Léky, bylinky nebo brusinky na močové cesty. Zánět má nepříjemné příznaky

Infekce močových cest patří mezi časté zdravotní problémy postihující všechny věkové kategorie. Prvenství však drží zejména ženy. Přestože nejde o život ohrožující onemocnění, při nedostatečné léčbě může do této podoby přerůst. Navíc, její zanedbání způsobuje, že zánět se vrací opakovaně.

Bolestivý zánět močových cest

To má za následek nejen komplikace s dolními močovými cestami (měchýř a močová trubice), ale později také s cestami horními (močovody a ledviny). Proč a jak zánět vzniká? Jak se projevuje? Pomůže samoléčba a domácí recepty? Jaké přírodní produkty zabírají? Kdy vyhledat lékaře?

Oblíbené přípravky na močové cesty

Močové cesty a příčiny zánětu - ženy versus muži

U žen se zánět močových cest vyskytuje mnohem častěji. Je to zejména kvůli rozdílné délce močové trubice. Zatímco u žen je dlouhá pouze čtyři centimetry a nachází se těsně u vchodu do pochvy, u mužů její délka činí až dvacet centimetrů a navíc, je klikatá. Bakterie, které nejčastěji způsobují zánět, tak musí překonat "náročnější trasu" k měchýři.

Za hlavní příčinu vzniku zánětu můžeme nejčastěji považovat střevní bakterii Escherichia coli. Jelikož ženy mají ústí močové roury blíže ke konečníku, riziko se u nich ve srovnání s muži zvyšuje (například při utírání po stolici). Roli hrají i hormonální výkyvy, jako například období menstruace či těhotenství (plod tlačí na močový měchýř).

U mužů vznik zánětu močových cest hrozí zejména ve vyšším věku a tehdy, pokud trpí zvětšením prostaty. U obou pohlaví, ale dvakrát více u žen, může být příčinou zánětu i pohlavní styk, při němž také existuje pravděpodobnost přenosu bakterií. Proto se doporučuje bezprostředně po něm zajít na toaletu. Náchylnější na vznik zánětu močových cest jsou diabetici.

Příznaky zánětu močových cest

Mezi projevy zánětu močových cest patří změny při močení:

 • časté nucení na močení (v některých případech i samovolný únik moči v malém množství),
 • pálení a řezání při močení (projevit se může i bodavá bolest zejména v závěru močení),
 • zakalený moč (někdy doprovázený zápachem),
 • zvýšená teplota (neprojeví se vždy).

Zánět močového měchýře - cystitida, je doprovázena častým, ale krátkým močením s pálivou bolestí, a to i v noci. Výskyt krve v moči a bolest v dolní části zad jsou dalším symptomem. Zánět močové trubice - uretritida, se projevuje zakaleným močí, ve kterém může být i hnis. Bolesti jsou citelné v oblasti močového měchýře.

Co na močové cesty? Voda a prevence

Předejít infekci močových cest můžete jednoduchým způsobem. Stačí si osvojit několik návyků a dodržovat hygienu. Nabízíme vám několik doporučení:

 • nesedejte si na studené povrchy (nachlazení otevírá cestu k zánětu),
 • pokud již vícekrát u vás vyskytl zánět močových cest, nenechávejte na sobě uschnout mokré plavky,
 • pijte každý den dostatek tekutin, proplachováním močových cest zabráníte tomu, aby se v nich zachytávaly bakterie (pokud se zánět projevil, snažte si pít co nejvíce vody a bylinkových čajů přestože vás močení bolí - pouze tak z těla vyplavil špatné bakterie a navíc , koncentrovaný moč dráždí více),
 • po vykonání velké potřeby se utírejte zepředu dozadu, abyste zamezili vstupu bakterie do močové trubice,
 • dodržujte hygienu, zvláště po použití toalety, při menstruaci (pozor na parfémovaná mýdla a gely - intimní partie umývejte výrobky s neutrálním pH),
 • hygienické návyky dodržujte i při pohlavním styku, před ním, ale zejména po něm je vhodné se vymočit,
 • používejte bavlněnou a nepříliš těsnou spodní prádlo,
 • dopřejte si přísun vitamínu C, který okyseluje moč a brání tak množení bakterií,
 • nezadržujte příliš moč,
 • pokud se objevily příznaky zánětu, vzdejte se kávy, čajů a nápojů s jeho obsahem (černý čaj, kola a podobně), vyhněte se alkoholu a ostrým kořením.

Přírodní antibiotika na močové cesty? Pomohou brusinky, bylinky a čaje

Konzumace brusinek je v tomto případě správnou volbou. Brusinka kanadská působí jako antioxidant a snižuje schopnost bakterií přichytit se na výstelce močových cest. Bobule mohou být čerstvé i sušené, iv podobě výživových doplňků. Lidé, kteří jsou náchylní na tvorbu ledvinových kamenů, by se jim však měli vyhnout.

Brusnice na močové cesty

I petrželka je na močové cesty účinným přírodním lékem, ale na lahodnou chuť můžete zapomenout. Dvacet gramů nasekané natě zalijte dva a půl litry vody, vařte pět minut v hrnci s pokličkou. Louhujte patnáct minut, sceďte a vypijte čaj do tří hodin.

Léčivé vlastnosti mají také listy medvědice lékařské. V sušené podobě zalijte čajovou lžičku dva a půl decilitry vařící vody, v přikryté šálku louhujte patnáct minut, sceďte a pijte třikrát denně. Přestože se příznaky zmírňují, pokračujte alespoň tři dny i po jejich odeznění.

Výživové doplňky a homeopatika na močové cesty

Urologické čaje působí na močové cesty dezinfekčně, a to i doplňky výživy obsahující extrakt z brusinky, borůvky a podobně. Za zmínku stojí například Urinal akut, Swiss mega brusinky, GS Triurin, Urosept, Cemio brusinky, Cranberry VULM, Farmax Uromax, Jutavit brusinka, Jamieson Cranberry, Rowatinex, Hanus medvědice lékařská, Renol energy kapky a podobně.

Mezi homeopatika, které se používají při problémech s močovými cestami patří Nux vomica, Pulsatilla, Cantharis, Apis, Sarsaparilla, Berberis a podobně. I zde je třeba poznamenat, že sice dokážou ulevit od bolesti a utlumit příznaky zánětu, ale zcela vyléčení nezaručují.

Lázně na zánět močových cest

V rámci domácí léčby doporučují mnozí i tzv. sedavý koupel. Do vany s vodou přilijete vylouhovaný a scezený odvar z přesličky rolní nebo řepíku lékařského, heřmánku pravého či z listí břízy bílé. Jako alternativu můžete do koupele přidat kapky z lichořeřišnice větší.

Sušený heřmánek pravý

Koupel by neměl trvat více než pětadvacet minut a jeho důležitou částí je důkladné závěrečné osušení. Léčbu podpoříte, pokud se následně zabalíte do deky a budete odpočívat. Suché hřejivé teplo je léčivý pomocník.

Diagnostika a léky na zanícené močové cesty

Zánět močových cest se dá vyléčit is použitím přírodních léčiv a domácích receptů, ale jde o individuální záležitost, která neplatí pro všechny. Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud přetrvávají následující příznaky:

 • moč je zakalený, je v něm hnis nebo krev
 • trápí vás silná bolest v bedrech i podbřišku
 • máte zvýšenou teplotu a zimnici
 • pociťujete slabost a únavu jako při chřipce
 • pociťujete nevolnost a nutkání na zvracení

Podrobná anamnéza u lékaře a vzorek středního proudu moči pomůže diagnostikovat, kde konkrétně zánět probíhá a jak je rozšířený. Je pravděpodobné, že při těchto příznacích se infekce rozšířila až do ledvin a bez medikamentózní léčby se zdravotní stav nezlepší. To platí i v případě, že se symptomy objevily opět, i po vyléčení.

Faktem zůstává, že k opakovanému návratu onemocnění může dojít i po léčbě antibiotiky. Ty totiž kromě nežádoucích mikroorganismů likvidují i prospěšné poševní laktobacily, a proto by se v jejich kombinaci nemělo zapomínat na užívání probiotik. Pokud se přesto zánět opět objevil, za zvážení stojí i návštěva imunologa.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...