Syndrom vyhoření u zdravotních sester, studentů, učitelů i lékařů

Syndrom vyhoření nebo "burnout syndrome" se v posledních letech skloňuje stále více. Nejde jen o krátkodobou únavu a stres, které prožíváme v práci, ale tyto pocity, mohou přerůst do stádia dlouhodobého psychického a fyzického vyčerpání.

Syndrom vyhoření u dospělých – fyzické a psychické příznaky

Syndrom vyhoření může postihnout každého, zdravotní sestry, učitele či studenty. Jaké jsou příznaky a jak překonat syndrom vyhoření? Dozvíte se v následujících řádcích.

Co je syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v 70. letech minulého století americkým psychologem Herbertem Freudenbergerom, který jím popsal postupnou ztrátu motivace a emoční vyčerpání. Freudenberger o něm nejen šířil osvětu, ale sám syndromem vyhoření trpěl, a proto ho dokázal popsat i z osobní zkušenosti.

Syndrom vyhoření lze popsat jako pocit nesmírného fyzického, psychického a emočního vyčerpání. I když tento problém se dlouhá léta nepovažoval za oficiální diagnózu, Světová zdravotnická organizace se rozhodla zařadit jej do seznamu psychických poruch a definuje ho jako syndrom způsobený chronickým stresem na pracovišti, který člověk nedokáže zvládat.

Příznaky

Symptomy syndromu vyhoření lze rozdělit na fyzické a psychické. Mezi fyzické příznaky patří:

 • chronická únava, celková slabost
 • nespavost
 • zhoršená imunita, náchylnost k chorobám
 • hubnutí nebo přibírání
 • nechutenství
 • různé bolesti (hlava, páteř, břicho) a zažívací problémy

K psychickým příznakům syndromu vyhoření patří:

 • snížená produktivita a kreativita
 • podrážděnost
 • neschopnost soustředit se, zhoršená paměť
 • psychická a emocionální vyčerpanost
 • úzkost, deprese
 • cynismus, pesimismus
 • negativní pocity (hněv, strach, smutek, bezmocnost)

Jak předejít syndromu vyhoření

Možná i vy pociťujete některé z příznaků syndromu vyhoření a v práci jste dlouhodobě vystaveni stresu. V takovém případě je vhodné zamyslet se nad preventivními opatřeními. Syndromu vyhoření předchází chronický stres, proto se v prevenci zaměřte na snížení stresu v práci i v osobním životě. Pokud jste zavaleni úkoly, vytvořte si seznam priorit, méně důležité úkoly delegujte a naplánujte si úkoly tak, abyste stihli všechny důležité termíny.

Jak předejít symptomu vyhoření?

Stresujícím faktorem může být i neustále vyrušování ze strany kolegů a multitasking – věnování se více úkolům najednou. Pokud jste zavaleni větším množstvím úloh než je pro vás fyzicky možné zvládnout, komunikujte tento problém s nadřízeným. Vyhněte se workoholismu – být neustále zaneprázdněn a nemít žádný čas na odpočinek a osobní život není záslužným činem, i když nás společnost mnohdy nutí k tomu, abychom tomu věřili.

Najděte si proto čas na sebe, na odpočinek a nicnedělání, na své koníčky a zájmy, čas na rodinu a přátele a zdravý společenský život. Pokud si při tomto řeknete, že při množství vaší práce je to nemožné, zkuste se zamyslet, zda je takový životní styl udržitelný i z dlouhodobého hlediska. Nezapomínejte na fyzickou aktivitu, cvičení, ale i čas strávený v přírodě, procházky, výlety a načerpání nové energie.

Jak překonat syndrom vyhoření

I v tomto případě platí, že nejlepší léčbou je prevence. Pokud však již syndromem vyhoření trpíte, zastavte se na chvíli, zvažte své možnosti a začněte jednat. Jednou z možností je vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra, kteří vám prostřednictvím terapie pomohou zvládnout symptomy. Nebojte se požádat o pomoc a komunikovat s kolegy, nadřízeným, partnerem, rodinou či přáteli.

Zařaďte do svého každodenního života aktivity, které vám pomohou uvolnit se a přijít na jiné myšlenky. Najděte způsob, jakým si dokážete odpočinout, dbejte na dostatek spánku a pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá snížit stres.

Léčba syndromu vyhoření – základem je dostatek spánku i fyzické aktivity

Při práci si dělejte kratší, ale častější přestávky, abyste předešli rychlé únavě. Zpříjemněte si pracovní prostředí například koupí ergonomické židle pro pohodlnější a příjemnější práci.

Pokud trpíte syndromem vyhoření, který je charakteristický chronickým pocitem vyčerpání, dopřejte si více času na odpočinek a věnujte čas sobě samému. Pokud to potřebujete, nestyďte se vzít si několik dní volna na dočerpání energie. Zamyslete se nad tím, co právě potřebujete a budujte si pozitivní návyky, které vám pomohou zrelaxovat a snížit stres.

Otázky, které vám mohou pomoci odhalit syndrom vyhoření

Pokud máte po přečtení článku pocit, že i vy trpíte syndromem vyhoření, tyto otázky vám mohou pomoci zjistit, zda to tak je. Pokud na většinu otázek odpovíte pozitivně, je šance, že tímto syndromem trpíte. V takovém případě se nebojte vyhledat odbornou pomoc.

 1. Máte problém soustředit se?
 2. Chybí vám energie a cítíte se unavení, i když jste spali déle než obvykle?
 3. Jste sebekritičtí a máte často negativní myšlenky?
 4. Jste často podráždění a cokoli vás dokáže rozhodit?
 5. Jste častěji nemocní, máte bolesti nebo zažívací potíže?
 6. Máte pocit, že se výsledky vaší práce zhoršily a jste méně produktivní?
 7. Máte nechuť až odpor chodit do práce?
 8. Strany se kontaktu s lidmi a je váš život momentálně charakterizován spíše neustálou prací?
 9. Máte pocit, že vám přestává záležet na vaší práci?
 10. Trvá vám plnění úkolů déle a zdají se náročnější než dříve?


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...