Octanová mast – poskytuje okamžitou pomoc při běžných úrazech či otocích

Neměl by chybět v žádné lékárničce, protože poskytuje okamžitou pomoc při běžných úrazech či otocích. Řeč je o octanu, jehož blahodárné účinky jsou známé již několik desítek let. Jak pomáhá? V jakých případech jej použít, resp. nepoužít? Pro koho je vhodný?

Octanová mast k léčbě výronů

Naštěstí, dnes už není součástí octanových obkladů olovo, jak tomu bylo v minulosti. V lékárnách najdete přípravky s obsahem octanu hlinitého v podobě octanové masti, gelu a rozpustného prášku v sáčcích. Jejich složení sestává i z dalších látek, které slouží k efektivní působnosti výrobku.

Tipy na octanové produkty

Co je octanová mast?

Octan hlinitý (acetát hlinitý) je souhrnným pojmenováním pro 3 hlinité soli kyseliny octové a zároveň i triviálním názvem (běžně používaným) pro jednu z nich. Jde o dioctan hlinitý (diacetát hlinitý). Právě ten se používá v lékařství a mnohým může být známý také jako tzv. Burow roztok.

Roztok octanu a vinanu hlinitého (aluminium aceticotartaricum) se přidává do množství produktů jako pomocná látka, proto si našel uplatnění nejen v oblasti medicíny, ale také v kosmetice (účinná látka chránící kůži před negativními vlivy prostředí). Tvoří i složení octanové masti, která je osvědčenou recepturou na mechanicky způsobené otoky a zranění, které jsou běžné při sportování, turistice nebo např. při nesprávném došlapu.

Kdy a naco se používá?

Pomáhá při léčbě širšího spektra poranění:

 • vymknutí a s nimi spojené otoky, pohmožděniny,
 • popáleniny a omrzliny 1. stupně,
 • bodnutí hmyzem,
 • modřiny,
 • proleženiny a opruzeniny (jako prevence a léčba v prvotním stádiu),
 • záněty ucha,
 • některá onemocnění dásní a ústní dutiny,
 • po poradě s lékařem při léčbě hemoroidů.

Octanový krém

Doplňující informace: V závislosti na typu zdravotního problému je zvolen i konkrétní octanový přípravek. Např. acetátová mast na modřiny, ekzém, octanový gel na vyvrtnutý kotník, proleženiny, octanová mast na uzliny, dále v podobě vnějšího obkladu jako 5% roztok, než 1% roztok na vyplachování úst, jako ušní kapky a i.

Jaké jsou její účinky?

 • Pomáhá proti otokům (antiedematózních),
 • funguje jako dezinfekce (antiseptické),
 • působí stažlivě (adstringentní),
 • tlumí svědivé pocity (antipruriginózně),
 • reaguje protizánětlivě (antifilogistické),
 • mírně chladí postižené místo,
 • zmírňuje bolest (analgetické) a kapilární krvácení.

Kolik stojí?

Protizánětlivá mast je poměrně levnou záležitostí. Octanový krém najdete v lékárnách za cca 60 Kč, s tolerancí plus minus pár korun (záleží od výrobce, objemu apod.). Ve stejné cenové relaci se pohybují i ​​ušní kapky s obsahem octanu, též octanový gel, i tzv. Octan sáčky (granuláty pro přípravu roztoku určeného na obklad).

Právě z tohoto roztoku se vyrábí domácí octanová mast, resp. její alternativa. Balení obsahuje 2 kapsy označené písmeny A, B. Nejdříve je třeba rozpustit obsah sáčku A (v 330 – 500 ml vody) až poté do vzniklé sloučeniny přidat pytlík B. Stačí namočit zvolenou tkaninu a přiložit na postižené místo. Avšak pozor, roztok starší 24 hod. by se neměl používat.

Octan na otoky versus ocet

I ocet na otok je "babskými radami" doporučený způsob eliminace edému, především jablečný. Napomáhá i správné pH rovnováze pokožky, podporuje její hojení, také účinkuje podobně jako octanová mast na štípnutí. Pokud potřebujete první pomoc, např. na vyvrtnutý kotník, a octanová mast se ve vaší domácnosti nenachází, improvizujte obkladem z jablečného octa (můžete ho trochu zředit vodou).

Octanová mast na vyvrtnutý kotník

Jaké je dávkování a způsob nanášení?

Aplikace se liší od charakteru onemocnění, a tím i na typu přípravku s obsahem octanu. Například acetátový obklad tvořený roztokem se doporučuje přikládat na postižené místo na cca 30 minut, maximálně hodinu, 3x denně. Naproti tomu, octanový krém či gel můžete nechat působit i celou noc. V každém případě je nutné řídit se pokyny v příbalovém letáku. Dávkování i samotná délka léčby jsou individuální.

Jak zesílit účinek octanové masti?

Je lepší zajistit "obvazový" octanový obklad jak udělat pouze samotný nátěr octanovým krémem. Pokud použijete obvaz, zvýší se propustnost pokožky a tím i samotný účinek. Očekávaný výsledek je tak rychlejší. Tento způsob se doporučuje především při poúrazových stavech, ale může pomoci i při příznacích po štípnutí hmyzem.

Pro koho je a není vhodná octanová mast?

Úleva a příjemný pocit se dostaví u dospělých, kteří nejsou alergičtí na žádnou ze složek konkrétního přípravku. Podle upozornění výrobce se octanová mast nemůže dostat do kontaktu se sliznicemi, zejména očima. Nikdy nepoužívejte octanovou mast na ekzém, který má otevřené krvácející rány (nikdy na žádné otevřené rány), na hnisavé kožní onemocnění a infekční dermatózy.

Octanový obklad na zraněnou ruku

Pokud používáte i jiné kožní léky, před použitím octanového krému se doporučuje jejich omytí z postiženého místa, ale také konzultace s lékařem. Co se týče těhotenství, octanová mast nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace během těhotenství a její používání nemá negativní vliv na organismus ani v období kojení.

Pokud byste chtěli zabránit vzniku otoku například po pádu dítěte, octanová mast na koleno, loket či jinou část těla se nedoporučuje dětem mladším 2 roky. U některých produktů s obsahem octanu hlinitého je tento údaj stanoven hranicí 4 roky. Opět platí důležitost pokynů od výrobce vybraného produktu. Často se setkáte is doporučením lékaře na otok v místě aplikace vakcíny u dítěte.

Zkušenosti lidí a recenze těch, co ji používají

Přijatelná cena, snadná dostupnost a vysoká účinnost dělá z acetátového masti produkt, který doporučuje drtivá většina lidí. Na diskusních fórech či v recenzích eshopů a internetových lékáren nenajdete negativní hodnocení zákazníků, ani nespokojenost s výrobky s obsahem octanu hlinitého.

Zákazníci si pochvalují praktické balení masti, gelu, sáčků při pobytu v přírodě či při sportování, protože nezabírají mnoho místa. Potvrzují také uklidňující účinky, urychlující hojení, zabraňování zvětšování otoků, v podstatě popisují zkušenosti s octanovou mastí jako jakousi "pomocnou léčbu". Jediný mínus, který uvádějí, je specifický zápach.

Z recenzí produktů:

Zkusenosti s octanovým krémem

Recenze octanového gelu


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?

Pociťujete únavu a trpíte častým bušením srdce? Doplňte si železo prostřednictvím GlobiFer Forte - výživovým doplňkem, který se stará o správnou hladinu železa.

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....