Nejlepší sirupy proti kašli i pro děti a těhotné

Začátek podzimu ale i jari s sebou přináší i časté změny počasí. Ráno je zima a odpoledne je zase horko. Člověk ani neví, co si má na sebe obléci. Pro tento čas, vlivem rychlých změn počasí, je charakteristické nachlazení a chřipkové období, které je doprovázeno kašlem.

Nejlepší sirupy proti kašli? Poradíme vám!

Nesnažte se kašel mermomocí tlumit, je to vlastně obranný mechanismus, který chrání naše dýchací cesty.

Kašel a proč vlastně kašleme?

Téměř každé nachlazení a chřipka je doprovázena kašlem, kterého se ne a ne zbavit. Ale proč kašleme? Protože při vdechování různých podnětů, které zhoršují dýchání, se organismus prostřednictvím kašle, snaží zbavit. Můžeme tedy říci, že kašel je obranný dýchací reflex. Vyvolávají ho různé podněty (prach, bakterie, viry, suché trávy...), které dráždí receptory dýchacích cest. Kromě toho, že se zbavuje podnětů, podílí se i na tvorbě hlenu. Přestože se nejčastěji vyskytuje při chřipce, nachlazení a s nemocemi, které souvisí s dýchacím systémem, nemusí to tak vždy být.

3 druhy sirupu proti kašli

Zmírňovat, a tak říkajíc, léčit kašel, do značné míry dokáží sirupy k tomu určené. Ale jak si zvolit správný sirup na kašel? První informaci, kterou se vás v lékárně zeptají při koupi sirupu je, zda máte suchý nebo vlhký kašel. Na základě toho, vám poradí jeden z dostupných možností. Kromě základního dělení sirupů (na suchý nebo vlhký kašel) se sirupy dělí na:

  • Antitusika – se užívají jen při suchém kašli, kteří zmírňují.
  • Expektorancia – jsou určeny při vlhkém i při suchém kašli, protože podporují přechod ze suchého na vlhký kašel. V případě vlhkého kašle zvyšují produkci hlenu a usnadňují vykašlávání.
  • Mukolytika – se používají při vlhkém kašli, ředí vyprodukovaný hlen a usnadňují vykašlávání.

Jak rozlišit suchý a vlhký kašel?

Podle tvorby hlenu rozlišujeme typy kašle, mezi nimi i produktivní nebo suchý kašel. Při kašlání je velmi důležité vědět, o jaký kašel se jedná. Tato vědomost je nápomocná hlavně při návštěvě lékaře nebo při koupi sirupů. Vhodně zvolený sirup urychluje efektivní léčbu onemocnění.

Vlhký kašel

Vlhký, mokrý nebo odborněji řečeno produktivní kašel, je charakterizován tvorbou hlenu a jeho vykašláváním. Hlen se tvoří tehdy, když se sliznice dýchacích cest zapálí. Vzniklý hlen ztěžuje dýchání tím, že ucpává dýchací cesty. Pomocí kašle se hlen posouvá směrem ven, kdy nastává uvolnění a čištění dýchacích cest. Hlen je husté konzistence a může být čirý, bílý, zpěněný, zelený, žlutý a v horších případech i krvavý. Vlhký kašel se označuje i za průduškový kašel a nejčastěji se objevuje při nakažení virovou infekcí horních cest dýchacích, do které patří i obyčejné nachlazení. S vlhkým kašlem vám pomohou tyto sirupy na vykašlávání:

Suchý kašel

Charakteristické pro suchý kašel je, že při kašlání se nevytváří hlenistý sekret, proto se nazývá i jako neproduktivní. Vyznačuje se bolestí, neustálým drážděním a kašláním bez vykašlávání hlenu. Mimo onemocnění je to i kašel, který se objevuje při vdechování prachových částic, cigaretového kouře nebo při alergii. I začáteční stádium infikovaných dýchacích cest je doprovázeno suchým kašlem, který má tendenci měnit se na vlhký. Změna suchého kašle na vlhký trvá přibližně 3 dny. Na suchý kašel existují tyto sirupy:

Kdy vyhledat lékaře?

Jsou zde mezi námi i tací lidé, kteří kvůli kašli nenavštíví ambulanice lékařů. Okamžité utíkání k lékaři, pokud jen trochu sem tam zakašlete, asi opravdu není v pořádku. Určitě však lékaře navštivte, jestliže kašel neustupuje a trvá déle než týden, pokud máte neutuchající bolesti na hrudi, horečku nebo máte potíže s dýcháním.

Jak si připravit domácí sirup proti kašli?

Osvědčenou starou klasikou, která pořádně zatočí s kašlem, je cibulový sirup. Na jeho přípravu nebudete potřebovat nic, jen jednu cibuli a 3 lžíce medu. Příprava je také velmi jednoduchá. Cibuli nakrájejte nadrobno, zalijte medem a směs nechte na teplém místě (např. u sporáku, kde se vaří). Asi o 3 hodiny cibule uvolní šťávy a sirup je hotový. Užívejte po lžících vícekrát denně.

Často kladené otázky

Jaký sirup na suchý kašel?

V nabídce je více sirupů určených na suchý dráždivý kašel. Mezi nejprodávanější patří Stodal, Stoptusin a Kaloba.

Jaké rozpoznáváme druhy kašle?

Nejčastěji jde o suchý, vlhký, hlenovitý, dávivý a chraplavý kašel.

Rychlý tip na závěrPřidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?

Pociťujete únavu a trpíte častým bušením srdce? Doplňte si železo prostřednictvím GlobiFer Forte - výživovým doplňkem, který se stará o správnou hladinu železa.

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....