Inkontinence, únik moči u žen, mužů i dětí – příčiny a léčba

Nevědomý, nechtěný, nežádoucí únik moči – jedná se o problém často podceňován a z důvodu studu za něj i utajovaný. Inkontinence, jak se odborně nazývá, přitom není chorobou ojedinělou. Seniorský věk sice zvyšuje její pravděpodobnost, ale nevyhýbá se ani mladším generacím. Jaké jsou její příčiny? V čem spočívá léčba?

Inkontinence

Nepříjemná a nehygienická situace v podobě neovladatelného unikání moči často vyúsťuje do neustálého strachu ze ztrapnění se na veřejnosti. Člověk se stále více izoluje od společnosti, nakonec volný čas tráví doma. Co dělat, aby nenastala? Existují zdravotní pomůcky, které "skomfortnia" inkontinenci?

Kvalitní a cenově dostupné inkontinenční pomůcky najdete v nabídce ✅ online lékárny Dr. Max!

Zdravotní pomůcky na inkontinenci

Co je inkontinence?

Vůlí neovlivnitelný únik moči je problémem nejen medicínským, ale i psychickým, společenským či dokonce ekonomickým. Dochází k němu z důvodu narušení základních funkcí dolních močových cest, čili močového měchýře a močové trubice. Právě jejich úkolem je udržování moči a ovládání vyprazdňování moči.

Pocit nucení na močení vzniká rozpínáním stěn močového měchýře při jeho postupném plnění. Pokud se naplní do určité míry, tato informace je předána mozkovému centru a jím následně vyhodnocena ve smyslu udržení nebo vyprázdnění (schopnost potlačit nutkání na močení je získána v raném dětství). Při inkontinenci je takové fungování narušeno, přičemž faktorů může být několik.

Jaké jsou příčiny inkontinence? U koho se může vyskytnout?

Samovolný únik moči se vyskytuje u žen a mužů, a to v rámci různých věkových kategorií. Nejčastěji se však projevuje u žen po 55. roku života. K odkapávání moči nebo jeho odtékání proudem může dojít z různorodých příčin:

 • věk – únik moči v mladém věku není výjimkou, ale jeho pravděpodobnost se zvyšuje s přibývajícími léty (mění se stěny močového měchýře, snižuje se jejich elasticita, měchýř neudrží takové množství moči jako v minulosti);
 • infekce dolních močových cest;
 • období po porodu a menopauza (inkontinence po porodu vzniká kvůli oslabeným svalům pánevního dna, které způsobí prolaps, a tedy poklesnutí orgánu);
 • pravidelná intenzivní fyzická aktivita – silové cvičení, atletika aj.;
 • důsledek některých onemocnění a chorob (aktuálních nebo prodělaných);
 • důsledek závažné operace;
 • důsledek vrozených poruch.

Problémy s inkontinencí

Doplňující informace: U kuřaček je prý pravděpodobnost inkontinence 2 – 3x vyšší. To platí i při obezitě. Inkontinence moči u mužů je nejčastější z důvodu zvětšené prostaty.

Typy a symptomy inkontinence

V mnoha případech se porucha vyprazdňování močového měchýře dá léčit, přičemž samotný průběh léčby usnadňují speciální pomůcky dostupné v lékárnách. První důležitým krokem v tomto procesu je zjištění konkrétního typu inkontinence. Rozlišujeme:

 • Stresová inkontinence = jde o mimovolní únik moči, který je spojený s fyzickými aktivitami (např. s ​​během, skákáním, kýcháním nebo kašláním, se zvedáním těžkých předmětů apod.). Příčinou může být i nadváha, pokles pánevního dna po porodu nebo v klimakteriu. Eliminovat nebo do jisté míry zlepšit tento stav mohou speciální cvičení na posílení pánevních svalů.
 • Urgentní inkontinence = jde o únik moči, který je spojen s náhlým a neovladatelným nucením na močení (člověku začne chtít "okamžitě" a intenzivně močit, ale i přes rychlé navštívení toalety nedokáže udržet všechen moč – močový měchýř nemusí být plný). Sval kontrolující stahování močového měchýře je nestabilní, např. kvůli cukrovce, zvětšené prostatě, špatně léčené infekci močových cest, nádorem a i.
 • Reflexní inkontinence = jde o únik moči, který je následkem patologického neurologického nálezu. K vyprázdnění měchýře dochází zcela bezděčně, nelze ovládat.
 • Inkontinence z přetékání = jde o mimovolní únik moči, který nastává při přeplněném močovém měchýři (může nastat i při poškození nervových vláken po operacích v pánevní oblasti či při užívání léků ovlivňujících dolní močové cesty aj.).
 • Tranzitorní inkontinence (přechodná) = nastává při stavech bezvědomí, při těžké uroinfekcí, při užívání různých léků aj.
 • Extrauretrálna inkontinence = je charakterizována chybným vyústěním moči (ke ztrátě moči nedochází močovou trubicí).

Doplňující informace: Mezi nejčastěji se vyskytující typy patří stresová a urgentní inkontinence. Nicméně, ne vždy příznaky vykazují jeden konkrétní typ inkontinence. Mohou se totiž navzájem kombinovat. Tehdy hovoříme o smíšené inkontinenci.

Existuje několik stádií inkontinence?

Z hlediska hodnocení závažnosti můžeme inkontinenci rozdělit do tří stádií:

 • 1. stupeň – k úniku moči po kapkách dochází pouze v situacích spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku (např. při smíchu, zvedání těžkých břemen aj.). Jde o občasný únik moči, maximálně 1 – 2x za den.
 • 2. stupeň – k úniku moči proudem dochází při běhu, chůzi po schodech, lehčí fyzické práci apod., přičemž k němu může dojít i několikrát za den.
 • 3. stupeň – k úniku moči dochází téměř permanentně, i při pomalé chůzi či v klidu, vleže. Vyskytnout se může i únik moči v spánku.

3. stupeň inkontinence – samovolný únik moči

Léčba inkontinence

Za klíčové řešení problému lze považovat přesnou diagnostiku. Ta vyžaduje odborníka (gynekologa, urologa), který na základě podrobné anamnézy doporučí postup léčby. Úspěšnost léčby je poměrně vysoká.

Co dělat a očekávat, pokud zjistíte, že váš měchýř vyprazdňuje moč přesto, že se mu v tom snažíte zabránit:

 • I když se za inkontinenci stydíte, přiznejte její existenci svému lékaři. Ten vás doporučí specialistovi. Nečekejte, dokud budou příznaky dlouhodobé! Stav se může zhoršit a léčba bude náročnější.
 • Připravte se na to, že budete muset absolvovat několik různě zaměřených vyšetření a testů.
 • Vyplněním standardizovaných detailních dotazníků a tzv. deníku močení (dokumentuje příjem tekutin, frekvenci močení či nucení na močení) pomůžete určit typ inkontinence.
 • Při návštěvě lékaře se informujte i o speciálních cvicích (tzv. Kegelove cvičení), o vhodných pomůckách na únik moči, o jejich proplacení v zdravotní pojišťovně.

Inkontinenční pomůcky pro muže a ženy

Jelikož léčba nemusí být krátkodobou záležitostí, její průběh se dá "zpříjemnit" různými speciálními pomůckami na inkontinenci. Ty zajistí, že člověk se nemusí vyhýbat společenským situacím (neutralizují pach a pojmou velké množství tekutiny bez vytečení jejího obsahu). Rozdělují se podle toho, zda moč odvádějí do nádoby, kapsy apod.; zpracují ho na tekutý gel; fungují na principu mechanického sevření močové trubice.

Inkontinenční vložky

Nabídka zahrnuje vložky pro muže (mají speciální tvar) a ženy (lepí se na prádlo jako menstruační vložky, při větších velikostech se doporučují použít fixační kalhotky), vkládací plenky (různé velikosti a sací schopnosti), plenkové kalhotky (pro děti, dospělé, imobilní pacientů se savostí až nad 3 litry tekutiny), podložky na postel. Dostupná je také speciální kosmetika, která udržuje dobrou kvalitu pokožky i přesto, že je kvůli úniku moči a používání pomůcek namáhána.

Zdravotní pomůcky na inkontinenci

! Na českém trhu jsou dostupné pomůcky více výrobců (značek), což má za následek odlišné poměry ceny, kvality a počtu kusů v balení. Informujte se o možnostech u svého lékaře nebo lékárníka.

Domácí versus odborná léčba u lékaře

Existuje několik možností jak zastavit únik moči, přičemž se liší v závislosti na typu inkontinence.

 • Konzervativní léčba – spočívá v úpravě životosprávy (redukce hmotnosti, ukončení s kouřením, změna pitného režimu, plánované močení apod.) A cvičení gymnastiky pánevního dna (inkontinence moči cviky vyžaduje ve smyslu posílení konkrétních svalových partií – jejich funkčnost se zvýší v případě, že žena ví vlastní vůlí sevřít pánevní svalstvo). I když je behaviorální léčba úspěšná, probíhá pomalu.
 • Farmakologická léčba – používají se "léky na udržení moči", jako např. anticholinergika, sympatomimetika, estrogeny, tricyklická antidepresiva (duloxetin).
 • Chirurgická léčba – realizuje se metodou pásek, injekční aplikací látek do periuretrální prostoru, kolposuspenziou (v závažnějších případech je na únik moči operace jediným účinným řešením).
 • Reflexní léčba – jejím cílem je vytvořit podmíněný reflex, který způsobí udržení moči. Patří sem např. elektrostimulace (podněcování svalů pánevního dna pomocí nízkofrekvenčních proudů přes vaginální zavedenou sondu).

Co se týče domácí léčby, spočívá především v režimových opatřeních, které zahrnují určité změny životního stylu (podobně jako při konzervativní léčbě). Směrodatným kritériem je fakt, zda k úniku moči dochází občasně nebo permanentně. V prvním případě mnoho žen upřednostňuje přírodní léky na inkontinenci, čili výživové doplňky. Ve druhém je návštěva lékaře nutností! Platí však, že ani občasný výskyt úniku moči by se neměl podceňovat a doplňky stravy nemusí problém vyřešit, pouze zmírnit (pokud vůbec).

Kvalitní a cenově dostupné inkontinenční pomůcky najdete v nabídce ✅ online lékárny Dr. Max!


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?Roušky na obličej proti koronaviru. Jsou opravdu účinné?

Mnozí považují roušky za účinnou ochrannou pomůcku před koronavirem. Podívali jsme se na to, do jaké míry jsou roušky a respirátory účinné a jak je možné se před koronavirem účinně...

Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?Koronavirus: Jsou balíčky z Aliexpressu a Číny nebezpečné?

Čína hlásí stovky mrtvých a tisíce nakažených. Počet obětí i nakažených bude pravděpodobně stoupat. Je důvod k panice? V našem informačním článku vám o něm prezdradíme vše podstatné.

Kruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí receptyKruhy pod očima a jejich příčiny. K odstranění krém i domácí recepty

Trápí vás kruhy pod očima? Tento stav často indikuje to, že jste si zřejmě nedopřáli dostatek spánku. Skutečnost je však taková, že ho může způsobit i celá řada dalších faktorů. Jaké...