B-komplex na akné, pleť, herpes i přibrání

Pojem B-komplex je v oblasti farmacie a medicíny velmi populární. Zmíněný B-komplex je soubor vitamínů skupiny B. Je tvořen konkrétní osmi vitamíny. Jako vitamíny kategorie A, C, tak i kategorie vitamínů B je pro naše tělo velmi podstatnou složkou. Jak do svého těla dostat vitamíny B? Jaké množství tělo potřebuje? Je možné vitamín B-komplex dostat jako doplněk stravy?

B-komplex Zentiva tabletky

Je velmi pravděpodobné, že vaše problémy s vypadáváním vlasů, popraskanými rty, s pokožkou, ale i slabost nebo únava jsou způsobeny nedostatkem B vitamínů. Jde o ve vodě rozpustné vitamíny, jejichž možný nedostatek v lidském těle byl objeven na počátku 20. století. Právě v té době pokrok v biochemii a organické chemii nastartoval výzkumy onemocnění, které nejsou způsobeny bakteriemi, ale právě nedostatečnou výživou. V první dekádě 20. století se začíná používat označení pro organické látky, které jsou potřebné pro udržení zdraví, vitamíny.

Oblíbené B-komplexy

Které vitamíny jsou součástí B-komplexu?

Soubor B komplex je složen z thiaminu (B1), riboflavinu (B2), niacin (B3), kyselina pantothenová (B5), pyrodoxín (B6), biotin (B7), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12). Tento soubor vitamínů je nejčastěji prodávaný jako doplněk stravy. Obvykle se užívá orální formou v podobě tabletek. Jako vitamíny rozpustné ve vodě mají v lidském organismu velmi důležitou roli pro udržení trvalého zdraví. Výrazný vliv mají především na imunitní systém každého jednoho člověka. Každý B vitamín má podobný vliv na náš metabolismus, ale každý jedna složka B-komplexu plní výjimečnou funkci.

Generica B-komplex Forte

 • Thiamin (B1) – jde o hlavní složku B komplexu, která zajišťuje přeměnu živin v těle na energii. V rámci stravy ho můžete najít ve vepřovém mase nebo slunečnicových semínkách.
 • Riboflavin (B2) – opět vitamin, který je důležitý pro přeměnu živin na energii v rámci metabolismu. Rovněž je účinným antioxidantem. Najdete ho v játrech, hovězím mase nebo v houbách.
 • Niacin (B3) – je součástí DNA a obecně hraje důležitou roli při obnově buněk. Nejlepším zdrojem je kuřecí a rybí maso.
 • Kyselina pantothenová (B5) – je důležitá při produkci cholesterolu a je součástí procesů při tvorbě hormonů v těle. Dobrým zdrojem je například avokádo, mléčné výrobky či rybí maso.
 • Pyrodoxín (B6) – v těle přispívá k tvorbě červených krvinek a tvorbě aminokyselin. Nachází se ve škrobu, například v bramborách, ale i v rybím mase (losos, tuňák).
 • Biotin (B7) – důležitý je pro metabolismus z hlediska vstřebávání tuků a sacharidů v organismu. Obsahují ho kvasnice, vejce nebo vepřová či kuřecí játra.
 • Kyselina listová (B9) – pomáhá při obnově buněk, při vstřebávání aminokyselin či tvorbě bílých a červených krvinek. V rámci stravy jsou na kyselinu listovou bohaté luštěniny či listová zelenina.
 • Kobalamin (B12) – s označením B12 velmi známý vitamín kategorie B. Pomáhá ke správnému fungování nervové soustavy, tvorbě červených krvinek a také k tvorbě DNA. Nedostatek vitaminu B12 je především u starých lidí. Potřebný je příjem živočišných bílkovin z masa, vajec nebo mléčných výrobků.

Strava bohatá na vitamíny skupiny B

Potraviny s vysokým obsahem B-komplexu:

 • Luštěniny (čočka, hrách...)
 • Listová zelenina (špenát, hlávkový salát, brokolice...)
 • Ovoce (avokádo, mango, citrusové plody...)
 • Hřiby
 • Kuřecí maso
 • Hovězí maso
 • Ryby (losos, tuňák)
 • Vnitřnosti (játra)
 • Vejce

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny a minerály

Pro koho je B-komplex jako doplněk výživy?

Důvodem pro dodatečné užívání vitaminů skupiny B je především jeho nedostatek. Přestože se ve stravě nachází v poměrně bohatém množství. K jeho nedostatku může přijít hlavně u starších lidí (seniorů), kterým se s přibývajícím věkem zhoršuje vstřebávání B-komplexu. Hlavně schopnost získávat kobalamin, a tedy vitamín B12 je u starších lidí náročnější, protože jeho vstřebávání probíhá ve velmi malém množství. V případě starších lidí, nedostatek B12 může způsobovat výkyvy nálad, pomalejší reakce a někdy i depresi.

B-Komplex Forte Zentiva 20 dražé

U těhotných žen je skupina B vitaminů důležitá i proto, že vitaminy skupiny B se podílejí na vývoji plodu. Její nedostatek může přispět k poškození nervové soustavy plodu nebo vrozeným chybám. Především ženy s nízkou hmotností během těhotenství nebo ženy s vegetariánskou – veganskou stravě by měli užívat B-komplex v tabletové podobě. Před výběrem samotného B komplexu v lékárně se však určitě poraďte se svým lékařem.

Jako doplněk výživy je B-komplex vhodný i pro lidi s civilizačními chorobami jako celiakie, cukrovka, rakovina či Crohnova choroba. Při těchto druzích onemocnění je dostatečný přísun vitamínů velice důležitý. Vitamin B komplex Forte je jedním z nejlépe hodnocených doplňků výživy v této kategorii.

Vliv nedostatku B vitamínů

Nedostatek B vitamínů se projevuje především na našem psychickém zdraví. Nízká hodnota B-komplexu v našem metabolismu způsobuje únavu, a tedy nedostatek energie. Stejně tak ovlivňuje naše paměťové schopnosti. Do velké míry na ni má vliv hladina stresu. Pokud máme "béčkových" vitamínů nedostatek, špatná nálada a stres (pdoráždenosť) jsou průvodním příznakem. Později se jejich nedostatek projeví i na kvalitě naší pokožky (popraskané koutky úst, rty) a rovněž se může dostavit vypadávání vlasů. U žen může jejich nedostatek způsobit rovněž nepravidelnost menstruačního cyklu.

Popraskané koutky úst

Jde o skupinu vitamínů, které nedokáže tělo uchovávat. Jedinou možností, jak jejich hladinu v těle stabilně udržovat já pravidelný příjem potravin, které skupinu B vitamínů obsahují.

Hlavní příznaky nedostatku vitamínů B-komplex:

 • Popraskané koutky úst
 • Bolest jazyka
 • Únava
 • Slabší paměťové schopnosti
 • Podrážděnost
 • Zvýšená hladina stresu
 • Deprese

Příznivé účinky B-komplexu

Všechny negativní příznaky, které jste si přečetli výše, dokáže příjem vitaminů B-komplex potlačovat. Zlepšuje náladu, dodává energii, metabolismus lépe vstřebává živiny a také zlepšuje kognitivní (poznávací) a paměťové schopnosti. Má příznivý vliv na neurologickou soustavu našeho těla.

Zvýšením příjmu B-komplexu zmírňujete vliv stresu na váš organismus a zbavujete se rovněž duševní únavy. V případě, že trpíte depresemi, B komplex výrazně zmírňuje jejich příznaky. Studie potvrdily, že užívání vitamínů B, jako doplněk stravy, dokáže dokonce projevy deprese a úzkosti výrazně zmírnit.

B komplex od Zentivy je nejlepší

Přibývání na váze a B-komplex?

B komplex také podporuje chuť k jídlu (B6). Avšak přibírání je individuální faktor, ke kterému nemusí užíváním vitamínů B ani náhodou přijít. Není to však tak, že samotné vitamíny by zvyšovali vaši tělesnou hmotnost, podpora chuti k jídlu je naopak příznivým účinkem.

Přibírání na váze

Dávkování vitaminu B-komplex

Minimální či maximální dávka vitamínů B-komplex není pevně stanovena. Z hlediska nedostatku vitamínů je důležité vědět, který vitamín potřebujete konkrétní doplnit. Závisí to i od vedlejších faktorů jako věk, pohlaví či jiné diagnózy, které daný jedinec má. V případě těhotných a kojících žen by mělo být dávkování B-komplexu vyšší. Stejně tak u starých lidí může být dávkování ve větším množství.

Předávkování B-komplexem je téměř nemožné. Nikdy však nepřekračujte denní dávku. V případě, že užíváte i jiné doplňky stravy, může se stát, že nadměrné množství vitamínů B bude v těle nežádoucí – zabarvení moči do výrazné žluté. Pokud je hladina B-komplexu příliš vysoká, například v případě vitamínu B6, můžete pociťovat tlak v očích.

Nejdoporučovanějším doplňkem stravy je Vitamin B-komplex Forte. Doporučené dávkování je 1 tableta denně, kterou zapijete vodou. Pokud má tedy lékař podezření, že máte nedostatek vitaminu B komplex, jeho užívání vám určitě může jen pomoci.

Oblíbené B-komplexy

Zobrazit produkty v kategorií:Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...