Co na zubní kámen? Pasta, škrabka i dentální párátka

Esteticky i zdravotně nepříjemná záležitost - zubní kámen netřeba podceňovat. Jeho vzniku sice můžeme předcházet, ale i tak není vyloučeno, že se neobjeví. V tomto případě je ideální zbavit se ho co nejdříve, aby nevyvolal onemocnění zubů a dásní. Proč se tvoří? Jak ho odstranit? Které přípravky jsou dobrou volbou? Fungují domácí recepty?

Kontrola zubního kamene na zubní prohlídce

Téma ústnej hygieny rezonuje v ušiach pomerne často, no aj napriek tomu sa stále mnohí neriadia heslom „jednoduchšie než riešiť (liečiť) komplikácie je predchádzať im...“. Zubný kameň má tendenciu pôsobiť ako neškodný návštevník, no za jeho prítomnosť sa platí. A to doslova.

Oblíbené produkty

Co je zubní kámen?

Plak, který se v ústní dutině postupně hromadí, nevěstí nic dobrého. Podobu zubního kamene však nabývá až jeho ztvrdlá forma, která je pevně uchycena na zub. K odstranění v tomto stádiu už nestačí běžná domácí péče, vyžaduje odborné provedení dentální hygieny.

Zubní kámen je individuálním problémem. Plak, který mu předchází, probíhá jako fyziologický proces, a proto se někomu tvoří více, jinému méně. Ovlivněn je několika faktory. Hygiena a správná technika čištění zubů má v tomto směru nezastupitelnou roli, ale i tak nedokáže eliminovat zubní kámen na nulové hodnoty.

Proč se tvoří?

V ústní dutině se nachází několik druhů bakterií. Laicky je můžeme rozdělit na dobré, které mají za úkol štěpit potravu a udržovat potřebné pH, ale také na špatné, které vznikají např. při nedostatečné nebo nesprávné hygieně, během nemoci. Důvodů na vznik zubního kamene je ale více.

Možné příčiny:

 • bakterie + hygiena = zbytky potravy se v průběhu dne zachycují na okrajích dásní, zubech i v mezizubních prostorech. Mikroorganismy jejich přeměňují na plak, který je ale téměř neviditelný (vytváří však drsný a vhodný podklad pro hromadění dalších částí jídla, a tím i další vrstvy povlaku). To, zda se změní na viditelně hrubší, záleží zejména od pravidelné a správně prováděné hygieny. Začíná se totiž tvořit již 2 hodiny po jídle a tvrdý nános dokáže vzniknout již za 2 týdny.
 • kvalita slin + složení potravy = mnozí lidé si opravdu poctivě a pravidelně myjí zuby, přesto se u nich tvoří zubní kámen rychleji než u těch, kteří si s ústní hygienou příliš velké starosti nedělají. Mohou za to ložiska slin v kombinaci s dalšími organickými látkami v ústech - výsledkem je jejich zmineralizovanie. I proto bývají nejvíce postiženy dolní řezáky a horní stoličky (místo, kde ústí slinné žlázy).
 • genetika + zdravotní stav = tvar zubů a jejich rozložení může být dáno geneticky. Židle s komplikovaným rýhováním či lidé s překrývajícími zuby mají vyšší předpoklad pro tvorbu zubního kamene. Užívání některých léků má na ní také svůj podíl (samotný zubní kámen není dán geneticky!).

Jak vypadá zubní kámen?

Jde o nažloutlý, někdy až světle hnědý zanesen vodním kamenem materiál, který pokrývá část zubů v blízkosti dásní (v některých případech i jejich celou plochu, mluvíme však o vysokém stadiu zanedbání ústní hygieny, kdy se objevuje i jako černý povlak na zubech). Sám o sobě nezpůsobuje bolest, ale může vyústit do komplikací, které bolestivé jsou.

Zuby se zubním kamenem

Jaké je riziko, když si ho nedáme odstranit?

Zubní kámen může způsobit:

 • nepříjemný zápach z úst
 • krvácení dásní
 • zánět dásní, později parodontitidu
 • v některých případech i ovlivnění fungování trávicího traktu (pokud pronikají nahromaděné toxické látky ze zánětu do krve)

Doplňující informace: Při parodontitidě organismus vnímá zubní kámen jako cizorodou látku a začíná bojovat záněty. Následkem toho dáseň kolem zubu ustupuje, odkrytý zub začíná kývat. Dochází k poškození vláken, které fixují zub ke kosti a nakonec k jeho vypadnutí (samotný zub může být přitom zdravý, bez kazu).

Jak se ho zbavit?

To, že je nutností, a mělo by být i samozřejmostí, čištění zubů 2x denně není žádná novinka. Ideálně v kombinaci mezizubních kartáčků nebo dentální nitě. Pokud patříte k těm, kteří tyto podmínky nesplňují na 100%, pravděpodobně budete muset sáhnout po speciálních produktech určených k prevenci a odstranění zubního kamene cena kterých se pohybuje od "drobných" až po stovky Kč (viz níže).

Jak odstranit tlustou vrstvu zubního kamene? Pokud jde o navrstven zubní kámen, jediným řešením je procedura u kvalifikovaného odborníka. Ten určí, který způsob bude v konkrétním případě efektivní. Zaplatíte od 150 Kč až po cca 1500 Kč (v závislosti na množství zubního kamene, typu odstraňovač metody, preventivních prohlídek, na tom, zda je zákrok prováděn v soukromé stomatologické ambulanci apod.).

Metody na odstraňování zubního kamene u zubaře:

 • ultrazvuk - pomocí přístroje se přenášejí ultrazvukové vlny, které rozbijí nánosy zubního kamene nad dásněmi i pod nimi, přičemž zákrok trvá jen pár minut (tato metoda je vhodná i na zubní kámen u psa);
 • mechanické odstraňování pomocí speciálních škrabek a kyret - časově náročnější, ale důkladná metoda;
 • tzv. polishing (leštění) nebo modernější metoda pískování se používají na závěrečné "vyhlazení zubů" - zbavení se zbývajících mikročásteček a pigmentů pomocí silného proudu vody, vzduchu a písku.

Je odstranění zubního kamene bolestivé? Podle doporučení dentálních hygieniků je ideální, pokud návštěvu u nich absolvujete 1x pololetně. Tehdy se nemusíte obávat bolesti. Pokud mluvíme o silné vrstvě kamene zasahující až pod dáseň, může se na její prevenci použít lokální anestezie.

Jaké přípravky lze použít k jeho odstranění?

1. Roztok na vodní kámen:

2. Zubní pasta proti zubnímu kameni:

3. Ústní voda na zubní kámen: poskytuje ochranu dásní a eliminuje tvorbu "špatných bakterií" v ústní dutině, které mohou vytvářet zubní kámen a zápach z úst (s jejím používáním to ale netřeba velmi přehánět, protože podle některých odborníků dokáže vyhubit i "dobré bakterie" ). Při výběru konkrétního produktu si všímejte složení a určitě upřednostněte přípravky bez obsahu alkoholu (např. Elmex caries protection, Sensodyne cool Mint, Meridol HALITOSIS aj.).

4. Tzv. ústní sprcha (zubní sprcha): využívá jedinečnou technologii mikrobublinek k likvidaci anaerobních bakterií zubního plaku. Šetrně masíruje dásně a zamezuje jejich krvácení. Vyčistí i těžko dostupná místa, můstky i korunky. Pokud vás zajímá, jak odstranit zubní kámen z protézy, o slovo se hlásí právě tento pomocník. Jeho používání je vhodné jako doplněk ke každodenní ústní hygieně (např. Oral-B Oxyjet MD20, Panasonic EW1611 aj.).

5. Škrabka na zubní kámen: jde o nástroj ukončený malým háčkem, díky kterému je možné dostat se i pod nános zubního kamene z mezizubních prostor či z oblasti podél dásní. I když hovoříme o poměrně precizním odstraňování, vyžaduje nejen delší čas, ale především zručnost. Právě proto odborníci nedoporučují používat škrabku v domácím prostředí.

Profesionální čištění zubního kamene

Jak odstranit zubní kámen doma?

Nejlepší léčbou je prevence. Profesionální čištění zubů je sice důležité, ale stále je jen doplňkem ke každodenní péči o ústní hygienu. Ta by měla být alfou omegou. I proto jsou babské recepty na odstranění zubního kamene funkční pouze do té míry, pokud nemluvíme o několika vrstvách zubního plaku.

Alternativní tipy na odstranění zubního kamene:

 • Na zubní kámen ořechy? Ano. Nechte povařit ořechové skořápky 15 min., Do vychladlého odvaru namočte zubní kartáček a zuby myjte 2 - 3x denně, dokud nedocílíte žádaný efekt (cca 30 g / 2 dcl).
 • Slupka z pomeranče (očištěná od pesticidů) obsahuje enzymy, které pomáhají zbavit se usazeného povlaku. Stačí jí procházet po zubech alespoň 3 minuty 2x denně. Jako "zubní peeling" funguje i žvýkání a "promílení" lněných semínek.
 • Kokosový olej je v podstatě náhradou ústní vody. Předchází onemocnění dásní i tvorbě zubního kazu. Jeho chuť je však pro mnohé nepříjemná a proplachování časově náročné (nejde ani tak o samotnou délku trvání, ale o výdrž během ní - olej nepřetržitě přeléváte ze strany na stranu). Pokud si troufáte, učiňte tak ne zcela plnou polévkovou lžící v trvání cca 10 - 15 min.
 • Mořská sůl má antibakteriální účinky a kromě zubního plaku řeší několik problémů ústní dutiny, např. zápach úst, "bělení zubů" a i. Povrch navlhčené zubního kartáčku namočte do mořské soli a 2x v týdnu ní omyjte zuby.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...