Jak snížit vysoký krevní tlak? Pomohou léky i přírodní léčba

Vysoký krevní tlak, odborně hypertenze, zvyšuje riziko mnoha onemocnění. Vlivem dlouhodobého působení vysokého krevního tlaku dochází například k poškozování stěn cév, které magnetických hlav.

Měření krevního tlaku tlakoměrem

Také se mohou začít projevovat negativní důsledky na srdci, ledvinách, či dokonce mozku, v podobě ztrátě paměti. Vysoký krevní tlak je často se vyskytující kardiovaskulární chorobou, která trápí lidi po celém světě, a to přesto, že o ní nemusí mít v počáteční fázi vědomost. Faktory zvyšující riziko vzniku hypertenze souvisí především se správnou životosprávou. I když je toto slovní spojení v současnosti pro mnohé klišé, faktem zůstává, že odráží zdravotní stav.

Kvalitní domácí tlakoměry Omron, Microlife či Tensoval za výhodnou cenu najdete v nabídce online lékárny Dr. Max!

Kdy je krevní tlak vysoký? Krevní tlak a optimální hodnoty

Někteří lidé mají vysoký krevní tlak i několik let, aniž o tom věděli. Tlak se totiž mění i během dne, a to vlivem různých subjektů. Změnit ho může prudké postavení z postele, fyzická aktivita, nikotin, emoční vypětí a podobně. Je normální, že občas je váš tlak vysoký, ale jeho objevování se v pravidelných intervalech vyžaduje pozornost.

Pokud se člověk nachází v klidové poloze, ideálem je 120/80 mmHg. První číslo měří tzv. systolický tlak, kdy je krev při srdečním stahu vypuzována ze srdce do tepen. Druhé číslo je diastolický tlak, měřený při uvolnění srdce.

Mezní hodnota mezi normálním krevním tlakem a hypertenzí je 140/90 mmHg. Pokud si měříte tlak doma, měli byste být v klidném režimu, ideální je, pokud třicet minut předtím nebudete jíst, cvičit, pít kávu nebo alkohol.

Jak správně měřit tlak? Manžetu tlakoměru upevněte nad loket, předloktí nechte volně opřené o stůl na úrovni srdce. Rukou nehýbejte. Změřte tlak třikrát, mezi měřeními čekejte pět minut. Spriemerujte druhé a třetí měření, to si zapište a porovnejte se staršími a později novějšími hodnotami.

Co způsobuje vysoký krevní tlak – příčiny vzniku

To, že máte hypertenzi, si zpočátku nemusíte vůbec uvědomovat. Symptomy jsou totiž nenápadné a neprojevují se ve výrazné podobě. Vysoký krevní tlak nebolí. Bolestivé jsou až jeho důsledky, které vznikají při dlouhodobém neléčení.

Měření krevního tlaku seniorky

I když není nutné utíkat k lékaři s každou bolestí, kterou občas pociťujete, pravdou je, že podceňování by mohlo mít později mnohem závažnější charakter. Vysoký krevní tlak má několik možných příčin vzniku. Mohou ho vyvolat:

 • genetické predispozice a věk,
 • nadměrná konzumace alkoholu a kouření,
 • sedavý způsob života,
 • nadváha a obezita,
 • jiné onemocnění (například zvýšená činnost štítné žlázy),
 • nežádoucí účinek užívání některých léků (například steroidy, antikoncepce apod.),
 • nadměrný příjem soli (nadměrné množství sodíku),
 • těhotenství,
 • nadměrný stres.

Příznaky vysokého krevního tlaku

I když, jak jsme již naznačili, se hypertenze většinou projevuje až po delší době, u některých lidí jsou příznaky citelné, ale pouze zřídka je jejich souvislost připisována skutečnému problému. Mezi nejčastější patří:

 • bolest hlavy,
 • bušení srdce,
 • nadměrné pocení,
 • únava, nespavost a snížená výkonnost,
 • nervozita,
 • tlaky za hrudní kostí,
 • šumění v uších.

Máte podezření na vysoký krevní tlak a sami jste si několikrát naměřili znepokojivé hodnoty? Neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud se po vyšetření u odborníka potvrdí hypertenze, čeká vás rentgen hrudníku a echokardiografie. Prostřednictvím nich se obvykle prokáže, že levá srdeční komora je zvětšena, a to kvůli větší zátěži a výkonu kvůli zužování a průchodnosti cév.

Vybíráme z katalogu

Vysoký krevní tlak – první pomoc přírodní léčba

Doporučuje se omezit příjem kuchyňské soli na maximálně pět gramů denně (odpovídá přibližně čajové lžičce). Omezení se tím pádem týká i hranolků, bramborových lupínků, uzenin a jídel z rychlých občerstvení. Platí také pro minerálky, moučné a sladká jídla, kávu a další nápoje s obsahem kofeinu.

Méně soli při vysokém krevním tlaku

Zapomenout byste měli na alkohol a nikotin. Zvyšte příjem polynenasycených omega-3 mastných kyselin v podobě ořechů, semínek, ryb. Případně sáhněte po výživovém doplňku s jejich obsahem.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s Walmark Omega-3 rybí olej Forte

Užívání hořčíku (ne, pokud máte problémy s ledvinami) vám zase zlepší volnější tok krve a pomůže udržovat rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem. Ten můžete zase zvýšit příjmem brambor, pomerančů a banánů. Pokud se rozhodnete koupit si ho v lékárně, pak vám doporučujeme sáhnout po kvalitních ✅ tabletách Magnesium B6.

Dopřejte si tmavé pečivo, celozrnné těstoviny, sóju, obilné vločky, včelí med, pohanku, zelený čaj, hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 70% a maso bez vysokého množství tuku. Bylinky jako zázvor, skořice a kořen z kozlíku se také doporučují. Samozřejmě, zelenina a ovoce je v tomto případě nutností.

Ovoce a zelenina na snížení vysokého krevního tlaku

Neměli byste zapomínat zejména na cibuli a česnek, celer, červenou řepu, avokádo, špenát bohatý na kyselinu listovou, ale i luštěniny. Nepřetěžujte své tělo, ale pohyb určitě zařaďte do denního harmonogramu, například v podobě procházek.

Na vysoký tak jsou vhodné i různé relaxační a meditační techniky. Jóga je jedním z doporučených řešení.

Léky na vysoký krevní tlak – léčba je na nich závislá

Léky nedokážou naladit váš životní styl na správnou vlnu. Zdravé stravování, dostatek spánku a pohybu máte ve svých rukou pouze vy. Faktem ale zůstává, že jejich užíváním jsou hodnoty tlaku udržovány v normě, čímž je prokazatelně prodloužená délka života. Medikamentózní léčba je účinná a obvykle stačí užívat jednu tabletu denně. O tom, které léky vyhovují právě vám, musí rozhodnout lékař. Většinou jde o diuretika, blokátory kalciového kanálu, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu atd.

Nepouštějte se do experimentů s vlastním zdravím. Navíc, pokud trpíte jinými zdravotními obtížemi, nesprávná kombinace léčiv a různých výživových doplňků by se vám nemusela vyplatit. Platí však, že úprava jídelníčku a životního stylu je při léčbě medikamenty správnou volbou.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak snížit cholesterol? Léky a strava pro dobré hodnotyJak snížit cholesterol? Léky a strava pro dobré hodnoty

Cholesterol je tuková látka, nezbytná pro správné fungování organismu. To se odvíjí právě od jeho optimální hladiny 5,0 mmol / l. V našem článku se dozvíte jak ho v případě potřeby snížit.

Tabletky, bylinky a čaje na snížení hladiny cukru v krviTabletky, bylinky a čaje na snížení hladiny cukru v krvi

Hladinu glukózy v krvi udržuje v optimálním množství hormon inzulín. Pokud je jeho hladina nižší, hladina cukru v krvi se zvyšuje. V našem článku vám poradíme co brát na vysoký cukr.

Krémy a léky na křečové žíly na nohou. Domácí léčba fungujeKrémy a léky na křečové žíly na nohou. Domácí léčba funguje

Trápí vás pohled na nohy s křečovými žilami? Pak si přečtěte náš článek, ve kterém najdete cenné rady jak se jich zbavit. Pomohou nejen léky, ale také oblíbené krémy.