotenství

Je mimořádně důležitý hlavně pro děti, které rychle rostou, i to je jeden z důvodů, proč se jim podává kalciový sirup.

Co je to kalciový sirup a jeho z čeho je složen?

Kalciový sirup je lék v tekuté formě s nasládlou chutí, který se často podává dětem při zánětech průdušek a kašli. Výhodou je, že pokud váš stav nevyžaduje návštěvu lékaře, dostanete se k němu i bez lékařského předpisu. Obsahuje vápenatou organickou sůl, která se v organismu rychle rozpouští a vstřebává.

Uvolňuje ionty vápníku, které mají pozitivní vliv na nervové a svalové tkáně, hustotu kostí, nervový systém, ledviny, srdce, dýchání a na správnou krevní koagulaci (srážlivost). Některé sirupy jsou s přidaným cukrem, rozličných příchutí a aroma.

Oblíbené značky kalciových sirupů

Na co se používá?

V první řadě se používá k doplnění potřebného vápníku u dětí, kdy vlivem rychlého růstu není dětský organismus dostatečně vápníkem zásoben. Význam v doplňování vápníku spočívá hlavně pro kosti, které vlivem růstu nestíhají houstnout, jsou tedy měkké, lámavé.

Kalciový sirup užívají i těhotné a kojící ženy, které v této době potřebují vyšší příjem kalcia, nakolik jím zásobují nejen své tělo, ale i tělo svého dítěte, které, tak říkajíc, odčerpává kalcium z těla matky. Právě nízké množství kalcia vede u těchto žen k zubním problémům a k měkkým kostem. Používá se také k prevenci osteoporózy u všech věkových kategorií, jako podpůrná léčba při onemocněních, které jsou doprovázeny mravenčením prstů nebo jazyka a také ke zmírnění bolestivých svalových křečích při tetanii.

Účinky kalciového sirupu

 • Podporuje pevné kosti a zuby,
 • urychluje hojení zlomenin,
 • je prevencí vzniku osteoporózy,
 • zmírňuje projevy alergických reakcí,
 • pomáhá léčit zánětlivá onemocnění,
 • pročišťuje dýchací cesty,
 • uvolňuje svalový tonus,
 • chrání namáhané hlasivky.

Kalciový sirup na chrapot, kašel a průdušky

Důvod, proč se kalciový sirup používá na kašel, chrapot a při zánětu průdušek je následující. Dýchací trubice je celá pokryta cíliemi, resp. řasinkami, které kmitají. Čím rychleji pracují, tím rychleji čistí dýchací cesty od vdechovaných nečistot, ale také od bakterií a hlenu. Pro svou správnou funkci potřebují řasinky kalcium, protože díky němu vytlačují hlen z průdušek směrem nahoru, čímž uvolňují průdušky a čistí celý dýchací trakt.

Kalciový sirup na hlasivky

Být učitelem je sice jedním z nejkrásnějších povolání, ale i mimořádně náročným. Vědí o tom hlavně hlasivky učitelů. Téměř každému učiteli se během své kariéry stalo, že přišel o hlas. Ve většině případů si hned pomáhají návštěvou lékaře a píchnutím si kalciové injekce, kterou doplňují kalciovým sirupem.

Kalciový sirup na hlasivky

Ale proč na hlasivky, když kalcium je vápník a vápník je na kosti? Protože hlasivky jsou uloženy v hrtanu, který je součástí dýchací soustavy. Při prokrvení sliznice hrtanu a hlasivek dochází k jejich otoku a k zahlenění, a na to aby se hlen posouval směrem vzhůru, potřebují řasinky, které chrání i hlasivky, kalcium.

Vybíráme z katalogu

Pro koho je a není vhodný?

Kalciový sirup je vhodný pro všechny, kteří nejsou alergičtí na nějakou složku obsaženou v sirupu. Jde hlavně o děti v období růstu a dospívání. Určitě by ho měli užívat lidé, kteří mají nedostatek vápníku, hlavně ti, kteří trpí laktózovou intolerancí a vegani, protože hlavním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Rizikovou skupinu představují i ​​ženy po menopauze, starší muži, ale i lidé s častými zlomeninami.

Není vhodný pro osoby, které měly nebo mají problémy s ledvinami. Lidé s ledvinovou nedostatečností, jakož i s ledvinovými kameny by užívat kalciový sirup měli jen pod dohledem lékaře.

Nežádoucí účinky

Mezi možné vedlejší účinky kalciového sirupů patří podráždění žaludku, zácpa, nechutenství, nutkavý pocit na zvracení. Při dlouhodobém užívání nebo nadměrném užívání, může zapříčinit ukládání vápníku v ledvinách, poškození ledvin a tvorbu močových kamenů. Proto nepřekračujte stanovenou denní dávku, abyste se vyhnuli zdravotním problémům.

Dávkování

Na trhu existuje několik kalciových sirupů, které se od sebe liší výrobcem, složením a také dávkováním. Řiďte se tedy příbalovým letákem. Obecně však platí, pokud lékař neurčí jinak, že:

 • děti do 1. roku užívají 1-krát denně 1/2 čajové lžičky,
 • děti od 1 – 6 roku = 1-krát denně 1 čajovou lžičku,
 • děti od 6 – 15 let = 1-krát denně 2 čajové lžičky,
 • dospělí = 3-krát denně 1 polévkovou lžíci.

Poznámka: U malých dětí se smí podávat i samostatně nebo jako příměs s kojeneckou výživou, s čajem, s ovocnou šťávou. Důležité je nepřekročit doporučenou dávku a denní příjem vápníku je třeba počítat i s obsahem v kojenecké stravě. Sirup před každým použitím protřepejte.

Otázky na téma kalciový sirup

Je kalciový sirup vhodný pro děti?

Samozřejmě, že ano a to především pro růst kostí, který je právě v době dětství a dospívání nejaktivnější. Prostřednictvím kalciového sirupu budou kosti dětí pevné a husté, dosáhnou svou optimální kostní hmotu. Pevné kosti vyvinuté během dětství, budou silnou prevencí osteoporózy v pozdějším věku. Dokonce existují kalciové sirupy, které se mohou podávat dětem již od narození.

Mohou ho užívat těhotné a kojící ženy?

Ano, mohou, protože tyto ženy potřebují zvýšený příjem vápníku, nejen pro sebe, ale i pro své ještě nenarozené a narozené děti, které získávají vápník z těla ženy a z mateřského mléka. Užívání kalciového sirupu však musí být odsouhlaseno lékařem, který stanoví i zdraví prospěšnou dávku.

Může pes kalciový sirup?

Kalciový sirup není určen pro psy, ale může se jim podávat. ALE! Pokud doplňujete psům a kočkám vápník prostřednictvím kalciových sirupů pro lidi, musíte počítat celodenní příjem vápníku ve stravě, abyste organismus zvířete nezatěžovaly, což je dost náročné. Veterináři tedy doporučují kalciový sirup používat hlavně v době nachlazení a kašle v dětské dávce.

Může se kalciový sirup podávat spolu s mlékem?

Ačkoliv sirupy na kašel jsou dost husté a s přidáním mléka o to hustší, můžete je podávat s mlékem. Jediné. co se může stát, je, že kalciový sirup se díky mléku pořádně nevstřebá a tedy klesne jeho účinnost.

Kalciový sirup je vhodný i pro psa

Rychlé a stručné shrnutí kalciovéhu sirupu

Výhody

 • dostupný v každé kamenné a internetové lékárně,
 • cenově dostupné,
 • pro děti, těhotné a i kojící ženy,
 • snesitelná chuť,
 • všestranné využití.

Nevýhody

 • nenašli jsme žádnou.


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...