Koenzym Q10 – látka, která ovlivňuje vaši energii a vitalitu

Je velmi pravděpodobné, že jste o koenzymu Q10 už slyšeli. Víte však, o co přesně jde? S čím vším tato látka pomáhá a proč je nezbytná pro správné energetické fungování organismu?

Přípravky Koenzym Q10

Koenzym Q10 je látka, kterou mají lidé ve svých buňkách. Její úroveň začne v těle po 20. roku života klesat, proto je třeba jej do těla kvůli jeho správnému fungování dodávat.

Oblíbené produkty s koenzymem Q10

Koenzym Q10 – co to je?

Koenzym je nízko molekulární látka nebílkovinného charakteru, tvořící součást složených enzymů. Koenzym Q10 je pro tělo důležitý z hlediska biochemických reakcí, protože odpovídá za přenos a přeměnu energie z přijaté potravy na chemickou energii ATP.

Koenzym Q10 je vlastnostmi podobný vitamínem, proto i získal označení vitamín Q10. Nachází se ve většině buněk v lidském těle, především v těch, které jsou závislé na příjmu energie (srdce, plíce či játra).

Tato sloučenina je pro tělo důležitá, protože ovlivňuje přenos okamžité energie do orgánů a zároveň orgány chrání před stárnutím jejich buněk.

Různé přípravky s obsahem koenzymu Q10 jsou dostupné ✅ v online lékárně Dr. Max.

Negativní projevy nedostatku koenzymu Q10

Nedostatek koenzymu Q10 v těle se projevuje několika způsoby. Pokud je snížen o 25 %, projeví se to mírnou únavou a snížením koncentrace, v případě, že se jeho hladina sníží o 50 %, dostaví se výrazně snížení výkonnosti, imunita je slabší a zdravotní problémy se objevují stále častěji. Pokud je deficit ještě vyšší, provází ho různé kardiovaskulární a neurologické onemocnění.

Únava jako jeden z projevů nedostatku koenzymu Q10

K negativním jevem nedostatku koenzymu Q10 v těle patří únava, nedostatek energie, slabší soustředění, pomalejší přenos nervových vzruchů, oslabení svalů, nižší imunita, častěji onemocnění, zpomalení činnosti srdce či rychlejší stárnutí.

Účinky koenzymu Q10

Koenzym Q10 je látka stimulující imunitní systém, čili možná nemá na obranyschopnost rozhodující vliv, jako prevence však neuškodí. Díky ní budete mít více energie a vitality. Příznivě ovlivňuje nervový systém, pomáhá zejména při onemocněních neurologického charakteru (myopatie, neurodegenerativní choroby či epilepsie).

Díky dostatečné hladině koenzymu Q10 snížíte riziko srdečního selhání, infarktu myokardu, zlepšíte stav kardiovaskulárního systému (snížení krevního tlaku, krevního cukru a zpomaluje ucpávání cév). Známé jsou také jeho antioxidační účinky na lipidy a plazmatické lipoproteiny. Koenzym chrání DNA a bílkoviny před volnými radikály.

pozitivní účinky na pleť, zpomaluje degradaci a destrukci buněk, čili zpomaluje stárnutí, příznivě působí na redukci hloubky vrásek. Dostatek koenzymu v těle má vliv i na plodnost, několik druhů alergií či paradentózu, pomáhá urychlovat regeneraci.

Koenzym Q10 – ve stravě i výživových doplňcích

Vitamín Q10 je obsažen v různých potravinách, jeho koncentrace je však poměrně nízká. Problémem je také jeho postupná degradace, protože skladováním a tepelnou úpravou se kvalita koenzymu snižuje.

Najít ho můžete v mořských plodech (mořské ryby či dary moře), živočišných produktech (vnitřnosti, hovězí, mléko a vejce), zelenině a luštěninách (např. Kukuřice, brokolice, špenát, slunečnice, fazole), ovoci (borůvky, ostružiny, hrozny , ořechy), ale i v olivovém oleji, sóji a obilovinách.

Luštěniny s obsahem koenzymu Q10

Jelikož příjem ve stravě obvykle není dostatečný, je třeba zejména s přibývajícím věkem sáhnout po výživových doplňcích. V tom případě si však třeba dát pozor na to, kolik koenzymu je v nich obsaženého.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koenzym q10

Užívání koenzymu Q10

Denně by měl člověk přijmout 30 mg koenzymu Q10. Vstřebávání koenzymu zlepšují vitamíny E, C a B2, proto je vhodné jejich společné užívání, ať už ve stravě nebo jako doplňky stravy. Kvůli co nejefektivnějšímu vstřebávání je vhodné koenzym Q10 užívat během jídla nebo po něm. Vzhledem k tomu, že koenzym je látka rozpustná v tucích, neměli byste se jim při jeho příjmu vyhýbat. V případě doplňků stravy se řiďte příbalovým letákem, nejčastěji se doporučuje užívání 1 nebo 2 tobolek denně.

Jeho užívání by měly zvážit především senioři, jelikož se zvyšujícím věkem se koenzym Q10 snižuje a pokud jeho deficit překročí 75 %, způsobuje vážné zdravotní problémy. Vhodný je také pro lidi, kteří jsou ve velkém fyzickém a psychickém vytížení. Vyhýbat se mu nemusí ani těhotné či kojící ženy, o jeho užívání by se však měli poradit se svým lékařem. Nevhodný je pro děti mladší 3 let.

Mořské ryby obsahující koenzym Q10

Má nežádoucí účinky?

Při užívání koenzymu Q10 se nemusíte obávat žádných nežádoucích účinků. Nelze nim ani předávkovat, protože tělo si ho vezme jen tolik, kolik potřebuje a využije. Nedoporučuje se však lidem, kteří užívají léky na ředění krve.

Tabletky, krém či strava

Je vhodné přijímat koenzym Q10 v přírodní formě, to znamená ve stravě, pokud však víte, že zmíněné potraviny nemáte rádi, případně jste ve vyšším věku, zvažte jeho užívání ve formě výživových doplňků.

Efektivním způsobem, jak dodat svému tělu koenzym, je užívání tablet. Pozorně si všímejte složení a způsob užívání. Pokud je přípravek příliš levný a musíte užívat několik tabletek denně, pravděpodobně se vám nevyplatí více než ten, který je sice dražší, ale koenzym se v něm nachází v koncentrovanější podobě.

Koenzym 10 bývá také častou složkou krémů, kde se projevuje jeho vliv na stárnutí pokožky. Pokud potřebujete omladit svou pokožku, můžete sáhnout i po této alternativě.

Rada na závěr

S ohledem na příznivé účinky koenzymu Q10 na zdraví, byste měli jeho užívání alespoň zvážit. Když už pro nic jiného, ​​tak alespoň jako prevenci. Ve spojení se zdravou stravou a dostatečným pohybem vám koenzym Q10 určitě neuškodí, však?

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.