Nejlepší přírodní deodoranty? Oblíbené jsou značky Ponio, Soaphoria i Mylo

Pocení je přirozené pro každého člověka. Je to proces, kterým se lidské tělo termoreguluje. Pocení vzniká buď jako forma automatické detoxikace, nebo z důvodu prožívaných emocí, případně fyzické zátěže. A samozřejmě za předpokladu, pokud se člověk chce cítit fajn a nechce smrdět, tak zvolí deodorant. Co však vlastně ten pot je a co na něm smrdí? Pocení samo o sobě nesmrdí ani nezapáchá. Zapáchají bakterie, které naše tělo pocením vylučuje.

Přírodní deodoranty

Asi každému jsou známé všechny možné deodoranty, které jsou neustále v reklamách. Slibují ochranu od 24 až po 72 hodin. Je toto však pro tělo přirozené? Přirozené pro tělo je potit se a ne tomu bránit.

Právě tyto deodoranty z reklamy obsahují velké množství hliníkových solí, které potlačují pocení. Navíc se vstřebávají do těla, a tím jsou pro tělo jedovaté. V určitých zdrojích se zmiňuje, že mohou dokonce způsobovat Alzheimerovu chorobu nebo rakovinu prsu. Data na jednoznačné tvrzení se však sbírají velmi těžko, ale i tak není dobré riskovat. Proto si třeba radši uvědomit, že tělo se bude potit tak či tak a je lepší přistoupit k deodorantu, který neškodí, ale pomáhá tak, jak má.

Oblíbené přírodní deodoranty

Jak funguje přírodní deodorant?

Na trhu je velmi mnoho opravdu kvalitních značek jako například Ponio, Soaphoria, Dulcia, Navia, ale i mnoho dalších. Fungují na principu toho, že látky v nich obsažené ničí bakterie způsobující zápach. A hlavně neobsahují pro tělo škodlivý hliník (konkrétně se tato látka nazývá aluminium hydrochlorid). Deodoranty jsou pro muže i ženy. Mají rovněž různou formu, resp. skupenství. Pot se vylučovat sice bude (což i při chemických deodorantech), ale nebude smrdět. A hlavně nebude škodit našemu tělu.

Přírodní krystalové deodoranty navíc obsahují éterické oleje, které zajistí pěknou a přirozenou vůni. Tyto éterické oleje jsou fixovány do speciálního škrobu a k pozvolnému uvolňování dochází při pocení. Obsahují rovněž ochranné a vyživující oleje. Mírný antiperspirant účinek je zase většinou díky přidanému oxidu zinečnatý a bentonitového jílu. Tyto složky najdete například v přírodních deodorantech Soaphoria.

Jaké jsou škodlivé složky deodorantu

Kromě škodlivého hliníku obsahují deodoranty i konzervanty jako triclosan a parabeny, parfémy, alkohol, propelenty a triklosan, které obsahují škodlivé látky nejen pro lidi, ale i pro životní prostředí. Parabeny se v kosmetice běžně používají. Jejich špatnou vlastností je to, že napodobují ženský hormon estrogen. A tím mohou rozvracet hormonální rovnováhu v těle člověka. Nemluvě o ženách, které si deodorant aplikují v horní části podpaží do blízkosti prsů.

Aplikace klasického deodorantu

A právě toto je zdrojem mnoho studií, které hovoří o tom, že právě deodoranty mohou způsobovat i rakovinu prsu. Studie však na toto jen nepřímo poukazují a nebyla ještě prokázána přímá souvislost. V konečném důsledku je však i tak nejlepší používat deodorant bez hliníku a parabenů.

Pro koho jsou vhodné přírodní deodoranty

Přírodní minerální deodoranty jsou vhodné pro každého. Pro ženy, muže a dokonce i pro děti. Při přechodu z chemického deodorantu na přírodní je však důležité zmínit, že tělo si nějakou dobu musí zvyknout. Čili výsledek se dostaví, jen třeba být trpělivý. Rovněž je třeba vyzkoušet více typů a najdete určitě ten správný pro sebe. Eko deodoranty se nedoporučují používat na poraněnou pokožku. Některé silice v deodorantech se zase nedoporučují používat v těhotenství a při kojení - zde si třeba vybírat jemnější vůně a ne kořeněné (nejoptimálnější je poradit se s lékařem).

Bio deodoranty jsou vhodné i pro vegany. A přidanou hodnotou může být, že například značka deodorantů Ponio je z recyklovatelného obalu, do kterého se dá koupit i náplň.

Typy deodorantů

Na trhu je několik typů deodorantů. Můžete vyzkoušet přírodní krystalický, krémový nebo tuhý. Deodoranty mohou být hypoalergenní (a většinou i jsou), s přísadou mastku (pokud se velmi potíte, např, značka Soaphoria) ale i takové, které neobsahují jedlou sodu, na kterou jsou někteří lidé citliví (např. Značka Mylo).

Přírodní deodoranty značky Mylo jsou například navíc i antibakteriální a zabraňují mastnému pocitu po nanesení. Deodoranty značky Dulcia sice obsahují i ​​jedlou sodu, ale v nabídce jsou také balení pro muže. Značka Navia nabízí opět deodoranty bez sody a v nabídce jsou jak krémové, tak i tuhé deodoranty.

Deodorant z kamence

Jinou variantou je deodorant z kamence. Je to přírodní deodorant vyrobený z pevného kusu kamence, který se získává těžbou. Jsou to krystalové deodoranty, které fungují na principu čisté přírodní ochrany. Po aplikaci zanechávají jemnou vrstvu soli. Tento typ byl používán po staletí. Typický je i tím, že je to přírodní deodorant bez parfému.

Je důležité zmínit, že nejčastějšími typy jsou krémové přírodní deodoranty, které se nanášejí rukou. Způsob nanášení je však jen otázkou zvyku, pozitivum je, že takový způsob zabraňuje šíření bakterií.

Nejoblíbenější přírodní deodoranty

Zkušenosti s přírodními deodoranty

Obecně jsou na přírodní deodoranty dobré hodnocení. Lidé mají někdy problém zvyknout si, ale když najdou ten svůj, tak si ho nemohou vynachválit. Zpočátku je mnoho lidí skeptických, ale po vyzkoušení si chválí jak vůni, tak i účinek. Jediné vyčtené negativum je cena, protože cena přírodních deodorantů je o trošku vyšší než cena chemických. Kvalitní přírodní deodorant však koupíte v průměru již za 200 - 300 Kč, což není až takový rozdíl.

Z recenzí přírodních deodorantů:

Přírodní deodorant Soaphoria recenze na Heurece

Salt of the Earth přírodní deodorant recenze na Heurece

Přírodní deodorant vyrobený doma

Přírodní deodorant lze poměrně jednoduše vyrobit i doma. Na internetu existuje spousta návodů. Základem je soda bikarbónová, marantový škrob (případně kukuřičný), kokosový olej a éterický olej. Postup spočívá v smíchání ingrediencí spolu. Pozor je třeba dát na jedlou sodu, která může způsobit alergickou reakci.

Výroba přírodního deodorantu

Pokud nepatříte k odvážlivcům, kteří chtějí zkoušet kutit sami, tak zkuste některý z doporučených deodorantů na trhu bez sody.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Šampúchy Ponio nejen na mastné vlasy – recenze a vaše zkušenostiŠampúchy Ponio nejen na mastné vlasy – recenze a vaše zkušenosti

Prozradíme vám, proč vyměnit klasický šampon za tuhý přírodní šampon Ponio. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Kolik stojí, kde se dají koupit a kolik vydrží? Čtěte a dozvíte se vše...

Hydratační pleťové sérum kolagen Dulcia – recenze a zkušenostiHydratační pleťové sérum kolagen Dulcia – recenze a zkušenosti

Dulcia Natural je mladá slovenská značka, která vyrábí výbornou přírodní kosmetiku. Dnes vám představím hydratační kolagenové sérum, které jsem si oblíbila hned po prvním použití.