Recenze Dorithricinu: Lokální antibiotikum na hrdlo i pro děti od 2 let

Překvapila vás náhlá bolest krku? Ne vždy je třeba hned navštívit lékaře. Sáhněte po Dorithricinu, lokálním antibiotiku v pastilkách.

Dorithricin lokální antibiotikum na cucání

Tento volně prodejný lék proti bolesti v krku od společnosti Medice Arzneimittel Pütter se prodává již od roku 1955. Je jedním z nejosvědčenějších produktů na našem trhu a to zejména díky tomu, že obsahuje 3 účinné látky, které účinně léčí bakteriální záněty hrdla, hrtanu, hltanu a dásní .

V našem článku si o něm řekneme vše podstatné. Prozradíme vám, jak se dávkuje, pro koho je a není vhodný, ale reálné zkušenosti pacientů, kteří ho vyzkoušeli.

Kompletní účinky

Pastilky Dorithricin doporučujeme nasadit ihned poté, co se objeví hoc i jen mírná bolest hrdla. Přípravek je určen k léčbě akutních bolestí, které by měly odeznít už do pár dní:

 • léčba zánětu hrdla, hltanu, hrtanu,
 • léčba zánětu dásní,
 • léčba infekcí ústní dutiny a nosohltanu,
 • odstranění bolestí hrdla a obtíží při polykání.
 • Náš tip: Pokud bolesti krku přetrvávají déle než 3 dny, případně pokud se k nim přidá i horečka nebo dušnost, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Totéž platí i v případě zhoršení prvotních příznaků.

Náš tip: Pokud bolesti krku přetrvávají déle než 3 dny, případně pokud se k nim přidá i horečka nebo dušnost, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Totéž platí i v případě zhoršení prvotních příznaků.

Pro koho jsou pastilky Dorithricin vhodné? Mohou je užívat i těhotné ženy?

Volně prodejné antibiotikum na hrdlo Dorithricin je určeno dospělým a dětem od 2 let. Přípravek nemá vliv na řízení motorových vozidel či obsluze strojů, proto jej lze užívat bez obav z toho, že jakkoli otupí naši pozornost.

V období těhotenství a kojení pastilky lze užívat až po konzultaci s lékařem, a to i přesto, že nebyl pozorován negativní vliv na plod.

Přípravek není vhodný pro:

 • osoby trpící alergií na některou ze složek,
 • osoby s vrozenou nesnášenlivostí sorbitolu nebo fruktózy,
 • kojence a děti do 2 let (kvůli neschopnosti cucání).

Co se týče užívání diabetiky, je dobré vědět, že každá pastilka Dorithricinu obsahuje i náhradu za cukr ve formě sorbitolu (obsah v 1 tabletě odpovídá cca 0,07 BE).

Jaká je cena Dorithricinu? Kde se ho vyplatí koupit online?

Dorithricin je lék, který seženete ve většině lékáren. Prodají vám ho i bez lékařského předpisu. Cenu léku si hradí pacient v plné výši. V případě objednávky z online lékárny se vyplatí porovnávat nabídku více lékáren.

Dorithricin se prodává v baleních po 20 a 40 ks, lékárny mají skladem zejména menší balení, jehož cena je přibližně 200 až 250 Kč. Aktuální přehled cen si můžete prohlédnout v našem cenovém srovnávači.

Složení Dorithricinu

Dorithricin jsou bílé kulaté tablety s jemnou mátovou příchutí. Jde o velmi oblíbené, v některých recenzích dokonce označované také jako nejlepší pastilky na hrdlo. Jejich úspěch v léčení různých zánětů hrdla tkví ve výborném složení. Jde o kombinaci látek, které na jedné straně účinně ničí cizorodé bakterie a zároveň tlumí příznaky - zejména nepříjemné bolesti při polykání.

 • Thyrothricin (0,5 mg) - lokální antibiotikum, které přeruší energetický metabolismus bakterií, důsledkem čehož dochází k jejich odumírání,
 • Benzalkoniumchlorid (1 mg) - antiseptikum, které ničí různé typy bakterií a některé druhy kvasinek,
 • Benzokain (1,5 mg) - lokální anestetikum, které zajišťuje znecitlivění bolestivých míst a zmírnění bolesti při polykání.
 • Další složky přípravku: sorbitol, mastek, ester sacharózy, dihydrát sodné soli sacharinu, silice máty peprné, sodná sůl karmelosy, povidon Výhodou těchto pastieliek je i fakt, že při dodržení doporučeného dávkování neomezují působení jiných léků. V případě potřeby nebo užívání dalších volně prodejných léků využijte možnost konzultace s lékárníkem.

Užívání a dávkování Dorithricinu

Příbalový leták Dorithricinu doporučuje užívat 1 - 2 pastilky jednou za 2 až 3 hodiny. Pastilky se nepolykejte! Nechají se volně rozpustit v ústech, díky čemuž dochází k aplikaci na postižená místa. Po užití přípravku doporučujeme nepít a nejíst alespoň 20 min. Pastilky třeba užívat tak dlouho, dokud neucítíte značnou úlevu od bolesti hrdla. Léčba by však měla pokračovat alespoň jeden den po odeznění příznaků zánětu hrdla.

I přesto, že je lék poměrně univerzální a pomáhá léčit různé bakteriální onemocnění ústní dutiny, existují 2 omezení, které byste měli mít na paměti při samoléčbě:

 • pokud zaznamenáte hnisavý zánět mandlí, pak se o vhodnosti určitě poraďte s lékařem,
 • stejné doporučení platí i v případě, pokud máte čerstvé poranění dutiny ústní a hltanu.

Dávkování přípravku může určit i lékař. V takovém případě dodržujte jeho pokyny a neřiďte se doporučeným dávkováním výrobce.

Nežádoucí účinky Dorithricinu, předávkování

Přípravek většinou nevyvolává vážnější vedlejší účinky, ty se však mohou vyskytnout zejména u citlivějších jedinců. Vzácně se vyskytují alergické kožní reakce (zejména na složku benzokain). Při dodržení dávkování nemůže dojít k předávkování.

V případě užití velkého počtu pastilek v krátkém časovém úseku se mohou vyskytnout žaludeční a střevní potíže, u dětí i zvýšená tvorba methemoglobinu (oxidovaná forma hemoglobinu). První pomocí při předávkování se je užití aktivního uhlí, případně výplach žaludku.

V případě předávkování se u dětí je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V případě výskytu jakýchkoliv nežádoucích účinků užívání přípravku ihned přerušte a seznamte svého lékaře. Je totiž možné, že jste alergičtí na některou ze složek přípravku a ani o tom nevíte.

Recenze a zkušenosti s užíváním Dorithricinu

Na závěr si odpovíme na otázku, zda lék opravdu funguje. Průzkum spokojenosti pacientů je totiž mnohem lepší než popis účinků aktivních látek. Z recenzí Dorithricinu na Heureky je jasné, že jde o oblíbený lék, který pomáhá. Pacienti chválí účinek, dobrou chuť a zejména to, že Dorithricin vždy pomůže.

Zde však musíme upozornit, že pomůže opravdu pouze tehdy, pokud onemocnění podchytíme v začátcích. Pokud se bolest krku vyskytuje již několik dní a nepomáhá ani běžná domácí léčba, pak raději zajděte k lékaři.Publikováno dne: 12.07.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička se zajímám o účinky různých bylinek a přírodních preparátů na náš organismus. Místo klasické léčby vždy nejdříve sáhnu po té...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...