Chemický peeling na akné i jizvy. Jaké jsou zkušenosti a recenze?

Chemický peeling je lékařská i kosmetická metoda ošetření pleti v jednom. Jde o neinvazivní formu omlazení a revitalizace pokožky.

Chemický peeling na obličej

Léčebný proces spočívá v kombinaci obroušení kůže díky účinkům ovocných kyselin. Tyto chemické látky naruší kůži do požadované hloubky a po odloučení jejích jednotlivých povrchových vrstev tak může dojít k její regeneraci.

Prokazatelné účinky chemického peelingu

Přestože chemický peeling vyznívá jako poměrně složitý způsob získání esteticky přitažlivého vzhledu pokožky, spočívá v nenáročné, přibližně dvacetiminutové proceduře. O něco delší časový interval vyžaduje "hojení". Zarudnutí, které vznikne po tomto bezpečném zákroku totiž doznívá obvykle dva až tři. Avšak ve srovnání s vynikajícími výsledky jde jen o malou oběť, pokud se to dá vůbec tak nazvat.

 • Zlepšení aknózní pokožky, snížení promašťování pleti,
 • zmenšení hloubky jizev, tzv. zploštění,
 • zmenšení pórů a jejich eliminování,
 • zblednutí pigmentových skvrn a barevné sjednocení pleti,
 • vyhlazení jemných vrásek, omlazení,
 • lepší hydratace pokožky a tím i její pružnost,
 • jasná a zářivá pokožka, jemná na dotek.

Jak funguje chemický peeling obličeje? Ovocné kyseliny jsou základ

Korektivní dermatologie prostřednictvím ovocných kyselin pomáhá uzdravit problematickou pleť, a také zpomalovat proces stárnutí. Za tento úspěch vděčí AHA, PHA a TCA kyselinám.

Mezi nejznámější alfahydroxykyselin patří kyselina mléčná, citrónová a glykolová. Do skupiny polyhydroxykyselín řadíme například kyselinu laktobionovú nebo glukonovou, TCA je zkratka pro kyselinu trichloroctovou, která je využívána při hloubkovém peelingu.

Pleť po aplikaci chemického peelingu

Na obličej, dekolt, případně záda, stehna, předloktí a pod. se aplikuje několikaprocentní koncentrace některé z kyselin. Výběr je podmíněn mj typem chemického peelingu (povrchový nebo hloubkový), a také tím, kdo jej provádí. Po nanesení roztoku přímo na pokožku dochází k postupnému oddělování kůže, která se jakoby sloupnout. Pleť musí být po narušení pokožky neutralizována a v závěru ošetřená protizánětlivým krémem nebo maskou.

Chemický peeling u kozmečky před a po. I příprava a péče záleží

Před samotným ošetřením může a nemusí být vyžadováno několikadenní potírání vybraných míst zjemňující emulzí. Platí i vyhýbání se opalování, jiným druhem peelingů, barvení vlasů chemickými přípravky, užívání retinoidu Roaccutane (vysaďte ho půl roku před peelingem). Po "kyselinové peelingu" nastává proces buněčného obnovování pokožky.

Před dosažením požadovaného estetického cíle se v průběhu několika dní (individuální) pleť mírně nebo výrazně zčervená, případně se na ní mohou objevit puchýřky či loupání. Nestačí jen absolvovat samotnou "chemickou proceduru". Po peelingu je důležité okamžitě začít s péčí o pokožku.

Krémování po chemickém peelingu

Její první a nutný krok spočívá v tzv. fotoprotekcii, a tedy ochraně před UV zářením (ideální jsou přípravky s minerálními filtry a faktorem alespoň SPF 50). Opalování nepřichází v úvahu minimálně dva týdny po aplikaci kyselin, zapomeňte i na saunování, intenzivní sportování a nanášení make-upu první tři dny po ošetření. Samozřejmě, pro udržení revitalizovaná pleti je třeba používat speciální kosmetické přípravky, jako jsou hydratační krémy, oleje, séra a pod. Chemický peeling, sestávající z více sezení, je vhodné realizovat především v měsících říjen až březen. Jejich počet závisí na několika faktorech, ale zejména od dosažení požadovaného výsledku. Průměrná kúra má čtyři až pět sezení v přibližně desetidenních intervalech. Určená je stejně pro ženy i muže a doporučuje se jednou ročně.

Chemický peeling na doma

Pokud je vaším nepřítelem akné, už vás více nebaví pohled na jizvy nebo chcete vaší unavené kůži ze slunce či solária dopřát znovuzrození, chemický peeling bude správnou volbou. Existuje také v podobě domácí verze, která však vyžaduje extra zvýšenou opatrnost a obezřetnost. Nesprávná aplikace by totiž mohla způsobit i popáleniny. V rámci chemického peelingu jsou dostupné různé typy této procedury, rozmanité kombinace kyselin a dalších potřebných látek, jakož i odlišná doba působení.

Dodržováním všech informací návodu k použití můžete docílit požadovaný výsledek i doma. Pravdou však zůstává, že pro problematickou pleť je správný výběr konkrétního typu klíčový. Opět se tak dostáváme k tomu, že nejvhodnější bude toto dermatologické ošetření svěřit do rukou specialistů.

Doma můžete vyzkoušet tyto přípravky:

Chemický peeling a zkušenosti

Klasický peeling a chemický peeling mají společného jmenovatele. Je jím zbavení pleti nečistot, odumřelých buněk a barevná jednotnost. Zatímco "peelingová klasika" se postará jen o povrchové ošetření, chemický peeling slibuje proceduru, díky které bude pleť vypadat zdravější a mladší. I když to tak první tři dny nevypadá, výsledky jsou opravdu zaručeny, o čemž svědčí i pozitivní zkušenosti lidí.

Samozřejmě, že jde o individuální záležitost. Někomu stačí absolvovat pár sezení, jiný bude potřebovat i osm peelingových kúr. Výsledek totiž ovlivňuje množství faktorů, mezi jinými věk, typ pleti (mastná, suchá, smíšená), konkrétní problém (zbavení se akné, jizev nebo touha po mladší vypadající pleti přestože pokožka člověka není nijak zvlášť problematická) a podobně.

Pleť po ošetření chemickým peelingem

Záleží i to, kde a kdo vám chemické ošetření pleti provádí. Vyžaduje totiž odborné znalosti, jakož i přípravky, bez kterých by se požadovaný efekt nemusel dostavit. Svěřte se proto pouze do rukou odborníků, kteří mají s touto speciální metodou bohaté zkušenosti. Pomoci vám mohou i doporučení na internetu a pozitivní hodnocení v rámci různých diskusí.

Lovit můžete přímo v oblasti medicíny nebo v různých estetických institutech krásy. Tak získáte o možnostech chemického peelingu potřebné informace přímo pro vaši pleť a seznámíte se s možnými riziky, pokud je právě váš typ pleti připouští. V podstatě se prostřednictvím diagnostiky dozvíte, zda jste vhodným kandidátem na tento způsob ozdravení a zkrášlení pleti.

Problémy totiž dělá například herpes, bradavice, tvorba hypertrofických jizev, diabetes onemocnění apod.). Opatrnost se vyplatí při domácích kosmetických salonech, které sice charakterizuje spokojenost zákazníků, ale v dané oblasti jsou nováčkem. Navíc kosmetičky používají 20 – 30% koncentrace kyselin, zatímco lékaři až 70%.

Chemický peeling na akné, jizvy a mladší vypadající pleť

 • Efektivní, téměř bezbolestná procedura,
 • trvá pouze několik minut,
 • pleť je standardně obnovena do čtyř dnů (záleží na typu peelingu, hojení po hloubkovém peelingu může trvat i dva týdny),
 • v rukou zkušených odborníků výborné výsledky,
 • viditelný rozdíl již po první aplikaci,
 • vhodné pro pleť v pubertě, zralou ženskou i mužskou pokožku,
 • pleť, která díky účinkům ovocných kyselin neprozrazuje skutečný věk.


Publikováno dne: 15.05.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...