Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. V podpaží je to 36,9 ° C, na čele 37,1 º C, na ušním bubínku 37,3 º C, v ústech 37,4 º C, v konečníku 37,7 º C. Tato čísla se mohou v závislosti na faktorech okolí či druhu teploměru lišit. Jak potom správně změřit teplotu?

Jak správně měřit tělesnou teplotu?

Pokud chcete zjistit, zda máte vy nebo vaše dítě zvýšenou teplotu, můžete si vybrat z poměrně široké nabídky teploměrů. V současnosti se osvědčilo především měření teploty bezdotykovým teploměrem, protože kromě pohodlného a rychlého měření poskytuje i velmi přesné výsledky. Na jakém principu funguje? Jaké další druhy teploměrů známe?

Oblíbené teploměry pro měření tělesné teploty

Jaký je správný postup při měření teploty?

Neexistuje jeden správný postup, ale několik návodů, které přísluší jednotlivým teploměrům. Je důležité dodržovat pokyny výrobce v příbalovém letáku, protože ty se mohou v závislosti na značce a druhu lišit. Stává se, že člověk při koupi nového teploměru tento krok obejde v domnění, že "nemá co zkazit".

Měření teploty s digitálním teploměrem

Informace o vybraném produktu pacienta seznamují, na jaká místa na těle se má teploměr používat, v jakém časovém intervalu, pro koho je nebo není vhodný, zda je nutno předem provést nějaké nastavení (teplota uvnitř těla a na jeho povrchu je jiná), co signalizují zvukové upozornění, s jakou přesností měří apod. Jejich neznalost je pak důvodem, proč si někteří lidé myslí, že se na digitální teploměry nelze spolehnout jako na "rtuťovou klasiku".

Jaká pravidla je třeba dodržet, resp. čeho se vyvarovat?

Při měření tělesné teploty se často stává, že samotný výsledek je nepřesný, a to i při zhoršeném zdravotním stavu pacienta, nebo se výsledek opakovaného měření až velmi liší od toho předchozího. Je to proto, že nebyly dodrženy základní pravidla měření a tyto odchylky způsobily různé fyziologické faktory.

Výsledky měření může zkreslit:

 • změna pokojové teploty během měření – čerstvě vyvětraná nebo přetopená místnost,
 • zahřáté tělo – několik vrstev oblečení, konzumace teplých/studených nápojů, jídel,
 • měření v různých místnostech, prostředí, a také na jiném místě na těle,
 • měření v krátkém časovém odstupu po vyvinutí větší fyzické aktivity,
 • nedůkladná dezinfekce dotykového teploměru po předchozím měření.

Měření teploty u dětí

U kojenců, ale i miminek do 3 let je měření teploty v konečníku doporučeným způsobem pro zjišťování horečky. Některé maminky upřednostňují měření teploty v uchu nebo měření teploty na spáncích, avšak podle mnohých pediatrů je tato lepší uskutečnit až tehdy, pokud dítě dosáhne věku minimálně 6 měsíců.

Měření teploty v uchu se doporučuje až od 6 měsíců věku dítěte

Jak měřit teplotu batoleti? Dudlík s teploměrem je pohodlnou, rychlou, bezpečnou, ale také přesnou alternativou "klasických" teploměrů. Tělesnou teplotu změří za cca 90 sekund, přičemž na čas jste upozorněni zvukovou signalizací. Nevýhodou tohoto ústního teploměru je, že jeho baterie nelze vyměnit. Vydrží však až cca 1 000 měření, v závislosti na konkrétním typu produktu.

Měření teploty pod paží u dětí je obvykle náročnější na čas i na přesnost, protože většina dětí nevydrží bez pohybu požadovaných 7 – 10 minut. To však může být minulostí díky bezdrátovým teploměrům. Příkladem je např. iThermonitor, který nalepíte dítěti do podpaží v podobě speciální náplasti. Výsledky včetně vývoje a průběhu teploty se pomocí bluetooth zobrazí na vašem smartphonu nebo tabletu v stažené mobilní aplikaci.

Jaké teploměry jsou k dispozici?

Teploměry pro měření tělesné teploty člověka rozdělujeme na 2 základní kategorie:

Podle materiálu:

 • digitální – při dotykových teploměrech teplotu měří hrot sondy teploměru, při bezdotykových infračervené záření, novinkou jsou tzv. smart teploměry,
 • skleněné – rtuťové jsou stále oblíbené, ale jejich prodej je u nás již zakázán a jejich náhradu představují ekologické teploměry s galiem, indiem a zinkem.

Ústní měření teploty digitálním teploměrem

Dle místa měření:

 • ušní – určeno především pro měření u dětí a s vysokou přesností,
 • čelové – představují nejpohodlnější způsob měření, výsledek víte okamžitě,
 • ústní – měří při líci nebo pod jazykem, skleněné se tentokrát nedoporučují,
 • axilární – měření v podpaží trvá déle, ideálně 8 minut bez ohledu na typ,
 • rektální – teploměr do konečníku zavádí zejména miminkům a malým dětem,
 • vaginální – bazální teploměr je vhodný k určení plodných a neplodných dní.

Často kladené otázky

Následující doporučení mají obecný charakter a je třeba mít na paměti, že při každém měření má pacient vycházet z postupu, který uvádí k danému produktu výrobce.

Jak správně měřit teplotu na čele?

Jeden infračervený snímač na teploměru detekuje nejvyšší naměřenou hodnotu na čele pacienta, druhý měří teplotu okolí. Výsledný rozdíl mezi nimi se ukáže na displeji bezdotykového teploměru a představuje hodnotu o aktuální tělesné teplotě člověka. Teploměr se přikládá na spánky, následně i na střed čela. Obvykle se doporučuje provést alespoň 2 opakovaná měření. Při měření teploty v uchu se tento teploměr přikládá k ušnímu bubínku. Tehdy je lepší vypnout zvukové signály kvůli citlivosti sluchu.

Měření teploty na čele u malého dítěte

Jak se měří teplota v ústech?

Připravíme si vyčištěný teploměr (skleněný se do úst nedoporučuje kvůli bezpečnosti). Jeho špičku vložíme pod jazyk, přidržíme ji zavřenými ústy, ne zuby. Nemělo by dojít k dýchání ústy či k pohybu teploměru v ústech. Pokud jste konzumovali jídlo nebo nápoje, měření byste měli uskutečnit alespoň 15 minut po. Tato metoda není velmi vhodná pro děti do 3 let.

Jak se měří teplota v podpaží?

Pokud vložíme teploměr do podpaží, první minutu se pouze přizpůsobí nové teplotě prostředí, protože v podpaží je sucho a cévy jsou hluboce. Proto je na relevantní výsledek třeba čekat alespoň 7 – 10 minut. Některé digitální teploměry vás sice upozorní zvukovým signálem o nové naměřené teplotě, avšak doporučuje se ponechat je na místě měření na uvedený čas.

Jak se měří teplota v konečníku?

Děťátko položíme na záda, jednou rukou mu zvedneme obě nožičky a teploměr pomalu vložíme do konečníku, přibližně 1,5 cm hluboko. Teploměr nikdy násilím nestisknete, ideální je, pokud nějakým způsobem odvedeme pozornost děťátka, protože tehdy se uvolní. Od výsledné teploty zjištěné při měření je třeba odečíst 0,5 ºC a teploměr dezinfikovat. Teplota v konečníku u dospělých se obvykle nezjišťuje, upřednostňují se jiné metody měření.


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?

Pociťujete únavu a trpíte častým bušením srdce? Doplňte si železo prostřednictvím GlobiFer Forte - výživovým doplňkem, který se stará o správnou hladinu železa.

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....