Tabletky a vitamíny na paměť nejen pro studenty. Zlepšení paměti a koncentrace

I vy občas pociťujete, že k práci či učení přistupujete s menší soustředěností? Některé činnosti vám trvají dvojnásobek původního času? Máte problém si zapamatovat určité věci? Chuť do učení, lepší paměť či koncentraci získáte i díky přírodním látkám, vitaminům, správné životosprávě či hrám.

Problémy s pamětí

Problémy s pamětí nemají pouze senioři. I když je pravdou, že se zvyšujícím se věkem její správné fungování postupně klesá, tento proces můžete zpomalit. Lidem ve středním věku prospěje, pokud si budou trénovat paměť s pravidelností. Studenti zase ocení možnost lepší koordinace při učení. Bez ohledu na věk bychom totiž měli mozek udržovat v dobré kondici, procvičovat ho a dodávat mu správné látky, které ho udrží zdravý.

Oblíbené produkty na paměť

Hry, cvičení a testy na paměť a pozornost

Informace, které přijímáme, zachycujeme buď cílevědomě, nebo bez zvýšené koncentrace a soustředění. Zjednodušeně řečeno, automaticky. Uchovávají se v senzorické, krátkodobé nebo dlouhodobé paměti. Pokud chceme, aby se uložili dlouhodobě, musíme je pravidelně opakovat a obnovovat.

Existují různé hry, techniky a cviky, které pomohou udržovat vaši paměť fit:

 • Kvízy, tajenky, sudoku – luštění křížovek obnovuje vědomosti, které člověk již v minulosti nabyl, čímž dochází k rozpomínání. Zároveň se mozek učí novým informacím, a tak se procvičují současně více druhů paměti.
 • Počítání – přesto, že matematika možná nebyla vaším oblíbeným předmětem, jednoduché počítání pomůže udržovat vaši paměť v kondici. Zkuste vypočítat běžné příklady na sčítání, odčítání, násobení a dělení, například cestou ze školy či z práce. Při placení v obchodě si ještě předtím, než vám dá prodavačka výdaj vypočítejte jeho hodnotu a podobně.
 • Představivost – každý z nás občas sní nad různými věcmi a přemýšlí nad příjemnými zážitky z minulosti. Zkuste si je vybavit v detailní podobě. I touto formou trénujete paměť. Vzpomeňte si na spolužáky a vašich učitelů z předešlé školy, přiřaďte jim jména. Zavřete oči a představujte si věci v místnosti. Jaký mají tvar? Kde se co nachází? I v exteriéru můžete přisuzovat různé podoby oblakům a podobně.
 • Vzdělávání a učení se nových věcí – trápí vás, že aktivně neovládáte cizí jazyk nebo byste je chtěli vědět víc? Zdokonalovat komunikační schopnosti můžete nejen během studií na střední či vysoké škole. Procvičování mozku podpoříte i získáním nových dovedností. Pusťte se do nějaké kreativní činnosti, která vás zaujala. Najděte si videonávody na internetu nebo se podrobně zajímejte o věci, které vás baví. Zjišťujte si o nich informace, čtěte knihy, články a podobně.
 • Hraní – zahrajte si šachy nebo karetní hru podněcující přemýšlení. I jméno město zvíře věc je dobrý nápad. Vyjmenujte co nejvíce slov začínajících na vybrané písmeno za určitý čas. Zavzpomínejte na češtinu a najděte synonyma nebo antonyma ke konkrétnímu slovu. Vžijte se do role básníka a napište báseň, která se rýmuje.
 • Testování – podle druhu paměti, kterou chcete procvičovat, si můžete udělat různé testy. Ve velkém množství je najdete i na internetu.

Pilulky na paměť nejen při učení

Pro všechny výživové doplňky a léky bez předpisu platí, že jejich užívání musí korespondovat s doporučeními stanovenými v příbalovém letáku. Ideálním řešením však bude poradit se o nich s lékařem, a to zejména tehdy, pokud trpíte nějakým onemocněním nebo se zamýšlíte nad jejich dlouhodobým příjmem. Samostatnou kategorií jsou děti a těhotné ženy.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie paměť a soustředění

Vitamíny na paměť a potraviny, ve kterých se nacházejí

Paměť je v podstatě výsledkem uchovávání a zpětného vybavování informací. Její trénování a zlepšování přispívá k vyšší kvalitě života. Nejde však jen o samotný přísun znalostí a dovedností. Značný vliv má i celková životospráva člověka. Klid a odpočinek působí na mozek regeneračně, vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou také důležitou podporou.

Z vitamínů, bylin a potravin působí příznivě na paměť následující:

 • Ginkgo biloba – obsahuje vysoké množství antioxidantů, které napomáhají k podněcování nervového systému. Blahodárné účinky na lepší myšlení či paměť se však nedostaví ihned. K dosažení tohoto výsledku je třeba dlouhodobé užívání. Pozitivní působení se projeví iu lidí, kteří trpí projevy úzkosti. Získáte ho jako doplněk stravy nebo v podobě léku předepsaného lékařem.
 • Vitamín B (i další vitaminy skupiny B) – thiamin je vitamin B1, zodpovědný za proměňování cukrů na energii a přispívající k podpoře nervového systému, ale i srdce a jater. Pokud ho máte nedostatek, projevit se může oslabení paměti a zvýšená přecitlivělost. Najdete ho například ve vaječném žloutku, celozrnných obilovinách, pivních kvasnicích, chřestu či ve vepřovém mase.
 • Brahmi – Bacopa monnieri je bylina, která roste v Himalájích a má prokazatelně pozitivní účinky na zlepšení paměti. Zároveň působí jako antioxidant a pomáhá redukovat stres a úzkost. Eliminuje zpomalené reakce a příznivě ovlivňuje různé mentální funkce.
 • Lecitin – napomáhá soustředění, zvyšuje intenzitu myšlení, paměti a kognitivních funkcí. Kromě toho má pozitivní účinky i na vysoký cholesterol. Najdete ho v mořských plodech, v sóji, brokolici, mléce či v luštěninách, ale i jako doplněk stravy.
 • Piracetam – jde o látku nacházející se ve volně prodejných lécích. Zlepšuje průtok krve v mozku a je prevencí vůči poklesu kognitivních funkcí. Právě u lidí s jejich poškozením má blahodárné účinky. Jeho užívání je bezpečné i při dlouhodobém užívání, avšak může se během něj dostavit nespavost či nervozita jako vedlejší účinek.
 • Borůvky a jahody – jejich konzumování ničí škodlivé radikály, čímž se zlepšuje průtok krve mozkovou hmotou. To má za následek bystřejší paměť i ve vyšším věku.
 • Červená řepa a luštěniny – pomohou tělu zbavit se škodlivin, podpoří okysličování mozku a zefektivní zpracování a zapamatování si informací.
 • Vlašské ořechy a lněná semínka – obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které zlepšují přenos informací v mozku a jejich uchovávání. Platí to io dalších potravinách se stejným složením.

Čaj na zlepšení paměti a koncentrace

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...