Jak si doplnit vápník: Pomůže změna stravy i výživové doplňky

To, že vápník je základní stavební složkou kostí a zubů a že je nezbytný pro nás všechny, už asi víte. Co však dělat v případech, pokud vám vápník chybí? Jaké má nedostatek vápníku příznaky a dá se řešit úpravou stravování?

Mléčné produkty bohaté na vápník

Na tyto i další otázky ohledně vápníku vám odpovíme v článku. Představíme vám také 3 výživové doplňky, které vám s doplněním vápníku pomohou.

Oblíbené výživové doplňky s obsahem vápníku

Vápník prospívá nejen kostem

Tento minerál s latinským názvem calcium (chemická značka Ca) potřebuje lidské tělo i pro jiné účely, než růst kostí a zubů. Je nezbytný pro dostatečné srážení krve, přenos nervových impulsů a činnost svalů - včetně těch s hladkým tkání jako např. srdce. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu v krvi a posiluje imunitní systém.

Lidský organismus si pro správné fungování hladinu vápníku v krvi hlídá a reguluje. Nízká hladina vápníku v krvi způsobí, že tělo si ho vezme ze svalů, zubů, dalších tkání a zejména z kostí. Tím dochází k jejich odvápňování (jeden z příznaků osteoporózy), přičemž se časem stávají méně pevnými až křehkými. To se po určitém čase ve většině případů projeví zlomeninou kosti při fyzické námaze.

Vápníku pomáhají ve vstřebávání vitamíny D a K, a také hořčík a fosfor. Pro dostatečné využití vápníku lidským tělem byste tedy neměli zanedbávat ani příjem těchto látek.

Zničené nehty od nedostatku vápníku

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vápnik

Doporučené denní dávky - pozor i na přebytek

Ideální denní dávka vápníku zkonzumována ve stravě či výživových doplňcích se liší podle věku a pohlaví. Pro děti ve věku 6 - 9 let je to 1 100 mg, pro 9- až 15-leté děti 1 200 mg, pro ženy a muže ve věku 25 - 34 let 1 000 mg a ve věku 55 - 65 let postačí mužem také 1 000 mg, zatímco ženy jej potřebují 1 200 mg. Lidé nad 65 let by měly přijmout denně až 1 500 mg vápníku.

O dostatečný příjem vápníku byste měli dbát i v těhotenství a v období kojení. Jeho zvýšenou potřebu mají také lidé žijící v městském či průmyslovém prostředí, zažívající hodně stresu, konzumující měkkou vodu či lidé, kteří jsou často vystaveni záření (např. při rentgenových vyšetřeních).

Pití mléka s obsahem vápníku

Hodně vápníku potřebují i děti pro jejich správný vývoj a růst. Nedostatek vápníku u dětí může způsobit deformace kostí (např. Onemocnění známé jako křivice). Totéž platí i pro nedostatek vitaminu D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku.

Vápníku můžete mít i přebytek. Tento stav se nazývá hyperkalcémie a může se projevit nadměrným močením a žízní, podrážděním žaludku, nevolností až zvracením či zácpou, svalovou slabostí, letargií až únavou či zmateností. Vápník může mít i negativní vliv na vaše srdce - při jeho přebytku v krvi se tento může ukládat právě v srdci a v cévách, což vede k život ohrožujícím stavům.

Hladinu vápníku v těle dokážou regulovat příštítná tělíska, jeho přebytek je tak nejčastěji důsledkem nějakého onemocnění, dehydratace či nadměrným užíváním výživových doplňků obsahujících vápník.

Vápník doplníte potravinami i doplňky

Řídnutí kostí vám pomůže zpomalit vhodná strava. Když se řekne vápník, jako první potravina vám určitě napadne mléko. V 1 litru ho sice najdete 1 200 mg, pro mnohé lidi je však mléko těžko stravitelné. Obsahuje totiž plno laktózy (mléčný cukr) i nasycených tuků, takže pít kvanta mléka denně není nejzdravější.

Vápník však najdete i v mnoha jiných potravinách, asi nejvíce ho je v máku (cca desetkrát více než v mléce), sezamu, chia semínkách, bylinkách, tmavozelené listové zelenině, mrkvi, brokolici, pomerančích, řasách, tofu či v mandlích a vlašských ořechách. Potraviny bohaté na vápník jsou i zeleninové šťávy, některé minerální vody, rostlinné alternativy mléka (z mandlí nebo máku) a makový olej.

Makové klasy a mák plný vápníku

Možná jste již slyšeli o tom, že káva odbourává vápník z organismu. Tento účinek mají však i jiné potraviny jako např. černý čaj, sůl, alkohol, potraviny s kyselinou fosforečnou (najdete ji v mnoha slazených nápojích) či potraviny s obsahem fosforu. Odvápňování může být také následkem kouření.

Pokud máte obavy, že vaše strava není dostatečné bohatá na vápník, můžete sáhnout po některém z výživových doplňků. Ty mohou obsahovat organický vápník - pochází z rostlinných nebo živočišných zdrojů a tělo ho jednodušší vstřebává, nebo anorganický vápník získaný z minerálů - ten je horší vstřebatelný. Mezi další způsoby, jak zpevnit kosti, patří např. dostatek pohybových aktivit.

Top 3 nejoblíbenější doplňky na doplnění vápníku

Vápník Biomin kapsle

Kapsle Biomin Calcium Vápník 200 mg

Příznaky nedostatku vápníku

  • Bolesti svalů - Může jít io svalovou slabost, mravenčení, napětí ve svalech či dokonce křeče. Tyto příznaky se objevují v důsledku oslabení nervových zakončení. Svalové křeče mohou být způsobeny i nedostatkem hořčíku.
  • Oslabené zuby - Při nedostatku vápníku dochází k rychlejšímu rozvoji zubních kazů, po čase se zuby mohou dokonce štěpit. Častým příznakem je i žloutnutí zubů.
  • Oslabené kosti - Nedostatek vápníku způsobuje, že tělo si ho čerpá z kostí. Ty pak řídnou a stávají se slabšími a křehčími. Výsledkem je jejich lámavost při fyzické námaze.
  • Častý výskyt nemocí - Vápník se významným způsobem podílí na funkci imunitního systému, díky svému působení vytváří v těle zásadité prostředí, ve kterém se bakteriím ani plísním nedaří. Kromě toho vápník podporuje i léčivé procesy těla včetně zaceľovania ran. Při jeho nedostatku se tedy může stát, že vás začnou častěji trápit různá onemocnění.
  • Nekvalitní spánek - Vápník podporuje tvorbu melatoninu, což je hormon, který má na starosti regulaci spánkového procesu v těle. Při jeho nedostatku se může stát, že se budete v noci budit, váš spánek nebude dostatečně intenzivní a tělo si při něm neodpočine.
  • Problémy s hubnutím - Vápník napomáhá metabolickým procesům v těle, které zaručují rychlejší a intenzivnější využití přijaté energie, namísto jejího ukládání do tuku. Jeho nedostatek tedy může mít vliv i na hubnutí. Pozor na dostatečný příjem vápníku při dietách - tehdy jíte méně a vápník může chybět - z vaší diety se tak může stát začarovaný kruh.
  • Zhoršení premenstruačního syndromu - Vápník se váže na estrogen a pomáhá zmírňovat křeče i další příznaky PMS. V případě, že se každý měsíc vaše příznaky zhoršují, na vině může být právě nedostatek vápníku či jiného minerálu.
  • Nedostatek vápníku má vliv i na nehty (jsou křehké a lámavé), dalšími příznaky jsou suchá pokožka, dušnost, srdeční arytmie, nervozita či jiné duševní potíže. Akutní nedostatek vápníku postihuje zejména nervy a svaly, vlivem jeho výrazného nedostatku může přijít až k selhání srdce.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...