Herpes na rtech? Zubní pasta jako účinná domácí léčba

Herpes (nebo také opar) je virové onemocnění, na které si organismus většiny lidí vytvoří po první infekci imunitu. Některým se ale herpes neustále vrací s typickými projevy – nejčastěji na rtech.

Opar na dolním rtu

Poradíme vám, jak se nejrychleji zbavit herpesu, jak mu předcházet a dáme vám pár tipů na volně prodejné přípravky, které vám příznaky tohoto onemocnění pomohou potlačit.

Oblíbené produkty k léčbě oparů

Herpes není jen vyrážka na rtu

Herpes je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic, kterou způsobuje virus Herpes simplex virus (zkratka HSV). Rozeznáváme dva druhy – herpes simplex typu 1 (HSV 1) nejčastěji tvoří puchýře, vředy a později strupy na kůži obličeje či na rtech. První infekce se často projeví i vředy na sliznici dutiny ústní. Tímto typem trpí často zejména děti.

Herpes simplex typu 2 (HSV 2) má podobné příznaky – způsobuje zánět kůže, tvorbu puchýřů a později strupů v genitální oblasti a v oblasti análního otvoru u mužů i žen.

Odhaduje se, že virem Herpes simplex je nakaženo až 95 % lidské populace. Jeho jediným přenašečem je člověk – virus se přenáší kontaktem v podobě polibku či pohlavního styku, slinami nebo kapénkovou infekcí. Po přenosu je inkubační doba Herpes simplex 10 – 12 dní po prvé vnější projevy onemocnění. Ve většině případů však virus zůstane většinou neaktivní a "ukryje se" do oblasti podél nervových vláken, kde čeká na vhodnou "příležitost".

Muž s oparom na hornej pere

Vznik oparu je podmíněn oslabením imunitního systému – např. vlivem nadměrného stresu, hormonálních změn, nedostatku spánku, zvýšené tělesné teploty, v období menstruace či při silném působení UV záření např. při pobytu na intenzivním slunečním záření nebo v soláriu. Důvodem, proč vzniká opar, může být i období náročného fyzického či emočního vypětí.

Pokud se u vás herpes objeví několikrát do roka, každý měsíc či dokonce každý týden, může jít o signál, že máte oslabenou imunitu – tehdy je namístě návštěva lékaře.

Herpes v těhotenství

Jelikož herpes je infekční přenosné onemocnění, nejedna budoucí maminka se obává, že může negativně ovlivnit těhotenství.

Herpes na rtu v těhotenství nepředstavuje pro vás ani pro vaše dítě žádné riziko. Horší je to s Herpes simplex typu 2, tedy genitálním oparem. Při něm se může objevit i horečka, bolesti hlavy a svalů i otoky lymfatických uzlin.

Přenos herpesu na dítě během těhotenství je výjimečný, ale riziko stoupá při čerstvý herpetických lézích v genitální oblasti. Těhotné ženy s genitálním oparem tedy musí být sledovány a lékaři při nich volí porod císařským řezem.

Žena s bolestivým herpesem na rtu a v koutku úst

Pokud čekáte dítě, neměli byste na herpes používat antivirotické masti, případně se o jejich použití poraďte s lékařem.

Puchýř na rtu u novorozence se může objevit i spontánně a nemusí jít o herpes – většinou je způsoben intenzivním sáním při kojení.

Prevencí je posílení imunity

Jelikož virus Herpes simplex využívá každý moment oslabení organismu, je nejúčinnější prevencí před jeho projevy posílení celkové imunity organismu.

S tím vám pomohou vitaminy skupiny B, a také vitamín C a často podceňován vitamín D, který si tělo tvoří vlivem slunečního záření v pokožce, ale většina populace ho má nedostatek. Také vám pomůže, pokud se budete chránit před silným UV zářením, vyhýbat se nadměrnému stresu a vyčerpání, a také dostatečně odpočívat.

Neméně důležité jsou i dostatečné hygienické návyky – abyste omezili přenos herpesu, měli byste např. používat čistý příbor a nezaměňovat si ho s jinou osobou, nepít ze stejného poháru či láhve jako jiná osoba, nesdílet ručník s jinou osobou a používat zvláštní ručník na místo postižené onemocněním. Po odeznění příznaků herpesu si vyměňte zubní kartáček za novou.

Pomohou volně prodejné masti a náplasti

Puchýře způsobené herpesem nikdy násilím mechanicky neodstraňujte ani nepropichujte. Nejenže to nepomůže, ale můžete infekci roznést na další části těla. Opar se snažte udržovat čistý a suchý.

Na herpes najdete v lékárnách a eshopoch volně prodejné antivirotika ve formě mastí. Jde např. o účinné látky acyklovir či pencyklovir, které zabrání dalšímu množení viru. V některých mastech najdete i kortikoidy na herpes se silným protizánětlivým účinkem, jako např. hydrokortizon. Vhodná je i zinková mast na herpes, která chladí a vysouší ložisko.

Na aplikaci mastí používejte vždy čistou vatovou tyčinku – nikdy se ho přímo nedotýkejte, protože tím napomáháte šíření viru.

Mastička na herpes

Tyto masti jsou nejúčinnější, pokud je začnete aplikovat již při prvních příznacích, jako např. pálení či svědění, kdy se virus množí. Můžete je použít i na již vytvořené puchýře – tehdy zkracují dobu léčby.

Další možností, jak opary léčit jsou náplasti na opary. Zmírňují svědění i bolest a tím, že opar zakryjí, ochrání jeho ložisko před nečistotami. Náplast na opar je v podstatě hydrokoloidní polštářek, který udržuje ložisko vlhké a při jeho hojení tak nevznikají jizvy ani strupy. Tyto náplasti můžete nosit celý den. Druhou variantou jsou noční náplasti, které naopak díky obsahu oxidu zinečnatého herpes vysušují. Nepomohou vám sice zbavit se herpesu za noc, jsou však zajímavou alternativou.

Vybíráme z katalogu

Co radí babské recepty

  • Zvyšte příjem lysinu – lysin je aminokyselina s antivirotickým účinkem, která zpomaluje šíření herpetického viru. Tělo si ji neumí vyrobit samo, proto jsme odkázáni na její příjem z vnějších zdrojů. Najdete ho v mase, rybách, kvasnicích, sýrech, mléce a v bramborách.
  • Omezte příjem argininu – aminokyselina, která na rozdíl od lysinu množení viru herpes simplex podporuje. Pozor proto na potraviny s lysinem, které obsahují i ​​arginin. Nejvíce argininu najdete ve vlašských, lískových a kešu ořeších, arašídech, pistáciích, v čokoládě a v aspiku.
  • Podpořte imunitní systém – základem je vitamin C, ale s viry vám pomůže bojovat i vitamín B2 (nazývaný také riboflavin). Bohatým zdrojem riboflavinu je mléko, kvasnice, maso, ryby, játra, srdce, ledviny, tvaroh a ořechy. Pasterizací mléka se riboflavin ztrácí, takže čím čerstvější mléko, tím lépe. S posílením imunity vám pomůže také zinek a selen.
  • Zkuste bylinné obklady – meduňka lékařská a heřmánek zmírňují pálení a zklidňují pokožku. Z těchto bylinek si připravte silný odvar a přikládejte přímo na místo postižené oparem. Ložisko pomůže vyčistit od nahromaděných bakterií i dýňový a olivový olej.
  • Zapojte do hry česnek – ten je totiž přírodním antibiotikem, takže je vhodný na vnitřní konzumaci, ale i pro vnější použití. Surový česnek můžete pomačkat a natírat ním ložisko oparu několik minut. Proceduru můžete několikrát denně opakovat, ale pozor – přikládání česneku na delší dobu může okolní pokožku podráždit.
  • Studené obklady uklidňují – na začátku infekce, když vás postižené místo pálí a svědí, vám uleví od příznaků obklady s ledem zabaleným v látce nebo igelitovém sáčku.

Top 4 přípravky na pomoc s herpesem


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...