Jak odstranit bradavice na obličeji, krku, ale i noze? Domácí léčbu nabízí lékárna

Bradavice charakterizuje hrbolatý a drsný povrch kůže, který nemá jen podobu kulovitého výstupku, ale také tvary ploché a atypické, táhnoucí se na kůži v různé šířce a délce.

Velká bradavice na prstu

I když se běžně zaměňují za kuří oka, na rozdíl od nich jsou přenosné, a to kvůli viru HPV – Human papillomavirus. Bradavice vznikají především na rukou, na prstech, kolem nehtů, na nohou, ale také na krku, obličeji, zádech nebo v oblasti genitálií. Jejich odstranění je realizovatelné několika metodami, ať už v oblasti medicíny nebo prostřednictvím domácí léčby. Záleží však na tom, o jaký druh bradavic konkrétně jde a v jaké fázi vzniku se nacházejí.

Účinné produkty proti bradavicím

Bradavice nejen na noze a rukou – vznik a dělení

Jednotlivé druhy bradavic se liší velikostí, tvarem, barvou a polohou. Vzniknout mohou jednotlivě, ale i ve shlucích.

Přenášejí se:

  • přímým kontaktem,
  • prostřednictvím předmětů, které byly kontaminovány zmíněným virem.

Jeho ideálními podmínkami na přežití je teplé a vlhké prostředí, a tedy bazény, sprchy, ale také oblečení. Člověk, který je náchylný na tento druh kožní nákazy má obvykle drobná poranění, ranky či trhlinky na kůži, záděry kolem nehtů nebo oslabenou imunitu. Bradavice se přitom nemusejí objevit ihned. Jejich inkubační doba od přímého virového přenosu může být i několik měsíců.

Rozlišujeme:

  • Obyčejné (pravé) bradavice se nejčastěji nacházejí na rukou u dětí a dospělých do třicet let. Tvrdý vyvýšený útvar se postupně zvětšuje, ale může zmizet i samovolně, což není v tomto případě neobvyklé.
  • Plantar bradavice jsou druhem bradavic objevujícím se převážně na chodidlech. I proto jsou často doprovázeny bolestmi, jelikož chozením je na ně vyvíjen poměrně silný tlak. Ze začátku jsou jen malým výrůstkem s hladkým povrchem. Ten však postupně rohovatí a nakonec připomíná mozol.
  • Ploché bradavice mají kulatý a plochý tvar světle růžové barvy, obvykle malé velikosti. Ta je vykompenzována jejich větším množstvím, protože se mohou po těle roznést i škrábáním. Najdete je zejména u dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým osobám.
  • Genitální bradavice postihují prostředí pohlavních sliznic. Původně malé útvary narůžovělé barvy se spojují do větších hluků. K jejich přenosu dochází pohlavním stykem.
  • Nitkovité bradavice se nejčastěji vyskytují na obličeji, v okolí očí a rtů. Jejich úzký a protáhlý tvar často způsobuje odtržení a následné krvácení, díky kterému dochází k dalšímu rozšiřování.

Bradavice na tváři při nose

Bradavice na obličeji, krku, zádech iv podpaží

Buďte opatrní při holení. To platí pro ženy i muže. Výskyt jedné bradavice na tváři totiž poškozením během holení může způsobit její roznesení. Pozor! Není bradavice jako bradavice. I když se může vyskytovat také na krku či v podpaží, právě v těchto oblastech se zaměňují s kožními výrůstky, které se jakoby drží na tenké stopce.

Jde o tzv. fibromy, které vznikají zejména s přibývajícím věkem. Kromě zmíněných míst jsou přítomny i na víčkách či pod prsy. Hlavním rozdílem je, že nejsou infekční.

Kožní výrůstek - fibrom na kůži

Léčba je účinná, bez návratnosti kožních výrůstků. Realizuje se tzv. elektrokauguláciou. Setkat se však můžete is domácím řešením v podobě podvázání fibromu nití, které však představuje určité riziko.

Na bradavice existuje několik účinných odstraňovacích metod

Bradavice mohou vzniknout i zaniknout spontánně, ale pravdou zůstává, že jejich léčba vyžaduje trpělivost. Účinnou léčebnou metodou k jejich odstranění je kryoterapie, která funguje na principu "vypálení" tekutým dusíkem. I laser je dobrý pomocník, ale jeho nutností jsou opakované ošetření. Proto mnozí upřednostňují chirurgické odstranění bradavic. Je třeba poznamenat, že uvedené metody mohou být bolestivé, přičemž nevylučují ani návratnost tohoto virového kožního onemocnění.

3 nejlepší přípravky na odstranění bradavic

Alternativou je kosmetika z lékárny. Ověřené účinky má roztok kyseliny salicylové nebo mléčné, kterým se potírají postižená místa.

Lokální přípravky se doporučují aplikovat na změklé bradavice, například po koupeli, kdy je zaručeno jejich lepší vstřebání. Denně by tak mělo dojít k odloučení vrstev zrohovatělé kůže bradavic.

Přípravky proti bradavicím

Pokud v průběhu měsíce nevidíte žádné změny k lepšímu, poraďte se s dermatologem a zvažte jiný druh léčby. V každém případě je základem úspěchu podchytit léčbu včas, a tedy když bradavice začne vznikat. Jinak je jejich eliminování stále těžší a zároveň rozšíření tohoto kožního onemocnění na těle několikanásobně pravděpodobnější.

Jelikož jde o infekční onemocnění, je třeba mít na paměti i určitá hygienická opatření. K těm základním patří používání vlastního ručníku.

Přírodní léčba bradavic

V boji proti bradavicím můžeme sáhnout i po přírodní kosmetice s esenciálními oleji a výtažky bylin, které pomáhají řešit různé kožní defekty. Pomoci může například Vlaštovičník větší, který stejně léčí i kuří oka.

Babské rady jak odstranit bradavice domácí léčbou

Shluk zrohovatělých kožních buněk, obvykle s malými černými tečkami se dá léčit i přírodní cestou. Než začnete na postižená místa aplikovat tzv. babské recepty, ujistěte se, zda jde skutečně o bradavice. Jejich podoba je totiž zaměnitelná s dalšími typy kožních onemocnění. K osvědčeným prostředkem patří například citronová kůra namočená v jablečném octu. Přiložte ji na bradavici, přelepte náplastí a nechte působit celou noc. Během dne ji nechte "dýchat". Postupně by se měla rozleptat a zmizet.

Citronová kůra proti bradavicím

Vytvořit můžete i pastu z ricinového oleje a jedlé sody. Nanášejte ji denně dvakrát a přelepte náplastí. Rozdrcený česnek přiložen na bradavice a překrytý obvazem na čtyřiadvacet hodin často dokáže zázraky. Poslední babské radou proti bradavicím je banánová slupkou, kterou byste provázanou obvazem měli nechat působit celou noc.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze: Blendea – kyselina hyaluronová na vrásky, zářivou pleť a klouby?Recenze: Blendea – kyselina hyaluronová na vrásky, zářivou pleť a klouby?

O kyselině hyaluronové už slyšel každý z nás. Ne každý ovšem ví, že není jen součástí krémů či masek na pleť, ale že ji lze užívat i vnitřně. Dnes vám představíme produkt značky Blendea.

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...