Jezevčí mast na kašel, ekzémy i lepší dýchání

Jezevec je živočich, kterého najdete v lesích prakticky celé Evropy. Jeho tuk byl oblíbeným prostředkem našich předků k léčbě bolestí kloubů a svalů a k léčbě onemocnění dýchacího systému.

Jezevčí mast pro děti i dospělé

V současnosti ale seženete i náhradu jezevčích masti, která má čistě rostlinný původ. Prozradíme vám, s čím vám oba varianty tohoto přípravku pomohou, jaké jsou jejich výhody a jak se užívají.

Jezevčí mast ve dvou velikostech si můžete zakoupit ✅ v eshopu prozdravi.cz.

Složení a původ jezevčí masti

Jezevci byly kdysi loveni nejen pro jejich tuk, ale také pro jejich (údajně) velmi chutné maso. V současnosti již nejsou oblíbeným terčem lovu, protože jejich maso často obsahuje parazity a na trofej asi také nejsou ideální. Jezevci se sice chovají v Číně na obrovských farmách, avšak jejich tuk zdaleka nedosahuje takové vlastnosti jako tuk jezevců žijících ve volné přírodě, které se živí velkým množstvím léčivých bylin.

Z výše uvedených důvodů, a také z větší zodpovědnosti k přírodním zdrojům byla vyvinuta čistě rostlinná verze tohoto přípravku, která se stala oblíbenou náhradou jezevčí živočišné masti.

Najdete v ní 20 druhů bylinných výtažků rozpuštěných v bio kokosovém másle, které plně nahrazují účinek původního živočišného variantu.

Rostliny obsažené v bylinné jezevčí masti:

 • Kokosový olej – jeho nejvýznamnějšími složkami jsou kyselina laurová, kyselina kaprinová, kyselina kaprilová a kyselina myristová. Všem těmto složkám jsou připisovány podobné účinky jako antibiotikům a spolu vytvářejí silnou ochranu před viry a bakteriemi. Kromě toho je kokosový olej plný stopových prvků jako železo, měď, zinek či mangan a má příznivý vliv na funkci štítné žlázy.
 • Slunečnice roční – nachází se zde ve formě slunečnicového oleje, který obsahuje vysoké množství kyseliny linolové, lysinu, metionánu ​​a karotenoidů, které podporují imunitu.
 • Mandlový olej – má zklidňující a regenerační účinky. Obsahuje mnoho esenciálních mastných kyselin, minerálních látek a vitamínu E.
 • Mentol – obsahuje léčivé látky, které zklidňují dráždivý suchý kašel, zklidňují svědící pokožku postiženou ekzémem, vyrážkami či bolestmi. Pomáhá i při bolestech břicha, při zvracení a při svalových bolestech.
 • Máta peprná – má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Rovněž tlumí bolest hlavy a pomáhá při trávicích potížích.
 • Rozmarýn lékařský – posiluje obranyschopnost organismu a má příznivý vliv na nervovou soustavu.
 • Yzop lékařskýpotlačuje záněty a infekce dýchacích cest, zbavuje tělo hlenů, eliminuje kašel a zmírňuje astmatické projevy. Kromě toho podporuje imunitu a působí močopudně.
 • Tymián obecný – uvolňuje průdušky, léčí bronchitidu, černý kašel a má dezinfekční účinky. Má příznivý vliv na bolavé klouby a svaly.

Kromě těchto bylin najdete v rostlinné jezevčí masti i výtažky z jalovce, lopuchu většího, vrby bílé, cedru himálajského, makadámie, kafrovníka lékařského, kypru stálezeleného, ​​amyrisu – santalového dřeva, eukalyptu kulatoplodého, hřebíčku voňavého, máslovníku afrického, borovice lesní, doušky tymiánové a heřmánku.

Účinky a použití

Jezevčí mast pomáhá zejména při dýchacích potížích spojených s nachlazením a kašlem. Je zvláště účinná při zahlenění a mokrém kašli, při zánětech dýchacích cest, průdušek či plic. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty a kašlem namáhané svalstvo.

Jezevčí mast proti kašli

Bylinná jezevčí mast je určena pouze pro venkovní použití a nesmí přijít do kontaktu se sliznicemi, očima a poraněnou kůží. Její složení je přizpůsobeno na úlevu od dýchacích potíží, proto se jí nejčastěji natírá pokožka na hrudníku, krku, zádech, spáncích, čele či zátylku. Pro zesílení účinku můžete proceduru opakovat několikrát denně bez obav, že by vám hrozilo předávkování.

Alternativou mohou být také zábaly s jezevčí mastí. Někomu pomáhá jezevčí mast i na ekzém či hemoroidy. Ženy používají jezevčí mast i na vrásky.

Živočišná jezevčí mast se užívala i vnitřně, přičemž pomáhala při léčbě onemocnění dýchacího systému, ale také při problémech se žaludečními vředy, kolitidou, gastritidou, pankreatitidou a dalších onemocněních trávicího traktu.

Kromě toho vám oba druhy jezevčích masti pomohou zmírnit bolesti svalů a kloubů. V takovém případě mast vmasírujte na postižené místo několikrát denně. Můžete ji také použít na celé tělo při masáži.

Bylinná jezevčí mast bývá dermatologicky testována, přičemž její vedlejší účinky nebyly pozorovány. Dejte si ale pozor, pokud jste přecitlivělí na některou ze složek masti. Jezevčí mast není náhradou za běžnou léčbu a proto při dlouhotrvajících potížích vyhledejte lékaře.

Pokud se ptáte, zda se může dát jezevčí mast dětem, buďte bez obav. Je vhodná i pro děti od 3 let.

Dostupnost, cena, výhody a nevýhody jezevčích mastí

Originální živočišnou jezevčí mast je problematické sehnat, protože výrobci se zaměřují na její ekologickou bylinnou náhradu. Domácí jezevčí mast je někdy dostupná u myslivců, kteří jezevci loví.

Domácí jezevčí mast

Kromě těchto bylin najdete v rostlinné jezevčí masti i výtažky z jalovce, lopuchu většího, vrby bílé, cedru himálajského, makadámie, kafrovníka lékařského, kypru stálezeleného, ​​amyrisu – santalového dřeva, eukalyptu kulatoplodého, hřebíčku voňavého, máslovníku afrického, borovice lesní, doušky tymiánové a heřmánku.

Výhody a nevýhody živočišné jezevčí masti

 • silný účinek
 • můžete ji užívat i vnitřně
 • horší dostupnost (většinou ji seženete pouze od myslivců)
 • vysoká cena
 • není dermatologicky testována
 • živočišný produkt, na jehož výrobu je potřebný lov jezevců

Výhody a nevýhody bylinné jezevčí masti

 • dermatologicky testován a bezpečný výrobek
 • přijatelná cena oproti živočišné verzi
 • 100% rostlinný produkt – na výrobu není nutné usmrcovat zvířata
 • není vhodná na vnitřní užívání

Zkušenosti uživatelů

Uživatelé jezevčích masti si ji chválí především pro silný účinek při podpůrné léčbě dýchacích potíží jako záněty průdušek, silný kašel či zahlenění.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s jezevčí mastí

Přípravek má velký úspěch i u rodičů malých dětí, které mají vlivem dýchacích potíží problematický spánek a v noci se často budí. Natírání hrudníku několikrát denně a hlavně na noc jim za několik dní pomůže zbavit se hluboko uložených hlenů a spát klidně.Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?

Mnozí považují roušky za účinnou ochrannou pomůcku před koronavirem. Podívali jsme se na to, do jaké míry jsou roušky a respirátory účinné a jak je možné se před koronavirem účinně...

Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?

Čína hlásí stovky mrtvých a tisíce nakažených. Počet obětí i nakažených bude pravděpodobně stoupat. Je důvod k panice? V našem informačním článku vám o něm prezdradíme vše podstatné.

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...