Šampúchy Ponio nejen na mastné vlasy – recenze a vaše zkušenosti

Milovníci přírodní kosmetiky jejich znají už dávno. Tuhé šampony nejsou ve světě žádná novinka. V evropských metropolích lze narazit například na prodejny značky LUSH, ve kterých koupíte i takový zázrak. Známe je i pod názvem "šampúch".

Tuhé šampony Ponio

Tuto slovní hračku má na svědomí slovenská značka Ponio, která své první šampony představila již počátkem roku 2014. Jde o kombinaci slov šampon a kobliha (pampúch) :-) K milovníkům Ponio šampúchov patřím i já. Používám je téměř 2 roky a nevyměnila bych je za žádný komerční šampon z drogerie.

Dnes vám tedy prozradíme, proč vyměnit klasický šampon za tuhý přírodní. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Kolik stojí, kde se dají koupit a kolik vydrží? Čtěte a dozvíte se vše podstatné!

Šampon bez vody

Tuhý šampon je i přes odlišné konzistencí stejně účinný jako tekutý. Neobsahuje však vodu, která v kosmetice plní zejména funkci levného a dostupného plnidla. A přestože je používání pevného šamponu odlišné, tato malá věcička umyje vlasy stejně dobře a dokonce šetrnější, než tekutý šampon. Složení pevných šamponů obsahuje látky, které na vlasech vytvoří pěnu a smyjí i velmi mastné vlasy.

Jaké je složení šampúchov?

Jednou z největších výhod tohoto řešení je čistě přírodní složení. Základem každého tuhého šamponu jsou tenzidy rostlinného původu, které čistí vlasy. Zbytek tvoří odvary a extrakty z léčivých rostlin (kopřiva, levandule, rozmarýn...), přírodní silice, oleje (kokosový, mandlový...), glycerin, pantenol apod.

Přírodní složení tuhých šamponů

Tuhé přírodní šampony neobsahují sulfáty (SLS ani SLES), konzervační látky, silikony ani zbytečné umělá barviva a vůně. Neobsahují tedy látky, které jsou často zodpovědné za podráždění citlivé vlasové pokožky, důsledkem čehož dochází k nadměrnému maštění vlasů, tvorbě lupů či nadbytečnému vysušování.

Pro koho jsou určeny?

Šampúch na vlasy od Poni jsou absolutně univerzální – mohou je používat děti, ženy, muži a dokonce i pejsci. Šampony Ponio jsou vhodné pro vegetariány i vegany.

Šampúchy na vlasy od Ponio

Dají se použít také namísto sprchového gelu. V případě potřeby nimi dokonce ručně vyperete prádlo či umyjete nádobí. Nevyužité zbytky šampúchu můžete vhodit do pračky, takže ani kousek nevyjde nazmar.

Šampúchy pro každý typ vlasů

V nabídce Ponio najdeme tuhý šampon pro každého. Je jedno, jestli máte problém s lupy, psoriázou či jinou kožní chorobou nebo rychle se mastícími vlasy. Množství šamponů je určených i pro normální vlasy, které chtějí zkusit něco jiného.

Tuhé šampony - šampúchy Poni

Šampúch citrón a rozmarýn

Ponio tuhý šampon kopřivový Citrón a rozmarýn

Vhodný pro:
 • normální
 • mastné vlasy

Šampúch dvojitá levandule

Ponio tuhý šampon kopřivový Dvojitá levandule

 Vhodný pro:

 • normální vlasy

Šampúch růžová alej 

Ponio tuhý šampon kopřivový Růžová alej

 Vhodný pro:
 • normální
 • mastné vlasy

Šampúch tea tree + lemongras

Ponio tuhý šampon proti lupům Tea tree & Lemongras

 Vhodný pro:
 • normální
 • mastné vlasy
 • proti lupům

Šampúch s ichtamolem a pyritionem zinku 

Ponio tuhý šampon s ichtamolem a pyritionem zinku

Vhodný proti:
 • lupům
 • psoriáze
 • kožním problémům

Šampúch Orient Chai proti lupům 

Ponio tuhý šampon proti lupům Orient Chai

 Vhodný proti:
 • lupům

Jak se používají?

Aplikace je trochu pracnější, ale je opravdu jednoduchá. Tuhý šampon se promnout po mokrých vlasech, následně se pomocí prstů rozpění. Na konci se smyje čistou vodou. Na začátku se může zdát používání tuhých šamponů nepraktické, chce to však pouze trochu cviku.

Můj tip: Já osobně aplikuji šampon nejdříve na celou délku vlasů, kde ho pořádně rozpěnit. Potom ním promnout i pokožku hlavy a následně pracuji s celou napěněnou "vlasovou masou".

Jak dlouho šampúch vydrží?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. To, jak dlouho vám tuhý šampon vydrží, totiž závisí na několika faktorech – délka vlasů, intenzita jejich mytí, rychlost zamaštění vlasů... Přibližně je to však takto:

 • menší 30 g šampúch – vydrží cca 15 umytí (200 ml šampon),
 • větší 60 g šampúch – vydrží cca 30 umytí (400 ml šampon).

Osobní zkušenost s používáním Ponio

Na tuhé šampony jsem prošla poté, co jsem vyzkoušela nekonečné množství šamponů z reklam. Na mé rychle mastící se vlasy žádný nějak extra nezabral. Navíc mi vlasy dost vypadávaly. Kromě toho jsem chtěla omezit chemii, kterou na sebe denně (a dobrovolně) aplikuji.

Během téměř 2 ročního období jsem vyzkoušela několik druhů šampúchov Ponio. Prostě jsem hledala takový, který mi bude nejvíce vyhovovat. A našla jsem ho! Dnes používám už jen zelený ✅ kopřivový s rozmarýnem a citronem (vlevo).

Tuhé šampúchy Poni

Co se týče účinků:

 • největší změnu pozoruji v rychlosti maštění se vlasů. Vlasy si už nemyjí každý 2., ale každý 4. až 5. den,
 • přestaly mi padat vlasy a dnes už nemusím každý den vysávat podlahu v koupelně,
 • přírodní šampony mi dokonce pomohly odstranit i lupy, které se čas od času objevily.

Já osobně proto šampúchy doporučuji opravdu každému.

Recenze Ponio šampúchov

Pár recenzí na různé druhy šamponů se dají pohlídat i na Heurece.

Zkušenosti s tuhými šampony Ponio

Výhody a nevýhody tuhých šamponů

Pokud jste se s takovým šamponem ještě nesetkali, pak určitě přemýšlíte nad tím, proč byste ho měli vyzkoušet a vyměnit svůj léty osvědčený šampon.

Největší výhody šampúchov

 • Přírodní složení – nedráždí a neškodí vlasům ani pokožce hlavy. Přechodem na přírodní šampony se může vyřešit hned několik problémů s vlasy (lupy, nadměrné maštění, vypadávání vlasů), které reakcí na sulfáty, parabeny či konzervanty v komerčních šamponech.
 • Skladnost – tuhý šampon zabírá méně místa a dá se přenášet mnohem snadněji než 400 ml plastová láhev. V zavazadle se nikdy nevyleje a bez problému ním přejdete kontrolou na letišti.
 • Ekologické balení – šampúchy Ponio jsou baleny v papírové krabičce, která se dá recyklovat. Žádný plast a zbytečné zatížení životního prostředí.
 • Má hned několik využití - používejte jej jako běžný šampon, na cestách i jako mýdlo či tuhý "prací gel" na prádlo, umyjete ním i nádobí. Pokud se vám mine šampon na pejska, sáhněte po šampúchu. Neuškodíte mu.

Tuhé šampony - šampúchy Ponio

A jaké jsou nevýhody?

 • Těžší nanášení zbytků – tenká placka šampúchu se v závěru své životnosti láme, proto se nanáší těžší než obvykle. Zbytky a úlomky však lze využít k mytí rukou nebo je vhodit do pračky.


Publikováno dne: 08.07.2019
Hodnocení článku:
(88%)

Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička se zajímám o účinky různých bylinek a přírodních preparátů na náš organismus. Místo klasické léčby vždy nejdříve sáhnu po té...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Hydratační pleťové sérum kolagen Dulcia – recenze a zkušenostiHydratační pleťové sérum kolagen Dulcia – recenze a zkušenosti

Dulcia Natural je mladá slovenská značka, která vyrábí výbornou přírodní kosmetiku. Dnes vám představím hydratační kolagenové sérum, které jsem si oblíbila hned po prvním použití.

Nejlepší přírodní deodoranty? Oblíbené jsou značky Ponio, Soaphoria i MyloNejlepší přírodní deodoranty? Oblíbené jsou značky Ponio, Soaphoria i Mylo

Přírodní deodoranty fungují na principu toho, že látky v nich obsažené ničí bakterie způsobující zápach. A hlavně neobsahují pro tělo škodlivý hliník. Víte, jak si mezi nimi vybrat?