Bolest a zánět ledvin – příznaky, projevy, příčiny a léčba

Vaše ledviny pracují 24 hodin denně na tom, aby přefiltrovali velké množství tekutin a dostali z těla toxiny a jiné odpadní látky. Fungují tedy jako jakési centrum imunity, ale mají i mnoho jiných funkcí. Zároveň jsou však velmi citlivé na chlad, proto mohou snadno onemocnět.

Bolest ledvin

Prozradíme vám, jaké jsou příčinou bolesti a zánětu ledvin a jaké výživové doplňky či domácí recepty proti bolesti a zánětu pomáhají.

Oblíbené čaje a kapky na ledviny

Ledviny nejsou jen filtr

Hlavní funkce ledvin:

 • Filtrují krev – zdravé ledviny přefiltrují celý objem krve v těle každých 10 min., celkově tedy pročistí krev až 140-krát za den! Při tomto procesu vyplavují odpadové látky vznikající při látkové výměně a při metabolismu bílkovin.
 • Regulují množství vody a minerálů – ledviny v těle udržují potřebnou hladinu vápníku, sodíku, draslíku, fosforu i chloridů. Zároveň udržují stabilní množství vody v organismu – to je důvod, proč jsou onemocnění ledvin obvykle doprovázené otoky.
 • Udržují pH organismu – jedním z úkolů ledvin je také udržování stabilní kyselosti vnitřního prostředí organismu.
 • Ovlivňují krvotvrbu – mezi jejich úkoly patří i řízení tvorby červených krvinek prostřednictvím hormonu erytropoetin.
 • Regulují krevní tlak – vyšší krevní tlak mohou způsobovat přímo ledviny, a to zadržováním vody v organismu. Mnohem důležitější jsou v tomto případě ale nadledvinky, což jsou malé žlázy ve vrchní části ledvin. Ty vylučují hormony jako adrenalin, noradrenalin, kortizon, glukokortikoidy či aldosteron – ten má na regulaci tlaku přímý vliv.
 • Vyrábějí vitamín D – v ledvinách vzniká kalcitriol, což je nejúčinnější metabolit vitamínu D3. Ten je nezbytný pro ukládání vápníku do kostí a zubů, a také pro správnou funkci imunitního systému.

Bolest ledvin může signalizovat narušení jejich funkce, případně až zánět. Dalšími příčinami bolesti mohou být infekce močových cest, ledvinové kameny, cukrovka, glomerulonefritida, vysoký krevní tlak, polycistické ledviny, vrozené vady ledvin, nadměrné užívání léků či vystavení toxinům nebo nadměrné pití alkoholu.

Onemocnění ledvin a jejich příznaky

Zánět ledvin (nebo také horních močových cest) existuje v akutní i chronické formě. Při akutním zánětu vás může postihnout horečka, zimnice a třesavka, bolesti v bederní oblasti či v podbřišku a zvracení. Nechybí také časté močení a nucení na močení, pálení či bolest při močení a v některých případech výskyt hnisu nebo krve v moči.

Chronický zánět je o něco nebezpečnější, protože se zpravidla projevuje velmi mírně – nejčastěji tupou a pulsující, zřídka ostrou bolestí v boku.

Záněty ledvin jsou u dětí velmi časté. Trápí malé děti, jako i dospívající dívky a způsobují je nejčastěji bakteriální infekce.

Ledvinové kameny poznáte podle ostré bolesti, která vyzařuje od posledního žebra do boku, resp. až do slabin i nohou.

Ledvinové kameny

Ledvinová kolika vzniká zastavením odtoku moči – její příčinou jsou nejčastěji ledvinové kameny zaseknuté v močových cestách. Důsledkem je zánětlivá reakce na poranění výstelky močového traktu. Bolest je způsobena také křečovitým stažením svalstva močových cest v důsledku zaseknutého kamene.

Další příznaky špatně fungujících ledvin jsou otoky končetin způsobené hromaděním vody (výjimkou při nemoci ledvin není ani velké břicho, ve kterém je zadržována voda), únava a slabost v důsledku úbytku červených krvinek, ztráta orientace s točením hlavy až závratěmi, bolesti křížů, vyrážky, svědění kůže či vypadávání vlasů.

Oslabené ledviny mohou mít na svědomí i nevolnost až zvracení (zejména ráno) způsobené nahromaděním dusíku ze zadržených toxinů, zápach z úst podobný čpavku v důsledku vyšší hladiny močoviny v krvi, studené ruce a nohy či dušnost při minimální námaze.

Léčba u lékaře

Při výskytu některých z uvedených příznaků, případně při přetrvávající bolesti v boku, podbřišku nebo třísla byste měli navštívit praktického lékaře. Ten vás pravděpodobně doporučí ke specialistovi – ledvinami se zabývá nefrologie.

Zánět ledvin v těhotenství rozhodně nezanedbejte. Ledviny jsou totiž v těhotenství přetěžovány a jsou více náchylné k onemocnění. Zánět ledvin zbytečně zatěžuje organismus těhotné ženy a případná horečka může způsobit stahy dělohy a tím vyvolat předčasný porod.

Vyšetření ledvin

Nefrolog pak určí onemocnění pomocí krevního obrazu, biochemických či močových testů a ultrazvukového, resp. CT nebo MR vyšetření.

Léčba pak probíhá v závislosti na diagnostikovaného onemocnění. Lékař vám může předepsat na zánět ledvin antibiotika, analgetika na zmírnění bolesti či antiemetika proti zvracení. V případě ledvinových kamenů je nasazena litotrypse – rozbíjení ledvinových kamenů. V současnosti se tato procedura provádí i neinvazivně.

Jako prevenci lékaři doporučují předcházet nachlazením a udržovat ledviny v teple, dodržovat hygienu po močení, stolici a po pohlavním styku, dbát na pravidelnou stolici, kontrolovat krevní tlak a dodržovat léčebný režim cukrovky.

Vybíráme z katalogu

Bolest a zánět ledvin – domácí léčba

Na slabší zánět ledvin či obnovu jejich funkce po onemocnění pomohou i bylinky či úprava stravy. Pokud vám lékař onemocnění ledvin už diagnostikoval, před užíváním bylin či jiné podpůrné léčby se s ním pro jistotu nejprve poraďte.

Bylinky podporující činnost ledvin:

 • Petržel – je to silné přírodní diuretikum, tj. látka podporující vylučování vody z těla močením. Díky jeho vlastnostem dokáže ledviny čistit od toxinů způsobujících problémy. Pokud máte po ruce sušenou či čerstvou petrželku, její čajovou lžičku nechte vyluhovat v jednom šálku horké vody asi 5 min. Pijte dva šálky tohoto výluhu denně.
 • Pampeliška – kromě močopudných vlastností podporuje správnou funkci jater a trávicí soustavy. Čaj z pampelišky pijte dvakrát denně.
 • Přeslička rolní – má močopudné účinky a využívá se při onemocněních ledvin a močových cest. Čaj si připravíte z 1 čajové lžičky přesličky na 250 ml vody – nechte zapařit a krátce vyluhovat.
 • Zázvor – má detoxikační účinky, proto se používá nejen na podporu léčby ledvin, ale i při nachlazení a jako prevence před nemocemi dýchacích cest v zimních obdobích. Pozor – při zánětu hrdla není vhodný, protože vysouší sliznici.
 • Kopřiva – má výrazné močopudné účinky a působí preventivně vůči tvorbě ledvinových infekcí i kamenů. Čaj z ní pijte dvakrát denně. Pozor – konzumace kopřivy může omezit účinek léků na cukrovku nebo vysoký krevní tlak.
 • Medvědice lékařská – působí močopudně a pomáhá bojovat proti infekcím. Udržuje také normální hladinu pH v organismu. Nejvhodnější na konzumaci je čaj z medvědice, který pijte dvakrát za den.

Zánět ledvin pomůže vyřešit upravená strava – dbejte na dostatečný příjem tekutin, zejména vody. Omezte ve stravě to, co zatěžuje ledviny – kofein, slazené nápoje, stejně jako další cukry. Zkuste méně solit, protože sodík zadržuje vodu v těle (najdete ho ve vyšším množství iv některých minerálních vodách). Přiměřená strava na ledviny by měla zahrnovat dostatek hořčíku a vitamínu B6.

Zázvorový čaj

Snižte také příjem fosforu a oxalátů, které reagují s vápníkem a mohou vytvářet ledvinové kameny. Oxaláty (nazývané také šťavelany nebo kyselina šťavelová) najdete ve špenátu, kakau, borůvkách, fazolích či čajových listech. Pro lidi s vážnějšími poruchami ledvin lékaři doporučují omezit také konzumaci bílkovin – maso pouze v podobě 1 menší porce denně a nahradit mléčné výrobky rostlinnými (např. rýžové mléko).

S prevencí a léčbou ledvin vám také pomohou podpůrné výživové doplňky. Ty obsahují nejčastěji bylinné či jiné přírodní extrakty podporující odvodňování organismu a aktivitu ledvin.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?

Mnozí považují roušky za účinnou ochrannou pomůcku před koronavirem. Podívali jsme se na to, do jaké míry jsou roušky a respirátory účinné a jak je možné se před koronavirem účinně...

Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?

Čína hlásí stovky mrtvých a tisíce nakažených. Počet obětí i nakažených bude pravděpodobně stoupat. Je důvod k panice? V našem informačním článku vám o něm prezdradíme vše podstatné.

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...