Co pomáhá proti stresu? Čaj, léky i bylinky

Čas od času se stres objeví u každého. Neznamená to však, že půjde o dlouhodobě přetrvávající problém. Je totiž přirozenou součástí života, většinou výsledkem velké vytíženosti v práci nebo tlaku okolí (například prostřednictvím sociálních sítí). Dlouhodobé působení stresu má však negativní důsledky, a to nejen na fyzický stav, ale také na mentální a emocionální zdraví.

Muž ve stresu sedící za počítačem

I když stres můžeme považovat za přímý důsledek uspěchaného života, v některých situacích se mu předchází jen těžko. Nemoc v rodině, smrt blízkého a podobně. V takovém náročném období nemá člověk chuť opravdu na nic, ale aby se z akutního stresu nestal chronický, člověk by měl donutit alespoň k procházce či jakékoliv oblíbené činnosti, která ho odbřemení od neustálého přemýšlení nad danou věcí.

Oblíbené přípravky proti stresu

Akutní versus chronický stres

Naše tělo je naprogramováno tak, aby dokázalo stresu odolat. Všechno má však své hranice a platí to i v tomto případě. Pokud člověk žije v neustálém stresu, zanedlouho se to projeví na jeho zdravotním stavu. Řeč je konkrétně o tzv. chronickém stresu, který kromě různých onemocnění způsobí i neklidný spánek (někdy má člověk problém usnout), oslabení mozku a jeho funkcí.

Na rozdíl od něj je tzv. akutní stres jen krátkodobou reakcí na konkrétní vzniklou situaci nebo problém. Stresové hormony se po odeznění vypětí vrátí do normálních hodnot a tělo i nadále funguje jak má. Některých lidí, dokonce, tento druh stresu může nabádat k lepším výkonům v práci.

Samotný stres se pojí i s dalšími negativními pocity, jakými jsou například nervozita, úzkost, emoční napětí, únava a podobně. Ty jsou výsledkem změny hladiny hormonu, který vzniká v přemíře při stresových situacích. Jde o tzv. kortizol. Způsobit může přibírání, zažívací problémy, kožní onemocnění, zvýšený krevní tlak a tep, oslabení imunitního systému, problémy se spánkem a podobně. Kromě kortizolu se zároveň vyprodukuje i adrenalin a nonadrenalin, no ty pro tělo nejsou nebezpečné.

Výživové doplňky a léky proti stresu a úzkosti

Proti stresu se dá bojovat různými způsoby a metodami. Jedním z nich jsou i léky na přírodní bázi a výživové doplňky, které díky extraktem z bylin působí na člověka blahodárně a v závislosti na druhu i rychle.

Za zmínku stojí také Sédatif PC nervozita, poruchy spánku, úzkostné stavy; Hypnox forte plus; Active Folic Generica; Energy drops černý rybíz; Grapefruitové kapky se ženšenem; Liftea třezalka; Rhodiola BIO ESSENS a podobně.

Cvičení, jóga a meditace proti stresu

Najděte si nějakou činnost, která vám rozjasní den. Provětrejte si hlavu na čerstvém vzduchu, například během či cyklistikou. Zaplavte si, zacvičte si, zahrajte tenis, zatančete. Tím, že ze sebe vydáte energii, docílíte spokojenost a vyplavování endorfinů.

Jóga je skvělým způsobem nejen na snižování stresu, ale také řízení úzkosti. Zahrnuje množství pohyblivých i stacionárních pozic, které pomáhají zklidnit mysl a uvolnit tělo. Podílí se tak na duševní i fyzické rovnováze, díky čemuž je schopna snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, například srdečních.

Cvičení jógy proti stresu

I hloubkové dýchací cvičení se prokázaly jako účinné. Před samotným zahájením se snažte co nejvíce uklidnit. Nadechněte se nosem a počítejte do čtyř. Vydechujte ve stejném časovém trvání, stále nosem. Opakujte několikrát, až do doby, kdy nebude pociťovat výraznou úlevu. Čím více kyslíku vaše tělo přijme, tím více napětí z vás opadne.

Čaj proti stresu a nervozite

Potraviny, vitamíny a bylinky proti stresu

Ačkoliv stažen žaludek může být jedním z projevů stresu, přinášíme vám přehled toho, co by mělo tvořit jeho obsah, ať už kvůli prevenci nebo zamezení:

 • hořčík - podporuje tvorbu antistresového hormonu serotoninu,
 • vitaminy skupiny B, vitamin C, D, A, E - jsou antioxidanty a pomáhají předcházet stresu,
 • třezalka tečkovaná - přírodní rostlina proti depresím a stresu, která zároveň podporuje hluboký spánek,
 • meduňka lékařská - působí příznivě proti nespavosti, zklidňuje při podrážděnosti,
 • levandule lékařská - přispívá ke zklidnění nervového systému,
 • řebříček obecný - zmírňuje nervozitu, zvyšuje psychickou odolnost,
 • kozlík lékařský - její kořeny se používají při stavech úzkosti i při nespavosti,
 • pšeničné klíčky a sezamová semínka - zásobují tělo vitamíny skupiny B a E a také hořčíku,
 • banány, pomeranče, borůvky, zelená listová zelenina, řepkový olej, mandle, hořká čokoláda, ryby.

Relaxace proti stresu - omalovánky, hry i hračky

Nejen prarodiče s oblibou tráví část dne vyplňováním tajenek, sudoku či osmisměrek. Kromě toho, že touto činností udržují mysl ve formě, zároveň jí předcházejí stresu. Alternativním řešením mohou být antistresové omalovánky pro dospělé (i když v podstatě věkem omezeny nejsou). Abstraktní motivy, rozmanité obrázky - v kombinaci s barvičkami budou pro vás terapií.

Luštění křížovek v novinách

Relaxační účinky mají také společenské nebo počítačové hry. Mysl odlehčí od problémů, protože musí být plně soustředěná na "vítězství". Oddechové hry navíc zlepšují koncentraci, rozvíjejí pozornost a paměť. Pokud se do nich pustíte s lidmi, které máte rádi, získáte další náboj do zbraně proti stresu.

Antistresové gumové míčky nebo tzv. gongové kuličky také uklidňují nervy. Hladina stresového hormonu se snižuje také pomocí hraček, v současnosti například oblíbeného spinneru nebo antistresové kostky fidget cube.

Co dělat proti stresu? Pomáhají oblíbené aktivity

Člověk je individuální osobností, a proto na každého z nás fungují odlišné metody zabraňující stresu. Někomu stačí, když je obdařen úsměvem od milované osoby, jiného uklidní starání se o zahrádku, vaření či mytí nádobí, další si příjemné pocity navodí vychutnáním lahodné kávy nebo dobrého vína. Stačí si najít aktivitu, která vyhovuje právě vám.

Nabízíme vám několik účinných metod, které eliminují stres:

 • Hudba - oblíbené písně pomáhají člověku nejen zlepšit náladu, ale také snížit krevní tlak a redukovat úzkost.
 • Procházky v přírodě - jsou ideálním řešením boj proti depresi a úzkosti. Obklopení se zelení a čerstvý vzduch působí na psychiku blahodárně.
 • Ruční a kreativní práce - háčkování, pletení, aranžování, malování, výroba doplňků a dekorací či různé kutilské činnosti fungují jako meditace.
 • Čtení - několika zkoušením se potvrdilo, že při čtení dokáží lidé odbourat stres až o dvě třetiny.
 • Líbání, láska - činnosti zamezují uvolňování stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšují endorfiny, hormony štěstí. Líbáním v podstatě předcházíte stresu, po pohlavní aktivitě se zase člověk cítí uvolněnější. Pokud se obklopte lidmi, které máte rádi, stresové podněty vám budou připadat méně zatěžkávací.
 • Dobrý skutek - podat pomocnou ruku člověku také dokáže působit protistresově. Nemusí jít přitom o žádné "velké služby". Podržet někomu dveře, pustit ho před vás s nákupem při placení, poradit v oblasti, v níž se vyznáte a podobně. Všechny tyto maličkosti mohou mít pozitivní účinek na vaši psychiku.
 • Masáž - celého těla nebo reflexních zón, tak či onak, masírování má léčebné účinky na tělo i duši.
 • Racionalizace práce - efektivní rozdělení času na činnosti spojené s prací a na volnočasové aktivity je prevencí vůči stresu z nedokončených povinností.
 • Aromaterapie - pomocí éterických olejů, aromalamp a svíček rozvoní svůj interiér, přičemž je prokázáno, že vůně člověka ovlivňují. Stačí najít vhodného kandidáta právě pro vás.
 • Domácí zvířátko - věrný přítel pes, který neodmítne žádnou hru a procházku nebo akvarijní rybičky, jejichž sledování má ověřené zklidňující účinky?

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...