Chia semínka na snídani na hubnutí? Jaké máte zkušenosti?

Chia semínka jsou považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Označení superpotravina získali díky výborným účinkem na lidské zdraví.

Chia semínka

To, odkdy jsou chia semínka známé, jak pomohou vašemu organismu i to, proč byste je měli začít užívat, se dozvíte dále.

Oblíbené chia semínka

Bohatá historie

První zmínky o pěstování chia sahají až ke starým Aztékům do roku 2 600 před n. l. Chia patřily spolu s amarantem, fazolemi a kukuřicí k hlavním složkám jídelníčku tohoto starého národa. Šalvěj hispánská, jejíž jsou chia semínka plody, běžně před tisíci lety rostla ve Střední a Jižní Americe. Sáček se semínky patřilo k běžné výbavě Aztéků, potravinu používali na dodání energie. Ceněné byly až do dob Mayů.

Semínka byly natolik cenné, že se používaly jako obchodní jména. Jejich všestranné využití jim zajistilo ve společnosti přední místo. Chia používali Aztékové na přípravu laků a barev, dělali z nich mouku, používali je na hojení ran i jako zdroj energie pro posly a válečníky.

Chia semínka se po kolonizaci vytratily z hledáčku a ztratily svou přední pozici ve společnosti. Pěstování šalvěje hispánské se zachovalo díky horským kmenům v oblastech Mexika a Guatemaly. Chia se znovuobjevili až v 90. letech minulého století.

Široké použití chia semínek

Chia semínka mají šedou, hnědou nebo černou barvu, jejich průměr je kolem jednoho milimetru. Semínka mají neutrální chuť, proto mají bohaté využití v kuchyni. Díky jemné chuti je lze použít do smoothie nápojů, do koláčů, zeleninových či ovocných salátů. Vhodné jsou chia semínka na snídani, protože dodávají tělu energii a tělo bude díky nim dobře fungovat celý den. Vyzkoušejte například chia pudink, případně si semínka přidejte do jogurtu.

Chia pudink

Vhodné je udělat si z chia semínek nápoj, jsou totiž skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Nemusíte je používat pouze při přípravě smoothie, díky jejich jemné chuti stačí semínka přidat do vody s citronem – příjemně se osvěžíte a nabudíte organismus.

Chia semínka – příprava

S konzumací semínek byste měli začít postupně, je třeba pak zvýšit příjem tekutin. Semínka třeba před konzumací namočit, semlít, případně nechat naklíčit.

Semínka je nejvhodnější namočit v poměru 1:10. Do šálku vody zamíchejte přibližně 1,5 polévkové lžíce chia, nechte je močit alespoň 30 minut, dokud nevytvoří gel. Chia semínka jsou také velmi dobrou náhradou mouky, stačí je semlít a v receptu například na palačinky, lívance či sušenky nimi nahradit část klasické mouky.

Semínka si můžete nechat naklíčit, v misce na klíčení tento proces trvá 3 až 4 dny. Během klíčení netřeba měnit vodu, což je výhoda oproti jiným semenům. Naklíčená chia semínka jsou vhodné do salátů i pomazánek.

Chia semínka – z čeho jsou?

Semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny, dokáží vstřebat vodu a přeměnit se na gelovitou hmotu, v žaludku se roztáhnou a vyvolávají větší pocit sytosti. Vláknina je klíčová pro trávení, je živnou půdou prospěšných bakterií ve střevech. Právě vláknina tvoří až 40 % hmotnosti semínek.

Příprava chia semínek

V chia semínkách se nachází množství vápníku (obsahují i ​​látky, které podporují transport vápníku přímo do kostí), bílkovin, draslíku, hořčíku, antioxidantů, železa, omega 3 a 6 mastných kyselin a vitamínů skupiny B. Množství obsaženého vápníku překonává srovnatelné množství mléčných výrobků, obsah železa je 3-krát větší než ve špenátu, antioxidantů 3-krát vyšší než v borůvkách a draslíku obsahují chia 2-krát více než banány.

Výhody užívání chia semínek

Díky omega-3 mastným kyselinám mají chia příznivý vliv na kardiovaskulární systém, snižují hladinu cholesterolu. Hořčík příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, železo má vliv na krvetvorbu, vápník podporuje zdravé kosti a zuby. Draslík je zodpovědný za správnou funkci ledvin a srdce.

Semínka jsou skvělým zdrojem energie - obsahují kvalitní tuky, proteiny, vlákninu, minerály a stopové prvky. Tato potravina uvolňuje energii postupně. Díky proteinem jsou výborným pomocníkem při budování svalové hmoty. Chia semínka zpomalují stárnutí, množství antioxidantů, které obsahují, dokáží zneškodnit až 70% volných radikálů. Pomáhají také stabilizovat hladinu krevního cukru, jsou prospěšné pro trávicí trakt.

Chia semínka – hubnutí

Vláknina a bílkoviny, které chia semínka obsahují, jsou vhodné pro lidi, kteří potřebují redukovat svoji váhu. Bílkoviny by mohly snížit chuť mlsat, neznamená to však, že vám pomohou zhubnout. Přestože samotné semínka snižují apetit, k hubnutí nepomáhají. Pomáhají však udržet si váhu, dodat energii a vitamíny při cvičení.

Hubnutí s chia

Hubnutí je věcí několika faktorů, strava je jen jednou z nich. Chia semínka pomáhají budovat svaly a udrží vás déle sytých, proto byste je do své stravy, když se snažíte zhubnout, měli určitě zařadit. Vašemu zdraví prospějí jedině tehdy, když semínka spojíte s vyváženou stravou a zdravým životním stylem.

Chia semínka – nežádoucí účinky?

Chia semínka jsou jako doplněk stravy ideálně v podstatě pro každého. Mohou je užívat děti i dospělí, diabetici i pacienti trpící kardiovaskulárními problémy. Jako u všech zdravých potravinách, i při semínkách platí – všeho s mírou. Nežádoucí účinky se vyskytují jen zřídka, při vysokých dávkách mohou vyvolat problémy s trávením. Nedoporučují se lidem, kteří berou léky na krevní tlak, mají problémy s polykáním a jsou alergičtí na některou ze složek.

Chia třeba před konzumací vždy aktivovat ve vodě. Při pojídání nasucho by se vám mohli nalepit na stěny krku a způsobit trávicí potíže. Když je nenecháte dostatečně dlouho ve vodě, mohli by se vám zas lepit na zuby. Tekutinou byste je neměli zalévat, ale třeba je do tekutiny nasypat.

Denně se doporučuje jíst 15 gramů chia semínek, jde přitom jen o doplněk pestré a vyvážené stravy. Semínka by neměly být jejím základem.

Chia semínka – cena

Chcete si pořídit chia semínka? Zkušenosti s nimi mají lidé, kteří je užívají s mírou a podle návodu, výborné. Považují je za zdraví prospěšné a cenově výhodné. Nejvíce se vyplatí velká balení. Kilové si můžete pořídit už od 90 Kč, půlkilová balení jsou dostupné za přibližně stejnou cenu.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Dieta při dně, cukrovce a vysokém cholesteroluDieta při dně, cukrovce a vysokém cholesterolu

Správná léčba spojena se změnou životosprávy dokáže snížit riziko bolestivých záchvatů. Jak je tedy vhodné stravovat se při dně? Pojďme se na to podívat.

Dělená strava nejen na hubnutíDělená strava nejen na hubnutí

Dělená strava je jednou z nejčastěji využívaných diet na redukci hmotnosti. Mnozí už o ní slyšeli a už z názvu vyplývá, že v ní dělíme potraviny do určitých skupin. Co při ní dodržovat?

11 rad, jak rychle zhubnout11 rad, jak rychle zhubnout