Atopický ekzém: Jak se dá léčit?

Nemoc, která umí pěkně potrápit, je atopický ekzém. Jeho projevy jsou velmi nepříjemné, mnoho lidí omezují v životě.

Atopický ekzém u dětí - jak ho léčit?

Léčba je často náročná a zdlouhavá, mnoho pacientů se s ní trápí dlouhá léta a příliš si neví rady. Přitom se tato nemoc léčit dá. Důležité je nerezignovat, snažit se a zkoušet.

Přírodní gely a masti k léčbě atopického ekzému

Původ bývá většinou alergický

Co to vlastně je atopický ekzém? Jde o kožní zánět, který často bývá alergického původu, avšak nemusí to tak být vždy a ve všech případech. Někdy může být příčina i nealergická, například vlivem velmi suché pokožky. Mnohé odborné knihy uvádějí, že jde o onemocnění trvalé, celoživotní, u kterého se střídají období vzplanutí choroby s klidnějšími.

Nemoc ale není nakažlivá, a tak se nikdo nemusí obávat přenosu z jedné osoby na druhou. Přesto někdy vzbuzuje odpor okolí, velmi nepříjemný je například viditelný atopický ekzém na tváři.

Jak vypadá atopický ekzém?

Může mít poměrně různorodé příznaky, a proto se často poměrně těžko rozeznává od jiné alergie nebo vyrážky.

Atopický ekzém na rukou

V kostce ale můžeme říci, že příznaky atopického ekzému jsou následující:

  • zarudlé silně svědící šupinaté ložiska,
  • vyrážky, které se často vyskytují na obličeji a poté i na rukou a na nohou.

Často vzniká v ohybech kůže. Nevýhodou je, že je velmi svědivý a kvůli škrábání může dojít k infekci, což projevy ještě více zhoršuje. Postupně se šupinky odlupují.

Atopický ekzém doprovázejí často i různé další alergie jako astma, senná rýma, záněty dutin, migréna, záněty spojivek. Navíc silné znečištění prostředí, nevhodná strava a také dědičnost má na atopický ekzém silný vliv.

Postiženy bývají i kojenci

Bohužel se atopický ekzém často vyskytuje i u dětí a to dokonce ve velmi nízkém kojeneckém věku, nejednou například již u tříměsíčních kojenců. Atopický ekzém u kojenců je obzvláště nepříjemný, protože dítě jeho svědivými projevy nesmírně trpí.

Začíná na obličeji, šíří se na ruce, nohy i na celé tělo.

Atopický ekzém u kojenců

V mnoha případech se sklon k tvorbě ekzému dědí, ale někdy se nemusí projevit v dětském věku, ale až mnohem později. Proto je bývá atopický ekzém častý iu dospělých nebo dospívajících. Jednoduše ke spuštění nemoci dochází až v pozdějším věku. Uvádí se, že na iniciaci nemoci může mít vliv i stres, zejména pokud jste mu vystaveni častěji a dlouhodobější.

Bylinková alternativa může fungovat

Mnoho pacientů přemýšlí o tom, co na atopický ekzém? Mnoho lidí léčba velmi zatěžuje, a proto se zajímají, zda u atopického ekzému může pomoci alternativní léčba. Někdo zkouší například homeopatické přípravky jako ✅ Arsenicum album či Calcare Carbonic. Dost často zabírá na atopický ekzém léčba bylinkami.

Přírodní gely a masti k léčbě atopického ekzému

Stejně mohou poskytnout úlevu i heřmánkové lázně na atopický ekzém. Existuje několik babských rad, jako například snažit se přijít na alergen a ten vyloučit ze života a ze stravy. Díky tomu se nemoc postupně dostane do klidové fáze a vy si budete moci vydechnout. U alergologa se také zkoumá reakce pokožky na různé látky, takže lékařské vyšetření vám může významně pomoci odhalit alergeny.

Kortikoidy mají vedlejší účinky

Jak je to s léčbou atopického ekzému, který se nám nepodaří zvládnout přírodní metodou? Obvykle ji určí kožní lékař – dermatolog. Jádrem většinou bývají antihistaminika, tedy antialergická léčba. Nebo v těžších případech se také předepisují kortikoidy, čili hormonální přípravky, nejčastěji v podobě mastí, krémů a mlék. Ty se ale aplikují pouze na konkrétní postižená místa a jen na krátkou dobu, protože se bohužel vyznačují řadou značně nepříznivých vedlejších účinků.

Pokožku, na níž ekzém ustoupil, je také třeba mnoho mastit, na doléčování hojících se projevů se obvykle používá zinková mastička.

Preventivní opatření jsou důležité

Jak na atopický ekzém u dětí, když léčba často nezabírá? Osvědčily se mnohé preventivní opatření, například nahradit obyčejná mýdla antialergickými, které jsou šetrné k pokožce a natolik ji nevysušují.

Na otázku, co pomáhá na atopický ekzém u dětí, můžeme doporučit i pobyt na sluníčku a u moře, který léčbě rozhodne prospívá. Důležitá je také snaha pobývat v čistém prostředí, kde je co nejnižší pravděpodobnost případných alergií. Podstatné je i oblečení, nejlépe je preferovat bavlněné kousky, minimalizovat naopak vlnu a umělá vlákna.

Také prát prádlo pomocí pracích prášků a avivážií pro alergiky. V případě kojenců by měla matka ze své stravy vynechat potenciální alergeny.

Oblíbené prací prostředky pro alergiky


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiSudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenosti

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky...

Pásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčbaPásový opar na ruce, zádech i hlavě – projevy, příčiny, léčba

Pásový opar je virové onemocnění, které často nepříjemně překvapí lidi, kteří již prodělali plané neštovice. Prozradíme vám, jaké jsou jeho symptomy, jaké způsoby domácí léčby pomáhají a...

Coupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenostiCoupeliac gel a krém – recenze, cena a vaše zkušenosti

Máte přecitlivělou pokožku? Předcházet zarudnutí vám pomůže Coupeliac gel či Coupeliac krém. Poradíme vám, s čím vám pomůže, jak jej užívat a prozradíme, jaké s ním mají ostatní...