Výplach nosu? Stříkačka, láhev i konvička. U dětí nepoužívejte sůl

Džalíl Netia, nosní sprcha, laváž nosu, to jsou slovní spojení, která pojmenovávají stejný proces - výplach nosu. První z nich označuje uvedenou proceduru v rámci jógy. Právě jogíni patří k těm, kteří činnost otužování sliznice nosu provádějí po staletí. Tento starý čínský recept doporučuje z hlediska prevence onemocnění či zdravějšího dýchání u alergiků i moderní medicína. Co je hlavním důvodem?

Výplach nosu slanou vodou nejen při rýmě

Péče o sliznici nosu není běžným hygienickým návykům. Dokonce, mnozí se k vyplachování nosu solným roztokem staví podezíravě. S použitím praktické "lavážní pomůcky" v kombinaci správné koncentrace fyziologického roztoku však nehrozí žádné nebezpečí či nežádoucí účinky. Jak provádět nosní hygienu? Jsou potřeba speciální aplikátory?

Oblíbené pomůcky na výplach nosu

Zdravotní benefity vyplachování nosu

 • otužování nosní sliznice, prevence před viry a bakteriálními infekcemi,
 • odstranění suchých kousků hlenu, prachu či jakýchkoliv nečistot, včetně alergenů,
 • zmírňování příznaků alergie, zánětu vedlejších nosních dutin,
 • zlepšení průchodnosti dýchacích cest, zvlhčení sliznice (odstraní nepříjemný pocit suchého nosu),
 • přirozené uvolnění nosu při rýmě (i při ucpaném nosu během těhotenství v důsledku hormonálních změn),
 • napomáhání k lepšímu a rychlejšímu zotavení po chirurgických výkonech v oblasti nosu.

Doplňující informace: Sprcha nosu je vhodná i pro děti (pod dohledem dospělého) od 4 - 5 let. Kritériem je, aby dítě vědělo smrkat. Pokud tuto činnost správně neprovádí ani v pozdějším věku, s hygienou nosu vyčkejte (alternativou pro děti jsou tzv. odsávačky a inhalátory).

Čím nos vyplachovat?

Laváž nosu vyžaduje solný roztok. Ten je možné zakoupit v lékárně nebo připravit v domácím prostředí. První zmíněný je sice bezpečnější, avšak při správném poměru soli a vody nehrozí nežádoucí účinky ani s koncentrátem vyrobeným doma (návod níže).

Na nosní hygienu Můžete použít následující přípravky a pomůcky:

 • Vincentka nasalis - koncentrovaná minerální voda je určena na proplachování nosních dutin a nosohltanu. Součástí balení může být i konvička na výplach nosu Vincentkou, v níž se smíchá 20 ml koncentrátu a 230 ml vlažné vody.
 • Láhev na výplach nosu se solným roztokem (např. ClinSin men, Respimer, NeilMed Sinus Rinse) - stlačením láhve přiložené ergonomickým aplikátorem k nosní dírce dojde díky tlaku a objemu tekutiny k promytím nosní dutiny.
 • Stříkačka na výplach nosu (např. Janett) - výplach nosu stříkačkou může být rychlý a bezproblémový. Vyžaduje opatrnost při regulování tlaku.
 • Voda z kohoutku a kuchyňská sůl - přirozené prostředí nosu je slané a teplé, a proto se na "domácky výplach nosu" používá převařená voda z kohoutku (kvůli kvalitě), ochlazena na tělesnou teplotu těla. Studená voda by mohla dráždit nosní sliznici, horká by byla stejně nevyhovující.

Jak se to dělá?

Před samotným provedením nosní sprchy je třeba připravit si solný roztok (pokud jste si v lékárně nekoupili izotonický roztok na to určený), ideálně do konvičky. Pomocí odměrky (bývá součástí jejího balení) nasypte 2,7 g kuchyňské soli (NaCl) a dolijte 300 ml vlažné vody. Promíchejte vzniklou směs (např. použitou odměrkou) nebo protřepejte konvičkou, aby se sůl rychleji rozpustila.

Pomůcky na výplach nosu - konvička

 • Nakloňte se nad umyvadlo, hlavu mírně pootočte na jednu stranu (jako byste dívali bokem). Bradu velmi nevysunujte, držte ji v pozici blíže k hrudníku, ale nezatlačujte.
 • Ústí konvičky přitlačte k pravé nosní dírce tak, abyste jím uzavřeli její průchod. Pozor! Konvičku nasměrujte zboku nosu, ne zepředu!
 • Dýchejte ústy (někteří doporučují zrychlit dýchání, ale tato zkušenost je individuální).
 • Pomalu naklánějte konvičku tak, aby voda samovolně protékala nosem a vyšla druhou nosní dírkou ven.
 • Pokud je obsah konvičky poloviční, přerušte proces, zvedněte hlavu a vysiakajte se.
 • Opakujte celý postup u levé nosní dírky.

Doplňující informace: V případě, že je nosní sliznice oteklá, nemusí voda ihned protéct přes druhou nosní dírku. Nechte solný roztok v nosních dírkách působit cca 5 sekund ve střídavých intervalech. Chce to jen více trpělivosti a ucpaný nos se postupně zprůchodní.

Na co nezapomenout?

Je důležité, aby veškerá slaná voda vytekla ven z nosu. Pokud i po vysiakaní máte pocit, že výsledek není stoprocentní, vyzkoušejte jednoduchý trik. Předkloňte se, hlavu pootočte do pravé strany a siakajte pouze z horní nosní dírky. Následně, stejně v předklonu, směřujte hlavu dolů a vysiakajte totožnou nosní dírku. Opakujte is levou stranou.

Netřeba zapomínat, že konvička je hygienickou pomůckou, a proto vyžaduje péči. Ta spočívá ve vypláchnutí čistou vodou. Pokud laváž nosu provádíte pravidelně, doporučuje se umýt konvičku horkou vodou alespoň sporadicky. Případné usazeniny soli se mohou odstranit octem. Vhodné je také sterilování vyvařením ve vodě.

Doplňující informace: Dodržováním uvedených zásad zamezíte usazování mikroorganismů. Navzdory "čistícím rituálem" by měl mít podle slov lékařů každý člen rodiny svoji konvičku.

Existují omezení o pravidelnosti laváže nosu?

Solné výplachy jsou v tradiční medicíně využívány od nepaměti. Ani moderní léčba se jim nebrání, právě naopak, doporučuje jejich všemi deseti. Nosní sprcha není jen prevencí před onemocněními či metodou jejich léčení. Její praktikování má hygienický význam, a proto ji lze opakovat dennodenně, i vícekrát za den.

Výplach nosu slanou vodou

Proplachování solným roztokem nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Omezení se týká pouze zbarvení sekretu (informaci uvádějí jen některé zdroje) - pokud je nažloutlý nebo zelený, měli byste s výplachem počkat, aby nedošlo k zavedení infekce do dýchacích cest či ucha. O počtu sprchy nosu za den rozhoduje účel. Pokud jde jen o prevenci či záležitost hygieny, 1x. Pokud trpíte rýmou, potřebujete uvolnit dýchací cesty kvůli alergii, klidně i 4x.

Doplňující informace: Limity a proplach nosu - jak často ho realizovat víme, ale i zde platí, že opatrnost je na místě. Přesný denní limit není stanoven, avšak podle nepsaných pravidel by neměl překročit číslo 5, i to pouze v případě rýmy.

Zkušenosti a recenze těch, co nosní sprchu zkusili

V diskusních fórech, v eshopech, lékárnách či článcích vyjadřujících se k danému tématu najdete jen minimum negativních recenzí. Obvykle souvisí s nesprávným provedením celého procesu výplachu. Zkušenosti říkají jednoznačně - ANO, laváž nosu funguje a její pozitivní vliv na zdraví je prokazatelný. Někteří, dokonce, potvrdili, že pravidelnou hygienou nosu se jim zlepšil čich, vůně a pachy vnímají intenzivněji.

Hodnocení zahrnují i pomůcky, které jsou při nosní sprše žádané. Plusy dostala zejména speciální konvička, která vyplachování výrazně zjednodušuje a do jisté míry ho dělá komfortním. Má konvička na výplach nosu recenze vyznívající v její neprospěch? Komentáře uživatelů se shodují v tom, že to chce jen praxe.

Zo skúseností s výplachom nosa:

Zkušenosti s používáním konvičky Rhino Horn

Skúsenosti s výplachom nosa modrykonik.sk

Co byste měli o vědět o konvičce Rhino Horn

 • Z čeho je konvička na výplach nosu vyrobena?
 • Konvičky Rhino Horn jsou vyrobeny z tvrdého plastu, z polyetylénu, bez obsahu bisphenolu, kadmia a ftalátů. Na nepřítomnost látek vzbuzujících možné obavy se zdravím byl tento materiál testován podle nařízení EU REACH a schválen pro styk s potravinami. Konvičky jsou recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí.
 • Pro koho je určena?
 • Pro všechny věkové kategorie. Dokonce, pro děti od 4 - 12 let je vyrobena speciální konvička Rhino Horn Junior. Oproti "dospělácké konvičce" ji uchopí mnohem jednodušší. Má menší objem cca o 200 ml a také menší ústí nálevky, díky čemuž se bez problémů přizpůsobí i dětskému nosánku.
 • Jak se používá?
 • Práci s konvičkou zvládne opravdu každý. Stačí když do ní nalijete izotonický roztok a při mírném předklonu a pootočení hlavy stranou začnete postupně naklánět ústí konvičky, pokud voda nezačne vytékat z vedlejší nosní dírky (podrobný návod jsme zmínili výše). Tento postup se opakuje i s druhou nosní dírkou, přičemž je třeba na výplach utratit celý objem připraveného roztoku a jeho zbytky z nosu vysiakať. Konvička se po použití musí z hygienických důvodů umýt.
 • Kolik stojí?
 • Cena za konvičku se pohybuje od cca 230 - 260 Kč. Za Junior verzi zaplatíte cca 200 - 230 Kč. Dostupné jsou i balení, které obsahují kombinaci hygienické pomůcky a roztoku na vyplachování. Např. Vincentka nasál spolu s proplachovací konvičkou 300 Kč Pomůcky na nosní sprchu jsou dostupné v online lékárnách, výdejnách zdravotních pomůcek či eshopech. Konvička na výplach nosu Rhino Horn má i svou alternativu, kterou je tzv. tatranská nosná sprcha.
 • Jaké jsou klady a zápory?
 • O konvičce Rhino Horn zkušenosti zákazníků jednoznačně v superlativech. Hygienická pomůcka totiž usnadňuje výplach nosu, který si mnozí před jejím nákupem dělali prostřednictvím různých podomácku vyráběných "zlepšováků". Tento způsob však nemusel být vždy šetrný k sliznici nosu.

Ve srovnání s ním má speciální nádobka následující výhody a nevýhody:

 • Pohodlná a šetrná metoda odstranění hlenu, prachu a cizorodých částic.
 • Prevence a péče o dýchací cesty - na alergickou i sezónní rýmu.
 • Bez nežádoucích vedlejších účinků.
 • Používání konvičky je jednoduché, zvládnou jej i děti.
 • Doporučují ji lékaři ORL.
 • Příznivá cena - zakoupena konvička nemá omezenou životnost, čili ji můžete používat v podstatě donekonečna.
 • Pokud nebude první pokus proplachování "úspěšný" (ve smyslu nesprávné polohy hlavy a tím vytékání tekutiny do hrdla), může odradit od dalšího používání.

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...