Alergie na chlad i u dětí. Projevy jsou rýma, kašel. Krém na ruce pomáhá

Alergii si většinou spojujeme s příchodem jara a probouzející se přírodou. Všichni, kterým v jarních a letních měsících dělá alergie společnost, se těší na zimu. V zimních měsících se jí zbaví.

Mladá žena s alergií na chlad přecházející se v přírodě

Víte, že to takto být nemusí? Alergii můžete mít iv zimě. Na chlad.

Jak zjistíte, zda alergií na zimu trpíte?

Alergie na chlad se projevuje podobně jako rýma. Neodhalíte ji hned. Kýchání a častá bezbarvá sekrece z nosu jsou příznaky více onemocnění, které budete řešit dříve.

Přiložte si kousek ledu na vnitřní stranu zápěstí, nechte ho působit a sledujte, co se s pokožkou pod ledem a v jeho okolí děje. Pokud ruka výrazně zrudne, začne svědit a oteče, začněte alergii na chlad věnovat větší pozornost. Na alergiológii lékař posoudí reakci pokožky na chlad na rukou po kontaktu se studenou vodu. Vyšetření se nemusíte bát. Nebolí.

Alergii jste nikdy neměli. Proč teď?

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří se chladu vystavují pravidelně, protože zimu bez běhu, kola či lyží si nedokážete představit? Je možné, že alergie na chlad začne trápit i vás. Přihlásit se může v každém věku. Postihuje 2 lidí z 1 000 a častěji se vyskytuje u žen.

Kýchání jako projev alergie na chlad

Příznaky, které alergii na chlad doprovázejí

 • Zarudlá pokožka na rukou a nohou až otok,
 • suchá, až popraskaná pokožka na tvářích,
 • výrazné zarudnutí a zhoršení příznaků při průchodu teplo – zima,
 • dušnost a bolest v krku.

Nejvýraznější příznak – chladová kopřivka

Spadly jste někdy do kopřivy? Tak pak přesně víte, jaký má toto onemocnění průběh. Místo, kterého se kopřiva dotkne nabobtná, zčervená a nepříjemně svědí. Čím více to škrabete, tím je to horší. Kopřivka, kterou zapříčiňuje chlad, se chová stejně. Když se nebudete škrábat, zbavíte se jí rychleji. Říká se to snadno, vím.

Kopřivka se spojuje s pobytem venku a teplotou pod bodem mrazu. Citlivější jedince může potrápit, i když teploměr ukazuje plusové hodnoty. Je to individuální.

Alergie v podobě vyrážky se nejčastěji vyskytuje na rukou, krku a tvářích. Postihuje zejména místa, která před zimou nejsou dostatečně chráněny. Její výskyt může zvýšit i rychlý přechod z mrazu do tepla. Snažte se jim vyhnout nebo je maximálně omezte.

Alergie na chlad se objevuje i u dětí. Její léčba trvá déle. Dětem nevysvětlíte, že škrábání její průběh zbytečně komplikuje.

Chladová kopřivka

Příznaky alergie na chlad se do cca tří dnů ztratí i samy. Když se tak nestane, vyhledejte lékaře. Jejich léčba si vyžádá více pozornosti.

Alergie na chlad v létě

Ano, přihlásit se může i v létě. Není to nic výjimečného. Skočíte do studené vody, abyste zchladily a venku vyjdete s červenými skvrnami. Tělo reaguje na změnu teploty, zda je léto a zda mráz. Ani při zmrzlině, ledové kávě a osvěžujícím drinku plném ledu si nemůžete být jisti. S otokem rtů a jazyka si ho určitě nevychutnáte tak, jak jste si představovali.

Jak alergii na chlad léčit?

První pomocí, jsou při alergii anthistaminiká a krémy s tlumícím účinkem. Preventivně se můžete natřít krémem, který pomáhá teplotní změny prostředí překonávat. Je jen na vás, jestli si na to v zimě vzpomenete dříve, než se alergie přihlásí.

Krémování rukou kvůli alergii na chlad

Víte, čeho je alergie na chlad schopná. Antihistaminika, kortikoidy a adrenalin mějte pro jistotu stále po ruce. V případě potřeby se vám určitě sejdou. Alergie na chlad může stupňovat a v nejhorším případě přerůst až do život ohrožujícího anafylaktického šoku. Nepodceňujte ji.

Alergie na chlad a homeopatie

O účinnosti homeoaptickej léčby se stále vedou spory. Zda mají homeopatické léky pozitivní vliv na léčbu této alergie je sporné. Často se při homeopatii setkáváme s tvrzením, že úspěšnost léčby je jen placebo. Je na každém z nás, jakou léčbu si vybere. Pokud jste přesvědčeni o tom, že vám homeopatie pomáhá, tak to s ní skuste.

Náš tip na ochranné krémy proti chladu

Který krém na boj s alergií proti chladu je ten nejlepší? Otestujte si je. Každému sedí něco jiného. Dermatologové doporučují krémy střídat, aby si tělo na ochranné složky nezvykle.

S alergií bojujte dříve, než se přihlásí

Máme několik tipů, které vám s alergií na chlad pomohou. Není to nic komplikované. Zkuste je dodržovat a sledujte, jak se bude alergie vyvíjet. Netvrdíme, že se jí zbavíte. Už jen zmírnění příznaků, které znepříjemňují život stojí za to.

 • Na to, aby si pokožka na střídání teplot zvykla, je otužování přímo stvořené. Jděte na něj postupně. Střídejte teplou a zimní vodu při sprchování a sledujte, jak na to vaše tělo reaguje. Teplotní rozdíl zvyšujte postupně a do extrémů zbytečně nezacházejte,
 • v zimě bez čepice, šály, rukavic, kukly či šátky přes obličej venku ani nechoďte. Čím méně pokožku ukážete světu, tím lépe,
 • nesportujte při největších mrazech. Počkejte si na sluníčko. Nezapomeňte na rozcvičku. Než vyběhnete do ulic se doma pořádně rozcvičte,
 • vyhýbejte se rychlým přechodem z chladu do tepla a naopak,
 • jděte ven. Procházka denně vám neuškodí. Na zimu si třeba zvykat,
 • oblečení v zimě nepodceňujte, ale ani to s ním nepřehánějte. Všeho moc škodí,
 • dům příliš nepřetápějte a pravidelně větrejte,
 • navštěvujte sauny a solné jeskyně,
 • vyhýbejte se příliš studené (ledové) vodě,
 • pokožku, která je chladu vystavována nejčastěji (obličej, krk, ruce), chraňte hypoalergenním krémem na mastné bázi.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...