Redukční dieta pro obézní děti s nadváhou. Hubnutí dětí podpoří cviky

Dětská obezita je extrémní nadváha u dětí a dospívajících. Představuje velkou zátěž pro organismus z hlediska zdraví, ale její důsledky jsou také psychologického rázu. Léčba vyžaduje dlouhodobou strategii, jejímž cílem je kromě redukce hmotnosti podpora kvality života dítěte, upevňování jeho sebevědomí, vyvolání radosti a zájmu o různé činnosti. Jak tyto výsledky dosáhnout?

Chlapec s nadváhou

Špatné stravování způsobí, že tuková tkáň se vyvine velmi silně, těžko se odbourává. To negativně ovlivňuje trávicí soustavu a metabolismus se postupně zpomaluje. V této fázi je přibrat mnohem jednodušší než kdykoliv předtím. I proto bývá hubnutí břicha pro děti s nadváhou obvykle velmi problematické. Tyto obtíže se mohou přenést i do puberty či dospělosti. Jak jim zabránit?

Dítě – nadváha – rodič

Obezita u dětí je přímo důsledkem nezdravého a nesprávného stravování či nedostatku pohybu, spánku. Existuje však i další skrytý viník – rodiče. Pokud je jeden z rodičů obézní, je 50 % pravděpodobnost, že i dítě bude trpět nadváhou. Ne kvůli genem, ale kvůli životosprávě a stravovacím návykům, které okoukali od rodičů.

Další příklad. Kvůli vytíženosti v práci mají rodiče stále méně času a energie na přípravu jídel. Využívají proto restaurace rychlého občerstvení. Pokud by takové stravování bylo pouze sporadické, nemuselo by přinést nežádoucí kilogramy. Pravidelnost konzumace "fast food" potravy však znamená několikanásobně vyšší pravděpodobnost nadbytečné váhy.

Chlapec s nadváhou při večeři

Redukce hmotnosti u dětí bude účinná, jestliže:

 • Se zlepší a upraví stravování celé rodiny, nejen jednotlivce (dítěte).
 • Bude stanoven harmonogram stravování = přesný čas příjmu potravy (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře).
 • Nabídnete dítěti zajímavou alternativu trávení volného času. Zeptejte se, co by ho nejvíce bavilo. Rozhýbejte ho hravou formou. Důležité je, aby dítě aktivita bavila a nemělo k ní odpor. V případě špatného počasí můžete pomocí herní konzole a Kinect přenést sport do vašeho obývacího pokoje (žádné sezení za PC). Zařízení dítě sejme, napodobováním a prováděním požadovaných úkonů vybrané činnosti (běh, box, kopy na bránu, tanec apod.) ho promítne na obrazovce. Připojit se mohou i ostatní členové rodiny. Vzájemné soupeření podpoří výkon dítěte. Při obezitě se počítá každý pohyb.
 • Věnujete dítěti zvýšenou pozornost, vezmete ho na procházku, jezděte na kole, bruslete, snažte se volnočasové aktivity trávit společně.
 • Oceníte jeho snahu – pochvalou, uznáním. Důležitá je motivace! Není dobré neustále upozorňovat dítě, že má nadváhu. Stejně nezabírá ani věta "pokud to neuděláš, zůstaneš tlustý" (i když je to pravda). Chvalte ho za každý malý pokrok. Připomeňte mu, že právě udělalo něco ve prospěch svého zdraví a hubnutí. Vyjádřete vaši radost. Dítě to zopakuje i příště.
 • Půjdete příkladem. Proces hubnutí bude pro dítě jednodušší, pokud nová pravidla budou platit i pro rodiče. Zejména menší děti rodičů rady napodobují.
 • Dítě zapojíte do domácích prací v interiéru či zahradě.

Doplňující informace: Nepolevujte! Pamatujte, že pokud si dítě pláčem nebo "drančením" vynutí "zakázané" jídlo, nebude to poslední raz. Říká se to jednoduše, realizuje mnohem obtížněji. Buďte neoblomní. Vytrvalost v tomto případě není pouze záležitostí dítěte, ale i jeho rodiče.

Co hrozí?

Říká se, že pokud je dítě baculaté, je o něj dobře postaráno. Ale kde je "hranice baculatosti"? Netřeba dělat paniku, když má kojenec nebo batole plné líčka, faldíky. V předškolním věku z toho vyroste. Pokud se dítě v tomto období "nevyšvihne", naopak v důsledku několika (již zmíněných) faktorů přibírá, pravděpodobnost nadváhy se několikanásobně zvyšuje.

Dítě toužebně hledící na koblihu

V případě, že se obezita u dětí předškolního věku nepodchytí a nezačne řešit včas, zvyšuje se riziko možných zdravotních i psychických problémů:

 • Nesprávný vývin kostí, svalové hmoty – problémy s páteří, klouby, špatné držení těla.
 • Kardiovaskulárních onemocnění – vysoký tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka 2. typu aj.
 • Dušnost, astma.
 • Trávicí potíže.
 • Kožní problémy.
 • Dívky mohou mít problémy s pravidelností cyklu.
 • Nízké sebevědomí, úzkost, deprese.

Hrozí i to, že dětská obezita se stane součástí dospívání a právě obezita v pubertě může kromě již zmíněných problémů přinést i nepříjemnosti v rámci socializace ve škole, mezi vrstevníky, ve vztazích apod. Šikana, která tučné děti bohužel jen málokdy mine, má negativní dopad na kvalitu jejich života.

Úprava stravování

Forma hubnutí omezováním stravy se nedoporučuje. To znamená, že cílem není hladovění, ale přijímání kvalitovo hodnotných potravin. Dieta při nadváze není tou nejlepší volbou.

Dítě se zeleninou – zdravější stravování

Do věku 18 let by mělo jít pouze o speciální jídelníček na hubnutí pro děti, který vyžaduje dodržování následujících 5 pravidel:

 • Pravidelnost příjmu potravy 5 – 6x denně, velikost a množství stravy přizpůsobené růstu a pohybové aktivitě, vydané energii při různých činnostech, kroužcích...
 • Dbát na rozmanitost stravy = libové maso, ryby, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, velké množství zeleniny a ovoce (ovoci se doporučuje ve večerních hodinách vyhnout). Upřednostnit komplexní sacharidy před rafinovaným cukrem, kvalitní bílkoviny (rostlinné i živočišné).
 • V jaké formě dítě přijímá jídlo – smažené a mastné jídla by měly být tabu, ideální je používat rostlinné oleje namísto živočišných. U dětí často rozhoduje i vzhled stravy – nebojte se "aranžování", dopřejte jim zeleninovou barevnost v přílohách, nejen na oběd či večeři. Udělejte jim smoothie, k svačině přibalte proužky barevných paprik, cherry rajčata nebo plátky ředkviček a pod. Snažte se ji připravit doma, předcházejte nákupu stravy ve školním bufetu.
 • Pitný režim! Jeho dodržování přispěje ke správnému fungování trávení. Měl by sestávat převážně z čisté vody, ale jeho součástí mohou být i ředěné ovocné šťávy, bylinné čaje. Minerální voda se rovněž nevylučuje (u dospívajících), ale její příjem je třeba omezit, protože obézní děti mají problémy s nadýmáním a plynatostí. Slazené nápoje se doporučují vynechat úplně.
 • Upravená strava v kombinaci pohybu a spánku – kilogramy mohou stoupat i tehdy, když dítě chodí pozdě spát. Tělo musí mít dostatek času na regeneraci a zdravý vývoj. Nemáme na mysli vylehávání během dne, ale kvalitní noční spánek v trvání 7 – 8 hodin.

Co jíst a jakým potravinám se vyhýbat?

Obezita a zároveň podvýživa? To, že je dítě zásobené dostatkem energie z jídel typu "fast food" neznamená, že má dostatečný přísun vitamínů, minerálů, antiaxidantov, pro tělo prospěšných živin. Při extrémní nadváze je třeba zvolit zodpovědný přístup a střídmost některých potravin. V žádném případě by nemělo dítě pociťovat, že jeho stravování je trestem.

ANO

NE

brambory, rýže

hranolky, chipsy, pražené oříšky, výrazně solené jídla

celozrnné pečivo, ovesné vločky   

bílé pečivo

kuře bez kůže, králík, telecí maso, zvěřina

vepřové maso, vnitřnosti, mleté maso

kvalitní šunka  

uzeniny, paštiky

tvaroh se sušeným ovocem (neslazeným), mandle a oříšky (nepražené, nesolené)                     

sladkosti, zmrzlina

odtučněné mléčné výrobky  

plnotučné mléko, smetanové pomazánky, omáčky, polévky, zákusky

rostlinné oleje (olivový, řepkový, slunečnicový, sójový)

živočišné tuky

ovoce (pozor na velmi sladké druhy), zelenina, luštěniny

kynuté těsto, koláče s náplní a pudinkem

Doplňující informace: Jde jen o základní seznam potravin. Podrobný získáte na základě vyhodnocení nadváhy dítěte od lékaře nebo odborníka, ke kterému vás doporučí. Přesné nutriční hodnoty si sami vypočítáte jen těžko, a proto má dieta pro děti jídelníček speciálně určený na obezitu. Na základě něj zároveň zjistíte, zda si alespoň 1x v měsíci můžete dopřát "zakázané ovoce".

BMI vzorec u dětí a dieta dětí

Posuzování hmotnostní kategorie dítěte se ve srovnání s indexem tělesné hmotnosti dospělého liší. Je mnohem složitější, protože děti mají ve stejném věku individuální růst a vyvíjejí se různým tempem. Proto jsou v pediatrii pro obě pohlaví a všechny věkové skupiny vytvořené speciálně percentilové grafy (mohou se lišit v rámci států). Běžný domácí výpočet BMI v tomto případě není směrodatný.

Chlapec s nadváhou měřící si obvod pasu

Zdraví sice nadváha nepřispívá, ale ani rychlé hubnutí. Nedoporučuje se vysoká redukce hmotnosti v krátkém časovém intervalu. Redukční dieta pro děti není vhodná! Stejně zapomeňte na různé diety, které jste vyzkoušeli v dospělosti, i když přinesly úspěšné výsledky. Zde pomůže pouze trpělivost a důslednost. Aby byl očekávaný výsledek dlouhodobý a ztracené kilogramy se nevrátili, hubnutí musí být realizováno postupně.

Na koho se obrátit?

V případě, že léčba dětské obezity v domácím prostředí nepřináší očekávané výsledky, můžete využít služby osobního trenéra, odborníka na zdravou výživu, školící edukační programy o zdravém životním stylu a samozřejmě lékaře. Ten může doporučit i terapeutické možnosti v tzv. dětské ozdravovně.

Pobyt zahrnuje cvičení pro obézní děti, otužování, saunu, elektroléčbu, dechovou gymnastiku, fyzikální terapii, rehabilitaci, fitness, bazén, sportovní hry, kondiční sporty, procházky. Pro děti může být zvykání si na pravidelný režim a intenzivní pohyb zpočátku náročnější, obvykle je motivuje setkání s vrstevníky, kteří sdílejí stejný problém. Hubnutí pro teenagery funguje na stejném principu.

Doplňující informace: Dětské ozdravovny proplácí pojišťovna v závislosti od předchozí ambulantní léčby, návrhu praktického lékaře a potvrzení endokrinologa. Léčebný proces je z hlediska ztráty kilogramů úspěšný, ovšem třeba počítat s tím, že dítě po návratu do přirozeného prostředí může snadno sklouznout k starým návykům. Proto je právě na rodičích, aby pro něj připravili vhodné podmínky ve smyslu společného dodržování doporučených pravidel. Jen tak bude docílena udržitelnost léčby.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Assassin - recenze, zkušenosti, cena. Pilulky na hubnutíZerex Assassin - recenze, zkušenosti, cena. Pilulky na hubnutí

Podpořit hubnutí lze také výživovými doplňky. Ty je třeba si pečlivě vybírat a ověřit si jejich složení, abychom si nevhodnou chemií zbytečně neublížili. Přečtěte si o doplňku Zerex...

Bezezbytková dieta při Crohnovy nemoci i před kolonoskopiíBezezbytková dieta při Crohnovy nemoci i před kolonoskopií

Bezezbytková dieta se předepisuje zejména lidem se střevními onemocněními. Je to dieta, která má určité principy a potraviny, které se mohou a nemohou konzumovat. V článku se o ní...

Dieta při dně, cukrovce a vysokém cholesteroluDieta při dně, cukrovce a vysokém cholesterolu

Správná léčba spojena se změnou životosprávy dokáže snížit riziko bolestivých záchvatů. Jak je tedy vhodné stravovat se při dně? Pojďme se na to podívat.