Co na bolest hlavy? Léky, bylinky, ale i magnézium

Život je rychlý a stresující a "běžná" bolest hlavy je někdy přehlížena nebo maskovaná pomocí léčiva proti bolesti, jakým je aspirin (který, obzvláště když se používá nadměrně, může někdy způsobit vážné zdravotní problémy).

Bolest hlavy je často symptom zdravotního problému

Bolest hlavy je dobrým indikátorem toho, že vašemu tělu něco chybí – možná budete potřebovat najít si více času na relaxaci a odpočinek, zlepšit svůj pitný režim nebo změnit způsob, jakým budete jíst. Můžete mít nedostatek vitaminů nebo živin, nebo citlivost na určité potraviny, která může způsobit tento problém. Bolesti hlavy mohou být vyvolány stresem, únavou, alergiemi, potížemi s očima, špatným držením těla, alkoholem nebo drogami, nízkou hladinou cukru v krvi, hormony, zácpami a výživovými nedostatky.

Vaše tělo říká, že něco se musí změnit, takže začněte věnovat pozornost těmto signálem. Možná hledáte způsob, jak se zbavit bolestí hlavy! Chcete-li najít úlevu od bolesti hlavy, čtěte dál a dozvíte se, jaké léky, bylinky, vitamíny, cvičení, změna stravovacích návyků a další opatření vám pomohou přirozeným a zdravým způsobem.

Oblíbené přípravky na bolest hlavy

Typy bolesti hlavy

Přestože existuje 150 různých typů bolesti hlavy, existují čtyři základní typy, které jsou nejběžnější. Jde o:

 • Tenzní bolesti hlavy: Toto je nejběžnější typ bolesti hlavy mezi dospělými a teenageři. Tenzní bolesti hlavy jsou také známé jako stresem vyvolané bolesti hlavy, chronické bolesti hlavy nebo chronické non-progresivní bolesti hlavy. Způsobujíc mírnou až středně těžkou chronickou bolest, v průběhu času přicházejí a zase odcházejí.
 • Klastrové bolesti hlavy: Tyto bolesti hlavy jsou nejtěžší, ale naštěstí nebývají časté. Bolest je intenzivní a může se pociťovat jako bodavé bolesti za očima. Klastrové bolesti hlavy se vyskytují ve skupinách během několika týdnů až několika měsíců. Mohou se na několik měsíců nebo let ztratit, ale pak se vrátí.
 • Sinusové bolesti hlavy: Zapálené vedlejší nosní dutiny mohou způsobit bolesti v oblasti obličeje, čela a oblasti kolem nosu. Obvykle se vyskytují i ​​jiné příznaky sinusitidy (zánětu dutin), jako například rýma, horečka, tlak či ulehnutí v uších a otok obličeje.
 • Migréna: Migréna může trvat několik hodin až několik dní a obvykle se vyskytuje jednou nebo vícekrát měsíčně. Lidé obvykle pociťují i ​​jiné příznaky než jen bolesti hlavy: citlivost na světlo, hluk nebo vůni; nevolnost nebo zvracení; nechutenství; bolesti břicha. Dítě, které zažívá migrénové bolesti hlavy, může zblednout, pociťovat závratě, mít rozmazané vidění, horečku a žaludeční nevolnost.

Bolest hlavy u dětí

Smíšený syndrom bolesti hlavy: Tento typ bolesti hlavy je také známý jako transformována bolest hlavy a zahrnuje symptomy migrény i bolesti hlavy. Smíšené bolesti hlavy mívají dospělí i děti.

Příčiny a rizikové faktory bolesti hlavy

Možná vás zajímá, co způsobuje bolesti hlavy. Obecně se bolesti hlavy vyskytují v důsledku kombinace nervových signálů odeslaných z cév a svalů v hlavě. To, co tyto signály "zapíná", je stále neznámé. Spouštěče bolesti hlavy mohou zahrnovat:

 • Nemoci, jako jsou infekce dutin, nachlazení, horečka nebo infekce v krku
 • Stres
 • Problémy se zrakem
 • Environmentální příčiny, jako například tabákový kouř, zápach z chemických látek nebo parfémů
 • Dědičnost – bolesti hlavy mají tendenci probíhat v rodinách, zejména migréna
 • Potravinové alergie
 • Hormonální nerovnováha
 • Vitamínová nebo minerální deficience
 • Aspartam (obsahují ho například žvýkačky bez cukru)

Jaké léky můžete užít k odstranění bolestí hlavy?

Máte na výběr buď z volně prodejných léků na bolesti hlavy, nebo můžete navštívit svého lékaře, který vám může předepsat léky na recept. V první řadě si však třeba uvědomit, že léky jen maskují základní problém a neřeší příčinu vašich bolestí hlavy. Pokud trpíte spíše tenzními bolestmi hlavy, jejichž nejčastější příčinou bývá propracovanost nebo stres, zkuste raději sáhnout po přírodních prostředcích a naučit se správně relaxační techniky. Někdy však ani samotní lékaři nevědí určit příčinu bolestí hlavy, zejména pokud jde o migrénu a klastrové bolesti hlavy. O lidském mozku se ví stále velmi málo a neurologie je zatím takříkajíc v plenkách. V těchto případech je dobré sáhnout i po lécích z lékárny. Na lehké a středně těžké bolesti hlavy vám budou stačit tyto léky, které obsahují následující účinné látky:

 • kyselina acetylsalycilová,
 • ibuprofen.

Na silnější bolesti hlavy doporučujeme poradit se s lékařem a dát si předepsat lék, jehož účinná látka je:

 • metamizol.

Ve všech případech jde vlastně o léky, které jsou účinné i na jiné druhy bolestí, nejen bolesti hlavy. Když je to však nezbytné, vědí udělat trpícímu pacientovi dobrou službu.

Přírodní prostředky na bolesti hlavy

Co můžete udělat pro to, abyste se zbavili bolesti hlavy? Naštěstí existuje několik přírodních léků, které vám mohou pomoci zbavit se bolestí hlavy i bez chemie. Zkuste některé z těchto přirozených způsobů boje proti bolestem hlavy.

Hořčík

Hořčík je jedním z nejúspěšnějších léků na bolesti hlavy, především proto, že je mnohem bezpečnější než užívání léků proti bolesti. Lidé, kteří trpí vážnými bolestmi hlavy, jako jsou migrény, mají často nízké hladiny hořčíku a několik studií naznačuje, že hořčík může snížit frekvenci migrénových záchvatů u lidí s nízkými hladinami magnézia.

Na deficit hořčíku jsou náchylní lidé s cukrovkou, srdečními chorobami, alkoholismem, jakož i pacienti užívající diuretika na snížení krevního tlaku. Hořčík může zabránit vlně mozkové signalizace, která vyvolává vizuální a smyslové změny, které jsou běžné při bolestech hlavy, zejména při migréně. Hořčík může blokovat chemické látky přenášející bolest v mozku.

Užívání 200 až 600 mg hořčíku denně může snížit frekvenci záchvatů bolestí hlavy. Přípravky s hořčíkem jsou široce dostupné, extrémně bezpečné a levné. Hořčík mohou užívat i těhotné ženy.

Nejčastějším nežádoucím účinkem hořčíku je průjem, ale snížení dávky nebo snížení frekvence dávkování může vyloučit tento problém. Pokud chcete zvýšit denní příjem hořčíku, jezte více vlákniny. Výbornými zdroji hořčíku jsou fazole, celozrnné výrobky, semena, ořechy a zelenina jako brokolice, zelí či špenát. Mléčné výrobky, maso, čokoláda a káva také obsahují slušné množství hořčíku.

Mátový olej a levandulový olej

Zklidňující a znecitlivující efekty máty peprné a levandulového oleje z nich dělají dokonalé nástroje na úlevu od bolesti hlavy. Olej získaný ze silice máty peprné vytváří dlouhodobý chladicí účinek na pokožku. Výzkum ukazuje, že olej z máty peprné stimuluje výrazné zvýšení průtoku krve do čelové oblasti a zklidňuje svalové křeče. Jedna studie ukázala, že olej z máty peprné v kombinaci s etanolem snižuje náchylnost hlavy na bolesti.

Levandulový olej se běžně používá jako stabilizátor nálady a přírodní sedativum. Výzkum ukázal, že používání levandulového oleje je bezpečné a účinné řešení pro léčbu migrenózních bolestí hlavy.

Jedna studie provedená v roce 2012 měřila výsledky inhalace levandulového oleje během 15 minut. 47 účastníků bylo požádáno o zaznamenávání účinků každou půl hodinu po dobu dvou hodin. Ze 129 záchvatů bolestí hlavy 92 reagovalo pozitivně na levandulový olejový lék.

Oba tyto éterické oleje jsou opravdu efektivně léky proti bolestem hlavy, takže využijte jejich výhody tím, že do rukou vložíte pár kapek mátového nebo levandulového oleje a poté si touto vonnou esencí potírejte čelo, spánky a zadní část krku. Pokud je pro vás aroma příliš silná, nebo pokud je máta příliš chladivá, zřeďte ji smícháním esenciálních olejů s mandlovým, hroznovým nebo kokosovým olejem. Přidáním kokosového oleje můžete využít jeho úžasné přínosy pro zdraví – vyrovnávání hormonální dysbalance, hydratace pokožky a snížení tvorby vrásek.

Manuální terapie u dobrého chiropraktika

Jednou z největších výhod chiropraktické péče je, že je to bez léků a bez chirurgického zákroku. Několik klinických studií naznačuje, že manipulace s páteří může pomoci při léčbě bolestí hlavy. V jedné takové studii hlásilo 22 procent těch, kteří absolvovali chiropraktickou manipulaci, více než 90-procentní snížení bolesti hlavy; zatímco 49 % hlásilo, že intenzita bolesti hlavy byla významně snížena po chiropraktické léčbě.

Různé chiropraktické techniky nebo manipulace s páteří pomáhají zmírnit stres vašeho organismu. Studie naznačují, že chiropraktická manipulace pomáhá zejména při tenzních a migrenózních bolestech hlavy.

Strečink a cvičení

Pokud zůstáváte v jedné pozici delší dobu, například sedíte u stolu za počítačem, může to vést k napětí těla a vytvářet příznaky bolesti hlavy. Platí, že jakákoli jednostranná pozice, při které málo hýbete s krkem, vede k velkým tenzním bolestem hlavy.

Jednoduchý způsob, jak se tomu vyhnout, je udělat si přestávku každých 30 – 60 minut – natáhnout se a zahýbat hlavou do kruhu. Tím se uvolní napětí krčních svalů a můžete se tak vyhnout bolestem hlavy.

Cvičení jógy proti bolestem hlavy

Cvičit jógu je skvělý způsob, jak zmírnit napětí. Joga čistí vaši mysl a uvolňuje vaše svaly – zlepšuje dýchání, vitalitu a svalovou sílu a je skvělá pro oběhový systém. Pokud máte pocit, že na vás přichází bolest hlavy, zkuste několik jógových cvičení na krk. Vhodné cviky jsou dnes snadno dohledatelné na internetu. Výborný je i nácvik relaxačních a meditačních technik, které pomáhají uvolnit psychické napětí. Nechte se vést buď zkušeným odborníkem na meditace, nebo navštivte psychologa, který vás může navést na ty správné relaxační techniky, které budou pro vás fungovat.

Vitamíny B-komplexu

Mnoho vitamínů skupiny B se podílí na tvorbě neurotransmiterů a hormonů, jako je například serotonin, kterého může být v organismu nedostatek u lidí trpících migrénami. Dnes většina lidí trpí nedostatkem vitaminů ze skupiny B a to způsobuje únavu, snížení funkce nadledvin, mlhavé myšlení a příznaky bolesti hlavy.

Prostý B-komplex z lékárny obsahuje skupinu osmi vitamínů rozpustných ve vodě: thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6, folát, vitamin B12, biotin a kyselinu pantotenovou. Spolu tyto vitamíny prospívají mozkovým buňkám, celkové imunitě a udržují fit i srdečně-cévní systém. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, takže předávkování je prakticky nemožné. Co organismus nezužitkuje, vyloučíte močí.

Studie ukazují, že zatímco vitamin B2 může snížit frekvenci a trvání migrény, vitamin B3 zklidňuje vaskulární bolesti hlavy tím, že rozšiřuje cévy a umožnuje tak zvýšený průtok krve. Zkuste užívat jednu tabletu B-komplexu denně, a kromě úlevy od bolesti hlavy získáte i jiné zdravotní benefity.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamín b

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...